گوناگونموبایل

نجات جان یک اسکی‌باز با قابلیت «Emergency SOS» آیفون

قابلیت Emergency SOS در آیفون، جان یک اسکی‌باز را در کوه‌های آلپ سوئیس نجات داد.

این ورزشکار ۴۱ ساله بریتانیایی که به تنهایی در ارتفاع سه هزار متری کوه‌های آلپ سوئیس در حال اسکی بود، پس از سقوط به شکاف پنهان تقریبا ۵ متری در دل برف، توانست با کمک قابلیت Emergency SOS گوشی آیفون، جان خود را نجات دهد.

 

تیم بلیکی می‌گوید که پس از سقوط، تنها ۳ درصد از شارژ گوشی‌اش باقی مانده بود اما خوشبختانه یک تقویت‌کننده باتری در کوله پشتی خود داشت و توانست با احتیاط، این دستگاه را بیرون بیاورد.

مشکل دیگر برای بلیکی این بود که برف، کل صفحه نمایش گوشی را دربرگرفته بود و به سختی می‌توانست اطلاعات رو نمایشگر را مشاهده کند. بنابراین، تصمیم گرفت تا از قابلیت Emergency SOS این گوشی استفاده کند.  

بلیکی می‌دانست که این قابلیت با پنج بار فشار دادن دکمه پاور آیفون فعال می‌شود. با این کار، دستگاه به صورت خودکار با خدمات اورژانس محلی تماس می‌گیرد، مکان دقیق شخص را ارسال می‌کند و به مخاطبانی که در لیست اضطراری قرار دارند، پیام می‌دهد.

او می‌گوید: در آن پایین، ارتباط ۳G داشتم و برای آنکه موقعیتم را پیدا کنند، به گوشی آیفون نیاز داشتم که روشن بماند. ۲۰ دقیقه طول کشید که توانستم با خدمات اورژانس ارتباط بگیرم و آنها به من گفتند که حرکت نکنم.

بلیکی پس از حدود ۴۵ دقیقه گیر افتادن در این شکاف، توسط مایکل شوارتزل که یک تیم نجات را رهبری می‌کرد و از طریق یک هلیکوپتر نجات، به موقعیت وی ارسال شد، نجات یافت.

در سال ۲۰۱۹ این قابلیت توانست یک زن را از دست افرادی که قصد آزار و اذیت وی را داشتند، نجات داد. همچنین از SOS Emergency در اپل واچ نیز برای نجات جان یک شناگر در سال گذشته استفاده شد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا