ایراناینترنت

علت تعویق در برگزاری جلسات بررسی طرح صیانت چیست؟

تقی پور: به محض آنکه امکان برگزاری جلسه فراهم شود، مطابق روال معمول ادامه می‌یابد

با وجود اتمام مهلت ۲۰ روزه بررسی طرح صیانت توسط مرکز پژوهش‌ها و ارائه گزارش این مرکز به کمیسیون مشترک، هنوز رسما جلسه‌ای برای تصمیم درباره ایرادات مطرح شده برگزار نشده است. رییس کمیسیون مشترک با تاکید بر موضوع بررسی بودجه ۱۴۰۱ و ابتلای برخی از اعضا به بیماری کرونا بر از سرگیری برگزاری جلسات کمیسیون در اولین زمان ممکن خبر داد.

رضا تقی پور انوری، در خصوص آخرین وضعیت بررسی «طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» و دلیل وقفه پیش آمده برای برگزاری جلسات آن اظهار داشت: طی چند هفته گذشته به دلایلی که پیش از این نیز توضیح داده شد جلسات کمیسیون پیگیری این طرح برگزار نشد اما به محض آنکه امکان برگزاری جلسه فراهم شود، جلسه مطابق روال معمول ادامه می‌یابد. وی افزود: جلسات کمیسیون‌ها زمانی برگزار می‌شود که نمایندگان درگیر موضوعات مربوط به صحن علنی نباشند و کمیسیون طرح حمایت از کاربران فضای مجازی نیز، از این قاعده مستثنی نیست.

تقی پور با تاکید بر اینکه در کنار موضوعات مربوط به بررسی بودجه ۱۴۰۱ در مجلس، ابتلای برخی نمایندگان عضو کمیسیون بررسی «طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» به ویروس کرونا نیز باعث تعویق در روند پیگیری طرح شد، گفت: حتی دو هفته قبل، کمیسیون مشترک از اعضا برای حضور در جلسه دعوت به عمل آورد اما تعداد به حد نصاب نرسید و این مساله سبب شد که این جلسه نتیجه‌ای نداشته باشد.

رئیس کمیسیون مشترک بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی گفت: هفته گذشته نیز مجلس جلسه‌ای نداشت و به همین دلیل نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه مشغول بودند. به محض اینکه امکان برگزاری جلسات کمیسیون طرح حمایت از کاربران فضای مجازی مانند سایر کمیسیون‌ها فراهم شود، زمان برگزاری آن اطلاع رسانی خواهد شد و مطابق با روال گذشته، جلسات این کمیسیون به صورت علنی پخش و اعلام عمومی می‌شود.

از ۵ بهمن ماه که گزارش نهایی مرکز پژوهش‌ها از بررسی طرح صیانت به کمیسیون مشترک ارائه شد، هنوز هیچ جلسه‌ای به صورت رسمی برای تصمیم گیری نهایی درباره طرح برگزار نشده است. با اینحال برخی از نمایندگان در هفته‌های اخیر از تصویب فوری این طرح سخن می‌گویند و معتقدند تا پیش از آغاز سال جدید، تصویب این طرح را به اتمام خواهند رساند و همین امر موجی از نگرانی را میان کاربران برانگیخته است.

قرار است در جلسه آتی این کمیسیون، کلیات طرحی که از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس به عنوان نسخه نهایی (طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی) به این کمیسیون تحویل شده است، به تصویب برسد. با این وجود پیشتر اعضای این کمیسیون توافق کرده بودند که بررسی‌ها و اصلاحات مدنظر مرکز پژوهش‌ها بر روی نسخه اولیه که در تیر ماه منتشر شد اعمال شود.

طرحی که اکنون در دستور کار بررسی جلسات آتی کمیسیون قرار دارد و به طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی تغییر نام داده است، در واقع نسخه‌ای است که توسط هیئت رییسه کمیسیون آماده شده است. خبرگزاری مهر تاکید کرده است که این طرح نسخه تکمیل شده‌ای از ویرایش ۶ دی ماه ۱۴۰۰ طرح حمایت از حقوق کاربران محسوب می‌شود که در مرکز پژوهش‌های مجلس و با در نظر گرفتن نکات مدنظر وزارت ارتباطات، مرکز ملی فضای مجازی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیما (ساترا) و سایر دستگاه‌های اجرایی و رفع مغایرت‌های موجود، نهایی شده و در قالب ۲۲ ماده در دستور تصویب قرار دارد.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا