استارتاپایران

عبور کاربران مسیریاب نشان از مرز ۱۰ میلیون نفر

اولین گزارش سالانه نقشه و مسیریاب نشان منتشر شد

اولین گزارش سالانه نقشه و مسیریاب نشان در حالی منتشر شده که تا پایان پاییز امسال تعداد کاربران آن از مرز ۱۰ میلیون نفر عبور کرده است. نشان همچنین در این گزارش مدعی شده که روزانه بیش از ۱۲ میلیون مسیریابی از طریق ۱.۲ میلیون کاربران فعال روزانه این سرویس انجام می‌شود.

رشد ۱۹۰ درصدی در یک سال

طبق اعلام نشان٬ تعداد کاربران این مسیریاب تا پاییز ۱۴۰۰، از مرز ۱۰ میلیون کاربر عبور کرده است. تا یلدای ۱۴۰۰، نقشه و مسیریاب نشان بیشتر از ۱۲ میلیون مسیریابی روزانه، ۲.۱ میلیون جستجوی روزانه و بیشتر ۱.۲ میلیون کاربر فعال روزانه داشته است. نشان می‌گوید در بازه یک ساله‌، تعداد جستجو در نشان ۱۹۰ درصد رشد داشته است. 

نشان در این بخش از گزارش خود همچنین اعلام کرده است که انتخاب اول رانندگان حرفه‌ای است. به گفته نشان، ۶۸ درصد از رانندگان حرفه‌ای در شهر تهران از نشان و ۳۲ درصد از سایر مسیریاب‌ها استفاده می‌کنند. این رانندگان حرفه‌ای، در واقع همان رانندگان فعال در تاکسی‌های اینترنتی هستند که به صورت مستمر و برای بهبود عملکرد و افزایش درآمد خود از مسیریاب استفاده می‌کنند.

۴۲ میلیون کیلومتر مسیریابی روزانه 

در بخش «مسیریابی و ترافیک» گزارش نشان، یک عدد جالب دیده می‌شود: کاربران روزانه ۴۲ میلیون کیلومتر با مسیریاب نشان رانندگی می‌کنند. این عدد به معنای آن است که کاربران نشان روزانه ۱۰۹ بار مسیر زمین تا ماه را رانندگی می‌کنند!

همچنین نشان لیستی از پرتکرارترین مقصدهای مسیریابی کاربران در یک سال‌گذشته را منتشر کرده است. بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به دلیل شیوع گسترده کرونا در پایان سال ۱۳۹۹ و همچنین سال ۱۴۰۰ در صدر این لیست قرار گرفته‌اند. جایگاه‌های سوخت، مراکز خرید، رستوران‌ها و کافه‌ها، مکان‌های گردشگری، پنج مقصد پرتکرار کاربران نشان بوده‌اند. 

اولین گزارش سالانه نقشه و مسیریاب نشان منتشر شد

در بخش دیگری از گزارش، کرج به عنوان سحرخیرترین شهر ایران و قم به عنوان شب‌زنده‌دارترین شهر ایران معرفی شده است. به گفته نشان، قم کمترین افت ترافیکی را در ساعات شب دارد. کاربران کرجی نیز در حالی سحرخیزترین‌های ایران بوده‌اند که تهران با فاصله‌ی ۱۰ دقیقه، جایگاه دوم را در اختیار دارد. 

نقشه و مسیریاب نشان همچنین با بررسی آمارهای ترافیکی خود عملکرد طرح «منع تردد شبانه» را بررسی کرده است. نشان با انتشار چارت‌های مختلفی در بازه‌های زمانی متفاوت در نهایت به این نتیجه رسیده است که در ماه‌های پایانی اجرای طرح منع تردد شبانه، وضعیت ترافیکی در شهر تهران به صورت کامل مشابه با قبل از اجرای طرح بوده و منع تردد، عملا هیچ اثری بر ترافیک و تردد نداشته است. نشان در این بخش نتیجه‌گیری کرده که دامنه‌ی اثربخشی طرح، فقط به چند ماه ابتدایی اجرای آن محدود بوده است. 

اولین گزارش سالانه نقشه و مسیریاب نشان منتشر شد

موضوع دیگری که در بخش «مسیریابی و ترافیک» گزارش نشان به آن اشاره شده، اختلال GPS و مشکلات کاربران در مسیریابی است؛ اختلالی که مدت‌هاست در اغلب کلان‌شهرها دیده می‌شود و منشا آن نیز نامشخص است. نشان اما در این گزارش اعلام کرد که تیم فنی این مسیریاب، در آخرین نسخه منتشر شده برای کاربران، تلاش کرده تا تاثیر اختلال GPS بر مسیریابی را کاهش دهد. به این ترتیب، مسیریاب آخرین موقعیت کاربر روی نقشه را حفظ می‌کند تا باعث کاهش سردرگمی شود. پیش از این مسیریاب‌ها در صورت بروز اختلال در سیگنال GPS، موقعیت کاربر رو در جای دیگری نشان می‌دادند؛ موضوعی که در نسخه جدید نشان حل شده تا بحث اختلال در سیگنال GPS برای کاربران کمتر آزاردهنده باشد. 

حمل‌ونقل غیرخودرویی

اگرچه بیشتر کاربران از نشان به عنوان یک مسیریاب خودرویی استفاده می‌کنند اما این نرم‌افزار انواع مختلفی از مسیریابی را ارائه می‌کند: مسیریابی توسط حمل‌ونقل همگانی، پیاده، دوچرخه، موتور و البته خودرو. 

نشان در حال حاضر در ۵۰ شهر بزرگ و کوچک مسیریابی حمل‌ونقل همگانی خود شامل مترو و اتوبوس را ارائه می‌کند. ۲ هزار و ۴۲۸ خط اتوبوس و مترو، در کنار ۲۹ هزار و ۶۵۳ ایستگاه اتوبوس و مترو در نقشه و مسیریاب نشان ثبت شده‌اند.

همچنین بیش از ۷ هزار کیلومتر خط مخصوص دوچرخه و بیش از ۲۷ هزار کیلومتر خط مخصوص پیاده‌روی در نشان وجود دارد. توجه به این نکته ضروری است که نشان در مسیریابی دوچرخه، جزئیات مهمی همچون شیب مسیر را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در بخش مسیریابی پیاده نیز، ۳ هزار ۷۵۶ پل عابر پیاده و ۹ هزار ۴۳۲ خط‌کشی عابر پیاده در نشان ثبت شده است. 

راهنمای خروجی‌ها به مسیریاب نشان اضافه شد

۱۰ میلیون مشارکت و ۳ میلیارد هشدار به رانندگان

بخش بعدی گزارش، «جمع‌سپاری و مشارکت» است؛ بخشی که به گفته نشان، یکی از حلقه‌های اتصال کاربران نشان به یکدیگر و همچنین از عوامل اصلی موفقیتش است. در واقع نقشه و مسیریاب نشان یک پلتفرم باز است که بخش زیادی از اطلاعات خود را با کمک کاربران و به ۲۰ روش مختلف دریافت می‌کند. 

نشان می‌گوید در بازه زمانی یلدای ۱۳۹۹ تا یلدای ۱۴۰۰، بیش از ۱۰ میلیون مشارکت از سوی کاربران مشغول رانندگی دریافت کرده است. مشارکت‌هایی نظیر گزارش پلیس، ترافیک، تصادف یا حتی سرعت‌گیر. در واقع کاربران نشان به شکل میانگین، روزانه ۷۰ هزار مشارکت را ثبت کرده‌اند. 

اولین گزارش سالانه نقشه و مسیریاب نشان منتشر شد

 نشان اما اعلام می‌کند که در یک سال اخیر، بیش از ۳ میلیارد هشدار را به رانندگان نمایش داده است. بیشتر این موارد، هشدارهایی بوده‌اند که توسط سایر کاربران ثبت و اعتبارسنجی شده‌اند. هشدارهایی مانند وجود تصادف، پلیس، دوربین کنترل سرعت و یا سرعت‌گیر.

۲.۱ میلیون جست‌وجوی روزانه

نشان می‌گوید بیش از ۱ میلیون ۱۰۰ هزار POI یا نقطه کلیدی در این نرم‌افزار ثبت شده است. بیش از ۴۰۰ هزار مکان ثبت شده روی نشان، شماره تماس دارند، بیش از ۳۰۰ هزار عدد از آن‌ها، نظر کاربران را دریافت کرده‌اند و بیشتر از ۲۰۰ هزار مکان نیز عکس دارند. نشان می‌گوید کاربران از روی شماره تماس‌هایی که برای مکان‌های مختلف در نشان ثبت شده، تاکنون ۴ میلیون تماس تلفنی برقرار کرده‌اند. 

اولین گزارش سالانه نقشه و مسیریاب نشان

کاربران نشان به شکل روزانه بیش از ۲ میلیون ۱۰۰ هزار جستجو انجام می‌دهند. به گفته نشان، جستجو در یک سال اخیر ۱۹۰ درصد رشد داشته است. نشان همچنین خبر می‌دهد که الگوریتم‌های جستجوی نشان در سال ۱۴۰۰ تغییرات بنیادی و بهبودهای نوآورانه‌ای داشته‌اند که باعث رشد تجربه‌ موفق ۱۰ درصدی در استفاده کاربران این سرویس شده است. 

در بخش جستجو، کاربران بیش از هر چیز جایگاه‌های سوخت، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، بانک‌ها و موسسات مالی، مراکز خرید و داروخانه‌ها را جستجو کرده‌اند. 

درآمد نشان

به گفته نشان٬ این مسیریاب در حال حاضر تنها از طریق فروش سرویس نقشه به سایر کسب‌وکارها و استارتاپ‌ها کسب و درآمد می‌کند. در واقع پلتفرم نشان، تنها بخش تجاری و درآمدزای مسیریاب نشان است که به صورت B2B فعالیت می‌کند. نشان ادعا می کند که در حال حاضر بزرگ‌ترین ارائه دهنده‌ی سرویس‌های نقشه در ایران است.

در حال حاضر تاکسی‌های اینترنتی، پلتفرم‌های سفارش غذا، فروشگاه‌های آنلاین و… از مشتریان اصلی پلتفرم نشان هستند. پلتفرم نشان سرویس‌های متنوعی را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد که در تصویر فوق می‌توانید آن‌ها را به ترتیب استفاده مشاهده کنید. 

برای مطالعه نسخه کامل گزارش سالانه مسیریاب نشان می‌توانید فایل پی‌دی‌اف را از این لینک دریافت نمایید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا