تکنولوژیخودرو الکتریکی

ساخت جاده‌ای که خودروهای الکتریکی را شارژ می‌کند

پروژه Electreon Wireless سال ۲۰۲۳ عملیاتی خواهد شد

استارتاپ Electreon Wireless در حال ساخت جاده‌ای در آمریکاست که می‌تواند خودروهای الکتریکی را در حین حرکت به صورت وایرلس شارژ کند.

این استارتاپ اخیرا با شرکت‌های فورد و DTE وارد همکاری شده تا بتواند فناوری شارژ وایرلس خود را برای استفاده خودروهای الکتریکی به شهر دیترویت آمریکا بیاورد. این شرکت پیشتر زیرساخت‌های این فناوری را در برخی جاده‌های کشورهایی همچون سوئد و ایتالیا راه‌اندازی کرده است.

طول این جاده که می‌تواند خودروهای الکتریکی در حین حرکت را شارژ کند، حدود یک مایل (۱.۶ کیلومتر) عنوان شده و قرار است در نزدیکی ترمینال مرکزی ایالت میشیگان و ایستگاه قطار بلااستفاده‌ای که در شهر دیترویت واقع شود. شرکت فورد قصد دارد تا این منطقه را به یکی از مراکز نوآوری خود تبدیل کند.

مقامات ایالت میشیگان نیز اخیرا اعلام کرده‌اند که قصد ارند ۱.۹ میلیون دلار را به راه‌اندازی این پروژه که طبق گفته Electreon Wireless، در سال ۲۰۲۳ عملیاتی خواهد شد، کمک کند.

بر اساس اطلاعات منتشرشده، این جاده می‌تواند از طریق فرآیندی به نام شارژ القایی خودروهای الکتریکی را چه در حال حرکت و چه در حالت توقف شارژ کند. در این روش شارژ، از فرکانس مغناطیسی برای انتقال برق از سیم‌پیچ‌های فلزی تعبیه‌شده زیر سطح جاده به گیرنده‌های ویژه در قسمت پایینی خودروی الکتریکی استفاده می‌شود.

طبق برآوردها، نصب این گیرنده‌ها در خودروهای الکتریکی حدود سه تا چهار هزار دلار هزینه خواهد داشت. اما شرکتElectreon  اظهار امیدواری کرد که بتواند شرایط را به گونه‌ای فراهم کند که این هزینه را به چیزی بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار برساند.

در حال حاضر، زیرساخت‌های شارژ یکی از بزرگ‌ترین معضلات پیش روی این حوزه و گسترش استفاده از خودروهای الکتریکی است. آخرین گزارش‌ها در این رابطه، حاکی از آن است که از هر پنج دارنده خودروی الکتریکی، یک نفر به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم برای شارژ خودرو و دردسرهای آن، به استفاده از خودروهای بنزینی روی آورده است.

شرکت Electreon تنها مجموعه فعال در زمینه توسعه فناوری شارژ وایرلس خودروهای الکتریکی نیست و چند شرکت دیگر نیز برنامه‌های خود را در بازاری که ارزش آن به چیزی حدود ۲۰۷ میلیارد دلار در یک دهه آینده خواهد رسید، دنبال می‌کنند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا