ایراناینترنتموبایل

نگرانی از تشعشعات آنتن‌های مخابراتی تا چه حد بجاست؟

معاون امور رادیویی رگولاتوری: میزان تشعشعات امواج رادیویی به طور مستمر پایش می‌شود

مدتهاست که برخی کاربران از آنتن دهی ضعیف موبایل و پایین بودن سرعت اینترنت دیتا در برخی مناطق گلایه دارند و اپراتورها علت تداوم مشکل را مقاومت ساکنان مناطق در برابر نصب آنتنهای مخابراتی عنوان می‌کنند. نگرانی اصلی کاربران در امتناع از نصب آنتن در نزدیکی محل زندگی‌شان، زیان‌بار بودن تشعشعات این انتن‌ها برای سلامت ساکنان است. با اینحال وزیر ارتباطات به تازگی این آنتنها را بی‌ضرر خوانده و معاون امور رادیویی رگولاتوری نیز با تاکید بر پایش مداوم میزان تشعشعات این آنتن ها، از بی‌خطر بودن آنها خبر داده است.

سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی اخیرا با انتشار گفته‌های معاون امور رادیویی رگولاتوری تصریح کرد: میزان تشعشعات تجمعی امواج رادیویی ساطع شده از دکل‌ها در سطح کشور به طور مستمر، اندازه‌گیری و رصد می‌شود.

محسنی، معاون رادیویی رگولاتوری
محسنی، معاون امور رادیویی رگولاتوری: اپراتورهای مخابراتی برای نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از تجهیزات مخابراتی، دکل‌ها و سایت، تائیدیه سازمان انرژی اتمی ایران را دریافت می‌کنند.

در همین راستا، نسترن محسنی یکی از اهداف پایش امواج الکترومغناطیسی را، اطمینان از رعایت حدود استانداردهای تشعشعی در شبکه‌های اپراتوری، که در بستر ارتباطات رادیویی فعالیت می‌کنند، دانست و تصریح کرد: در حال حاضر از یکسو اپراتورها برای ارایه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات مبتنی بر تکنولوژی‌های نسل چهارم و بالاتر تلفن همراه، باید سایت و دکل جدید نصب کنند تا بتوانند نیاز کاربران به پوشش بهتر و سرویس با کیفیت بالاتر را مرتفع کنند، از سوی دیگر مردم ممکن است نگران اثرات تشعشعی امواج رادیویی باشند، به همین دلیل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی در همکاری با سایر سازمان‌های متولی در این حوزه، به طور مستمر تشعشعات آنتن دکل‌ها را پایش و اندازه‌گیری می‌کند. وی افزود: البته اپراتورهای مخابراتی برای نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از تجهیزات مخابراتی، دکل‌ها و سایت، تائیدیه سازمان انرژی اتمی ایران را دریافت می‌کنند.

محسنی با تاکید بر لزوم تغییر رویکرد از نگاه بازدارنده در نصب دکل و سایت به رویکرد کنترل محور و ارزیابی مبتنی بر حدود تعیین شده در استانداردها برای تشعشعات امواج رادیویی گفت: رگولاتوری بعنوان یکی از دستگاه‌های همکار در حوزه حفاظت در برابر اشعه از حدود ۶ سال پیش تاکنون، سنسورهای اندازه‌گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیس را در ۷۰ نقطه شهر تهران و ۱۸ نقطه شهر شیراز نصب کرده است و در حال حاضر میزان تشعشعات تجمعی در شهرهای تهران و شیراز از طریق این سنسورها و در سایر شهرها با استفاده از سامانه‌های پایش ثابت و خودرویی شدت امواج رادیویی، اندازه‌گیری و رصد می‌شود.

معاون امور رادیویی رگولاتوری با اشاره به توصیه‌نامه‌های مجامع بین‌المللی مانند کمیسیون بین‌المللی حفاظت در برابر پرتوهای غیر یونیزان (ICNIRP)، اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دور (ITU) و استاندارد ملی پرتوهای غیریونساز- حدود اندازه‌گیری با شماره ۸۵۶۷، درباره سطح استاندارد تشعشعات افزود: نتایج حاصل از اندازه‌گیری‌های دوره‌ای رگولاتوری در کشور در مقایسه با حدود استاندارد نشان می‌دهد سطوح اندازه‌گیری شده از استانداردهای تعیین شده تشعشعات پایین‌تر بوده و فاصله زیادی دارد.

چندی پیش وزیر ارتباطات با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود بر بی‌خطر بودن مجاورت افراد با دکل‌های مخابراتی تاکید کرد و از این باور عمومی که نصب این دکلها در نزدیکی محل زندگی می‌تواند برای سلامت ساکنان خانه‌ها خطرناک باشد گلایه کرد. وی با تاکید بر پایش مداوم تشعشعات این آنتنها گفت: حد این تشعشعات در اطراف آنتن‌های ما از حد استانداردهای بین المللی بسیار پایینتر است و هیچ خطری برای سلامت افراد ندارد.

زیباسازی آنتنهای مخابراتی
زیباسازی آنتنهای مخابراتی

وی در پایان تصریح کرد که با هدف کاهش نگرانی مردم و بهبود آرامش روانی شهروندان نسبت به این آنتن ها، اقداماتی مانند تجمیع، استتار و زیباسازی می‌تواند موثر واقع شود. زارع ‍ور وعده داد که به زودی اپلیکیشنی راه اندازی می‌شود که مردم بتوانند در هر ساعت از شبانه روز، وضعیت شبکه در نقطه حضور خود را به ما منعکس کنند و اگر کسی نگرانی در خصوص میزان تشعشع آنتن‌ها داراست، از همان طریق درخواست خود را ثبت کند تا مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا