تکنولوژیسونیعکاسی

معرفی سنسور دوربین جدید سونی با قابلیت جمع‌آوری دو برابر نور بیشتر

جدیدترین دستاورد مهندسان سونی، یک سنسور دوربین CMOS است که از پیکسل‌های ترانزیستوری دولایه به منظور جمع‌آوری نور بیشتری از محیط بهره می‌برد.

سنسورهای تصویری رایج که این روزها در اغلب محصولات استفاده می‌شوند، اغلب دارای فوتودیودهایی حساس به نور و پیکسل‌های ترانزیستوری تک‌لایه هستند که سیگنال را در همان لایه کنترل و تقویت می‌کنند. اما در این طراحی جدید، فوتودیودها در بالا و پیکسل‌های ترانزیستوری در پایین قرار می‌گیرند که به گفته سونی، سطح اشباع سیگنال را دوبرابر می‌کند.

سونی از جمله پیشگامان تولید سنسورهای انباشته در جهان به شمار می‌رود. این فناوری امکان استفاده از مموری‌های پرسرعت و همچنین دیگر قطعات الکترونیکی را در دل سنسور فراهم می‌کند و در نتیجه، سرعت خوانش سریع‌تر و افزایش سرعت عکاسی را در کنار کاهش شاتر چرخشی در دوربین‌های عکاسی و گوشی‌های هوشمند را به ارمغان خواهد آورد.

سنسور جدید سونی به گونه‌ای طراحی شده که ترانزیستورهای پیکسل را روی یک بستر جداگانه و زیر لایه فوتودیوید قرار می‌دهد. این یعنی، می‌توان هر کدام از لایه‌ها را بهینه کرد و از این طریق، سونی می‌تواند میزان اشباع نور سنسور را تا دوبرابر افزایش داده و قابلیت جذب نور را تا دو برابر ارتقا دهد.

سونی اعلام کرد از آنجایی که پیسکل‌های ترانزیستور روی هر کدام از لایه‌ها به صورت جداگانه قرار می‌گیرند، مهندسان این شرکت می‌توانند اندازه ترانزیستورهای تقویت‌کننده را افزایش دهند که تقویت سیگنال و کاهش نویز هنگام عکاسی در شب یا محیط‌های کم‌نور را به دنبال خواهد داشت.

سونی اعلام کرد که این فناوری جدید به گوشی‌های هوشمند کمک می‌کند تا عکس‌های بسیار باکیفیتی را از سوژه‌ها ثبت کنند. همچنین با توجه به دوبرابر شدن قابلیت جمع‌آوری نور محیط، می‌توان عمکلرد دوربین‌های کوچک را نیز بهبود بخشید.

سونی هنوز حرفی در خصوص زمان استفاده از این فناوری جدید در نسل جدید گوشی‌های هوشمند یا دوربین‌های عکاسی نزده اما اعلام کرد که مهندسان این شرکت همچنان در حال کار روی این فناوری و توسعه هرچه بیشتر آن هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا