تکنولوژیعلمی

ساخت اولین ربات زنده دنیا با قابلیت تولید مثل

محققان اخیرا موفق به تولید ربات‌های زنده‌ای شدند که از قابلیت همانندسازی و تولیدمثل برخوردارند.

بر اساس نتایج این تحقیق که در نشریه مقالات آکادمی‌ملی علوم ایالات متحده منتشر شده، این ربات‌ها که تحت عنوان زنوبات –Xenobots- شناخته می‌شوند، ارگانیسم‌هایی هستند که از شیوه‌ای کاملا جدید و نوین برای تکثیر بیولوژیکی خود استفاده می‌کنند.

محققان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که این ربات‌ها می‌توانند صدها سلول واحد را جمع‌آوری کرده و زنوبات‌های نوزاد را ایجاد کنند. پس از چند روز، این نوزادها تکامل می‌یابند و همانند والدین خود به نظر می‌رسند و شبیه آنها حرکت می‌کنند.

سپس این نوزادان نیز می‌توانند این فرآیند را بارها و بارها تکرار کنند. داگلس بلکیستون، از محققان ارشد دانشگاه Tufts می‌گوید: سال‌ها بود که افراد تصورشان بر این بود که ما تمامی‌راه‌هایی را که می‌تواند منجر به تکثیر حیات شود، بررسی کرده‌ایم. اما این دستاورد، چیزی است که تاکنون انجام نشده است.

محققان، زنوبات‌ها را که اندازه آنها به کمتری از یک میلیمتر می‌رسد، از سلول‌های زنده جنین قورباغه به دست آوردن و قادرند درون ظرف‌های مخصوصی و بسیار متفاوت با اجداد دوزیست خود زنده بمانند. مایکل لوین، زیست‌شناس دانشگاه Tufts و از اعضای این تیم تحقیقاتی معتقد است: زنوبات‌های در بخش بیرونی سلول‌های بچه قورباقه‌ها قرار دارند و علاوه بر دور نگه داشتن عوامل بیماری‌زا، باعث توزیخ دوباره مخاط می‌شوند. اما ما بستری جدید را برایشان فراهم می‌کنیم و به آنها فرصتی می‌دهیم تا چند سلولی بودن خود را دوباره تصور کنند.

زنوبات‌ها که دانشمندان، آنها را «ربات‌های زنده خودتکثیر شونده» نامگذاری کرده‌اند، می‌توانند نقش تاثیرگذاری را در دستیابی به روش‌های درمانی برای انواع بیماری‌ها و اختلالات ایفا کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا