اپلتکنولوژی

هشدار اپل به یک دادستان لهستانی: آیفون شما به پگاسوس آلوده است

اپل به یک دادستان لهستانی هشدار داد که آیفون او به نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس آلوده شده است. این نخستین هشدار اپل درباره جاسوس‌افزار پگاسوس است.

اپل چند روز قبل اعلام کرده بود که علیه شرکت اسرائیلی NSO شکایتی به دادگاه تسلیم کرده و بعد از آن اعلام شد این شرکت به کاربرانی که موبایلهایشان مورد حمله این جاسوس‌افزار قرار بگیرد هشدار خواهد داد.

حالا در نخستین هشداری که به طور عمومی علنی شده اپل به یک دادستان لهستانی آلوده بودن دستگاهش به نرم‌افزار شرکت NSO را اعلام کرده است.

هرچند لهستان خریدو استفاده از جاسوس‌افزار پگاسوس را تایید نکرده اما شواهد قابل توجهی وجود دارد که دولت این کشور مشتری شرکت NSO است. اقدام اپل در آگاه سازی یک کاربر این شرکت حرکت جدیدی در جهت محدود کردن این شرکت اسرائیلی محسوب می‌شود و از طرفی مشخص کننده این است که اپل قادر به شناسایی دستگاه‌های آلوده است

استفاده دولت‌ها از جاسوس‌افزار پگاسوس ماه‌هاست سروصدای زیادی ایجاد کرده و به قرار گرفتن اسم شرکت سازنده آن – NSO Group   –  در لیست تحریم آمریکا و شکایت اپل از آن منجر شده است.

بر اساس گزارشی که در تابستان منتشر شد، این نرم‌افزار برای جاسوسی از دستگاه روزنامه‌نگاران، مخالفان دولتی، فعالان حقوق بشر و وکلا مورد استفاده قرار گرفته است.

مقامات دولتی اسراییل که این جاسوس‌افزار با توصیه آنها به دولت‌های مختلف از جمله امارات متحده عربی و عربستان فروخته شده تلاش فراوانی انجام داده‌اند تا NSO از لیست تحریم آمریکا خارج شود.

مرتبط: جزییات جنجال پگاسوس ، نفوذ به موبایل هزاران روزنامه‌نگار و شخصیت مهم

هشدار اپل به دادستان لهستانی پگاسوس
نامه هشدار اپل به دادستان لهستانی

دادستان لهستانی اوا ورزوسک ( Ewa Wrzosek ) نام دارد و به نظر می‌رسد بعد از بحران در انتخابات لهستان و تحقیق درباره سواستفاده از بودجه دولتی در این انتخابات هدف قرار گرفته است. با این حال پرونده تحقیق درباره انتخابات لهستان خیلی زود از وی گرفته شد و حتی مورد توبیخ قرار گرفت. بعد از آن این دادستان به طور مکرر تغییرات سیستم قضایی لهستان را مورد اتنقاد قرار داده است.

روز  گذشته این دادستان در توییتر خود اعلام کرد که اپل به او اطلاع داده دستگاه تلفن او توسط دولت ( لهستان ) و از طریق پگاسوس مورد حمله قرار گرفته است.

او در این توییت از وزیر دادگستری لهستان خواستار توضیحاتی در این زمینه شده است.

در هشدار اپل خطاب به وی آمده است احتمالا کسانی از درون دولت آیفون شما را از راه دور به خاطر خود شخص شما یا کاری که انجام می‌دهید مورد حمله قرار داده‌اند. به نظر می رسد اکنون حمله کنندگان به آیفون شما قادر دسترسی به محتویات گوشی،‌میکروفن و دوربین آن باشند.

مرتبط: شکایت اپل از شرکت جاسوسی اسرائیلی NSO

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا