اپلتکنولوژی

کوالکام: پردازنده رقیب اپل سیلیکون سال ۲۰۲۳ عرضه می‌شود

اپل چندی پیش از پردازنده‌های قدرتمند سری M1 برای محصولات جدید خود رونمایی کرد و توانست خود را به عنوان بازیگر جدید و البته قدرتمند بازار پردازنده‌ها معرفی کند.

حال شرکت کوالکام که سالهاست در این بازار پیشتازی می‌کند، اعلام کرد که به زودی نسل جدید چیپست این شرکت برای رقابت با چیپست‌های اپل که تحت عنوان اپل سیلیکون شناخته می‌شوند، تولید و وارد بازار خواهد شد.

به گفته این شرکت تایوانی، این پردازنده که برای استفاده در لپ‌تاپ‌ها طراحی می‌شود، در سال ۲۰۲۳ آماده عرضه خواهد بود. کوالکام این خبر را در جریان رویداد Inventor Day ۲۰۲۱ اعلام کرد و افزود که این تراشه مبتنی بر معماری ARM طراحی خواهد شد.

جیمز تامسون، مدیر ارشد فناوری کوالکام می‌گوید که این چیست می‌تواند عملکرد بسیار قدرتمندی را در پی‌سی‌های ویندوزی ارائه دهد و از لحاظ عملکرد نیز با چیپست‌های سری M1 اپل برابری خواهد کرد.

طبق آنچه کوالکام اعلام کرده، این پردازنده توسط مهندسان شرکت Nuvia که در اوایل امسال با قرارداد ۱.۴ میلیارد دلاری به زیرمجموعه کوالکام اضافه شد، توسعه خواهد یافت. تیم Nuvia توسط سه تن از کارمندان سابق اپل که پیشتر روی پردازنده‌های سری A این شرکت برای آیفون و آیپد کار می‌کردند، رهبری می‌شود.

این شرکت پیش از پیوستن به کوالکام، در حال تست نمونه اولیه هسته پردازشی جدیدی تحت عنوان Phoenix بود که قادر است عملکردی تا دو برابر بهتر را نسبت به هسته‌های پردازشی فعلی مورد استفاده در لپ‌تاپ‌ها ارائه دهد.

البته کوالکام برای رقابت با پردازنده‌های M1 اپل به پردازشگرهای گرافیکی قدرتمندی نیز نیاز دارد. این شرکت اعلام کرد که در حال ارتقای طراحی چیپ گرافیکی Adreno خود است تا بتواند امکان ارائه قدرت و عملکردی شبیه به گرافیک‌های گیمینگ را در لپ‌تاپ‌ها برای آن به ارمغان آورد.

همچنین این تولیدکننده بزرگ چیپست در جهان اعلام کرد که با توجه به معماری این پردازنده جدید، مصرف باتری دستگاه نیز در مقایسه با دستگاه‌های مجهز به چیپست‌های M1، M1 پرو و M1 مکس کمتر خواهد بود.

گفته می‌شود که نمونه اولیه این چیپست در سال آینده میلادی آماده خواهد شد و در اختیار برخی تولیدکنندگان قرار می‌گیرد تا در سال ۲۰۲۳ شاهد ورود سیستم‌های مجهز به این پردازنده به بازار باشیم.

منبع
Techspot

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا