ایراناینترنت

جدال لفظی رییس کمیسیون صیانت با نمایندگان منتقد

در هشتمین جلسه بررسی این طرح چه گذشت؟

کمیسیون طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی یا همان طرح صیانت در حالی هشتمین جلسه خود را پشت سرگذاشت که این بار میزبان مهمانان گلایه‌مند و مذاکرات پر بحث و جدل اعضای کمیسیون بود؛ با اینحال عمده این انتقادات با واکنش تند رییس جلسه مواجه شدند.

تعداد اعضای پیامرسانهای داخلی واقعی نیست

در ابتدای این جلسه، نماینده مرکز ملی فضای مجازی به ارائه گزارشی از وضعیت اینترنت کشور، فعالیت پیام رسان‌های داخلی، ترافیک اینترنتی کشور و مشکلات و چالش‌های این فضا پرداخت. وی که در ارائه گزارش خود به آماری از مخاطبان پیام‌رسان‌ها داخلی اشاره کرد با انتقاد جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت روبه‌روشد. رشیدی کوچی در این خصوص میزان عضویت مردم در پیام رسان‌های داخلی گفت که اینجانب در پیام رسان «بله» عضویت نداشتم ولی هنگامی که در آن عضو شدم مشاهده کردم که خیلی‌ها برای من در این پیام‌رسان پیش‌تر از اینکه عضو شوم پیام ارسال کرده اند.

نماینده مرکز ملی فضای مجازی در خصوص این موضوع توضیح داد: خیلی از پیام رسان‌ها تمایلی نداشتند که عضو بیشتر داشته باشند و دلیل آن وجود مشکلات ترافیکی بود؛ البته در روزهای ابتدایی کار خود شاید اقدامات تشویقی انجام داده باشند ولی دلیلی ندارند بخواهند کسی را خودشان عضو کنند.

ضرورت حضور خبرنگاران در جلسات

در بخشی از جلسه، غلامرضا نوری‌قزلجه نماینده مردم بستان‌آباد در تذکری  مطرح کرد که «خبرنگاران به غیر از خبرنگار خبرگزاری خانه ملت اجازه حضور در جلسه کمیسیون مشترک را نداشتند، این در حالی است که قرار بود رسانه‌ها و خبرنگارانی که اجازه حضور در مجلس را دارند بتوانند در جلسات کمیسیون نیز حاضر باشند؛ پس باید به منتقدین حق بدیم که با تردید به این جلسات نگاه کنند». اما این تذکر انتقاد رضا تقی‌پور رییس کمیسیون را هم در پی داشت.

رییس جلسه در پاسخ به اظهرات نوری‌قزلجه گفت: شما با عنوان تذکر ایجاد شبهه می‌کنید، چه کسی اجازه نداده است که خبرنگاران در جلسات حاضر نشوند؟ این درحالی است که جلسات به صورت زنده پوشش داده می‌شود؛ این شبهه چگونه قابل توجیه است؟ با اینکار به شفافیت لطمه می‌زنید. این اظهارات شما کذب است و این را پیگیری خواهم کرد. متاسفم که یک نماینده به هیات رییسه کمیسیون چنین کذبی را نسبت دهد. از هیات نظارت بر رفتار نمایندگان این اظهارات شما را پیگیری می‌کنم. شما به عنوان تذکر شبهه مطرح کردید. چه کسی خبرنگاران را راه نداده است؟ علیه او شکایت خواهم کرد.

هشتمین جلسه بررسی طرح صیانت
تقی پور خطاب به نماینده منتقد: از هیات نظارت بر رفتار نمایندگان این اظهارات شما را پیگیری می‌کنم. شما به عنوان تذکر شبهه مطرح کردید. چه کسی خبرنگاران را راه نداده است؟ علیه او شکایت خواهم کرد.

محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه نیز خطاب به رییس جلسه در تذکری عنوان کرد: آقای نوری یا هر شخصی که صحبت می‌کند حق اظهار نظر دارد. بارها در صحن مجلس علیه آقای قالیباف مطالبی را مطرح کردند، مخاطب اظهارات ایشان همه اعضای کمیسیون هستند؛ می‌تواند بعد از اینکه ایشان اظهارات خود را مطرح کردند، پاسخ خود را مطرح کنید. برای مثال بگویید که ما گفته بودیم همه خبرنگران که مجوز ورود به مجلس دارند می‌توانند در جلسات کمیسیون مشترک حاضر شوند و ما این موضوع را از بخش خبر مجلس پیگیری می‌کنیم.

نوری قزلجه نیز در ادامه بیان کرد: در پیشنهادات خود  ملاحظات حفاظت مجلس را هم مطرح کرده بودم، اکنون هم هیچ اتهامی بیان نکردم، آیین نامه اخیرا به اداره اخبار فرستاده شده است و مشکل حل شد که اینکار باید زودتر انجام می‌شد، اما تذکر دیگر من این می‌باشد که قرار بود از بخش‌های خصوصی برای حضور در جلسات دعوت شود، ولی با دعوت یکی از بخش‌های خصوصی که با طرح مخالف بود مخالفت شد. رضا تقی پور در ادامه اظهرات نوری قزلجه بیان کرد: آقای نوری متاسفم؛ این اظهارات قابل پیگیری است. شما اتهام وارد می‌کنید. آیا در جلسه پیشین کمیسیون نماینده بخش خصوصی حاضر بود یا خیر؟ آقای نوری قزلجه شرکت خاصی را برای دعوت معرفی کردند، اما هیات رییسه کمیسیون معتقد است اگر قرار باشد تک تک شرکت‌ها را دعوت کنیم باید هزاران شرکت را برای حضور در جلسات دعوت کنیم؛ البته اینجانب شخصا با خیلی از شرکت‌ها جلسه غیررسمی داشته و دغدغه آن‌ها را شنیده‌ام که البته درخواست کرده بودند که نام آنها مطرح نشود.

سرویس‌های خارجی محدود نمی‌شوند

اما در بخش دیگری از جلسه کمیسیون، مرکز ملی فضای مجازی گفت: ما در استفاده از سرویس‌های داخلی و خارجی سیاست خود اتکایی داریم ولی چون فضای مجازی یک فضای تبادل اطلاعات و ارتباطات است نمی‌توان استفاده از سایر سرویس‌های خارجی را حذف کرد؛ شخصی هم دنبال چنین کاری نیست، صرفا تلاش بر این است سرویس‌های داخلی پاسخگوی نیازهای ما باشند؛ به دنبال این نیستیم که استفاده از سرویس‌های جهانی و ارتباطات بین المللی محدود و یا مسدود شود. بارها هم به دنبال تعامل با سرویس‌های خارجی بوده‌ایم ولی آن‌ها به بهانه تحریم هیچ همکاری نداشتند. گاهی سرویس‌های خارجی مانند مسیریاب‌ها خودشان ما را محدود می‌کنند ولی چون مانند آن سرویس را در داخل داشته‌ایم مشکلی رخ نداد.

در ادامه نماینده اتاق بازرگانی به اظهارات نماینده مرکز ملی فضای مجازی واکنش نشان داد و گفت: «در خصوص مسیر یاب‌ها در ابتدا فیلترینگ اتفاق افتاد که استفاده از آن کاهش پیدا کرد» اما این گفته نماینده اتاق بازرگانی تکذیب و پاسخ نماینده مرکز ملی فضای مجازی را مبنی بر این که «چنین چیزی نبوده و ما مستندات آن را به شما ارائه خواهیم داد» به دنبال داشت.

الفت نسب: طرح را خوانده‌ایم و مخالفیم

صحبت های الفت نسب در جلسه بررسی طرح صیانت
الفت‌نسب: بگذارید خود مردم میان سرویس‌های داخلی و یا خارجی انتخاب کنند

در ادامه نیز رضا الفت‌نسب عضو هیات مدیره اتحادیه و انجمن کسب و کارهای مجازی گفت: با کلیات این طرح مخالف هستیم، دغدغه دوستان را درک کرده و با ولنگاری فضای مجازی هم مخالفیم، ولی با این روش راه به جایی نمی‌رود؛ مانند تجربه فیلترینگ تلگرام که با اینکار خیلی از اقشار مانند نوجوانان را با موضوع vpn آشنا کردیم؛ برخی نمایندگان می‌گویند ما طرح را مطالعه نکرده‌ایم، در صورتی که اینگونه نیست، برخی نیز ما را با معاندین در یک سو می‌دانند در صورتی که ما هم دغدغه‌مند هستیم و از پیام رسان داخلی حمایت می‌کنیم. اما با محدودیت و مسدود شدن پیام رسان‌های خارجی مخالف هستیم. بگذارید خود مردم میان سرویس‌های داخلی و یا خارجی انتخاب کنند. از هنگامی که این طرح صیانت بدون اغناسازی مردم مطرح شد، مسئله مهاجرت برای فعالین کسب و کارهای مجازی جدی شده است.

به گفته رییس کمیسیون، جلسه بعدی کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی متعاقبا اعلام خواهد شد ولی به احتمال زیاد این جلسه روز دوشنبه ۸ آذرماه خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا