تکنولوژی

نظرخواهی توییتری ایلان ماسک برای فروش سهامش در تسلا

سهام مورد نظر ماسک در این نظرسنجی بالغ بر ۲۱ میلیارد دلار است

ایلان ماسک از ۶۲ میلیون فالوئرش در توییتر پرسیده آیا ۱۰ درصد سهامش در این شرکت تریلیون دلاری را بفروشد یا نه. میزان سهامی که او آن فروش آن را به قضاوت فالوئرهایش گذاشته بالغ بر ۲۱ میلیارد دلار است.

ماسک پیش‌تر گفته بود که امسال با مالیات زیادی روبه رو خواهد بود چراکه مدت زمان اختیار معاملات سهامش (stock options) در شرکت تسلا سال آینده منقضی می‌شود.

ماسک در توییتر نوشت: من از جایی حقوق یا پاداش نقدی دریافت نمی‌کنم من فقط سهام دارم بنابراین تنها راه من برای پرداخت مالیات فروش سهام است.

ثروتمندترین فرد جهان طرح دریافت مالیات بر ثروت  از ۷۰۰ میلیاردر جهان را مورد انتقاد قرار داد که مالیات عمده‌ای روی دارایی‌های غیر منقول ثروتمندان  تحمیل می‌کند.

ماسک گفته است که از نتیجه نظرسنجی توییتری هرچه باشد تبعیت می‌کند.

مرتبط: ایلان ماسک می‌گوید دولت‌ها نمی‌توانند رمزارزها را نابود کنند

تا ظهر روز یکشنبه به وقت تهران حدود دو میلیون پاسخ به این نظرسنجی داده شده که ۵۵ درصد شرکت کنندگان پیشنهاد فروش سهام را تایید کرده‌اند.

براساس محاسبات رویترز سهام ماسک در تسلا بالغ بر ۱۷۰.۵ میلیون سهم است و فروش ۱۰ درصد سهام او در حال حاضر  ۲۱ میلیارد دلار ارزش دارد.

سهام اختیار معامله معمولا به عنوان پاداش به مدیران یا کارکنان شرکت داده می‌شود که به آنها اجازه می‌دهد سهام را با قیمت تعیین شده‌ای بفروشد. بر اساس آرشیو معاملات تسلا ماسک این اختیار را دارد که ۲۲.۸۶  میلیون سهم تسلا را به ازای هر سهم با قیمت ۶.۲۴ دلار بفروشد. این اختیار در ماه آگوست سال ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد.

قیمت هر سهم تسلا در روز جمعه به ازای هر سهم ۱۲۲۲ دلار رسید.

در ماه سپتامبر گذشته ماسک گفته بد که نیمی از درآمدش از سهام اختیار معاملات را بابت پرداخت مالیات هزینه خواهد کرد. او گرفتن وام برای پرداخت مالیات را رد کرد و در کنفرانس کد گفت: قیمت سهام همیشه بالا نمی‌رود، پایین هم می‌آید.

برخی از دیگر اعضای هیات مدیره تسلا از جمله کیمبل ماسک برادر ایلان هم با افزایش قیمت سهام، بخشی از سهام خود را در ماه‌های اخیر فروخته‌اند.

ماسک اخیرا در توییتر گفته بود که حاضر است ۶ میلیارد دلار از سهام تسلا را بفروشد و آن را به برنامه جهانی غذا بدهد به شرطی که آنها بگویند چگونه آن را هزینه خواهند کرد.

توییت‌های او درباره وضعیت میلیاردرها دلار از ثروتش باعث انتقاداتی از سوی کارشناسان سرمایه‌گذاری شد از جمله Chamath Palihapitiya یک سرمایه‌گذار جسورانه در توییتر نوشت که شاهد آن هستیم که کاربران توییتر تعیین کننده تکلیف ۲۵ میلیارد دلار هستند.

Gabriel Zucman  یک اقتصاددان هم گفته است که اینکه یک ثروتمند چگونه باید مالیاتش را پرداخت کند نباید از طریق نظرسنجی توییتری تعیین شود.

توییت‌های ایلان ماسک در سال ۲۰۰۸ درباره تسلا باعث دخالت نهاد ناظر بر بازار سهام شد.

مرتبط: داستان ارسال سه Air Tags به تیم کوک، ایلان ماسک و کره شمالی توسط یک یوتیوبر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا