تکنولوژی

بازگشت بینایی یک معلم از طریق ایمپلنت مغزی

برنا گومز، معلم علوم اسپانیایی که بیش از ۱۶ سال نابینا بود، توانست به لطف دستاورد محققان در علم ایمپلنت مغزی، بینایی خود را بار دیگر به دست آورد.

محققان دانشگاه یوتا و میگل هرناندز اسپانیا توانستند ایمپلنتی تحت عنوان  Moran|Cortivis Prosthesis را در مغز برنا گومز تعبیه کنند. این قطعه از ۹۶ الکترود مجزا تشکیل شده و به طور مستقیم در قشر بینایی مغز فرد نصب می‌شود. به محض قرارگیری در مغز، می‌توان با تحریک الکترودهای این ایمپلنت در ترکیباتی خاص، «تصاویر» را مستقیما به مغز بیمار ارسال کرد.

طبق آنچه از یافته‌های این پژوهش در ژورنال Clinical Investigation ثبت شده، این ایمپلنت توانست با موفقیت تصاویر مختلفی را از نقاط نوری گرفته تا خطوط افقی و حتی حروف بزرگ و کوچک را به مغز ارائه دهد و شخص دریافت‌کننده ایمپلنت قادر به دیدن آنها خواهد بود.

این دستاورد، گامی‌بزرگ و رو به جلو در جهت بازگرداندن بینایی در افراد نابینا محسوب می‌شود. برخلاف ایمپلنت‌های شبکیه چشم، این دستاورد جدید به طور کامل، عصب بینایی گیرنده را دور می‌زند و اطلاعات را مستقیما به مرکز بینایی مغز می‌رساند. در این شیوه، تصاویر تحت هر شرایطی به مغز بیمار ارسال می‌شود.

تمرکز این تحقیق بر توسعه و ارزیابی یک رابط عصبی محیطی معطوف است که به اندام‌های مصنوعی اجازه می‌دهد تا با فکر فرد حرکت کنند. در سال ۲۰۱۹، تیمی‌تحقیقاتی از دانشگاه یوتا توانست با موفقیت از این قطعه به همراه یک بازوی مصنوعی برای ایجاد «احساس» به بیمار از طریق یک اندام مصنوعی استفاده کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا