تکنولوژیمایکروسافت

اعلام حمایت مایکروسافت از جنبش «حق تعمیر»

به نظر می‌رسد که فشار سهامداران بر مایکروسافت کارساز بوده و این شرکت را به ارائه راهکارها و اطلاعات به کاربران به منظور تعمیر مستقل دستگاه‌های این شرکت مجاب کرده است.

مایکروسافت اخیرا تحقیقی را پیرامون تسهیل دسترسی کاربران به جزییات مربوط به نحوه تعمیر انواع محصولات این شرکت آغاز و اعلام کرده این رویه از اواخر سال ۲۰۲۲ اجرایی خواهد شد. این یعنی، به زودی کاربران می‌توانند با توجه به دستورالعمل‌ها و قطعاتی که مایکروسافت در بازار عرضه خواهد شد، تعمیر دستگاه‌های خود را در تعمیرگاه‌هایی غیر از تعمیرگاه‌های مجاز مایکروسافت انجام دهند.

در همین راستا، این شرکت اخیرا با گروه غیرانتفاعی حمایت از سرمایه‌گذاران As You Sow که در زمینه مسئولیت‌های زیست‌محیطی و اجتماعی شرکت‌ها متمرکز است، به تفاهم رسیده است. این تفاهم در حالی حاصل شد که گروه As You Sow در ماه ژوئن امسال، با طرح قطعنامه‌ای از مایکروسافت به دلیل محدودیت‌های پیش روی تعمیر دستگاه‌های این شرکت انتقاد کرده بود.

این در حالی است که مایکروسافت پیشتر حمایت خود را از طرح‌هایی مبنی بر جلوگیری از انتشار گاز کربن و آسیب رساندن به محیط زیست اعلام کرده بود. در واقع، بحث سر این موضوع است که زباله‌های الکترونیکی به یک معضل اساسی برای محیط زیست تبدیل شده‌اند و اگر کاربران بتوانند دستگاه‌های خود را راحت‌تر تعمیر کنند، از میزان زباله‌های الکترونیکی کم خواهد شد.

حال مایکروسافت اعلام کرد که تلاش می‌کند تا تعمیرپذیری دستگاه‌های خود را بالاتر ببرد و از جنبش «حق تعمیر» که بر تعمیر راحت دستگاه‌های مختلف توسط کاربران تاکید دارد، حمایت می‌کند. در طی سال‌های اخیر، انتقادهای زیادی علیه شرکت‌های مختلف فناوری مبنی بر ارائه خدمات تعمیر دستگاه‌ها توسط تعمیرگاه‌های مجاز این شرکت‌ها مطرح شده است.

اپل، یکی از بارزترین این شرکت‌هاست که محدودیت‌های شدیدی را برای جلوگیری از تعمیر دستگاه‌های خود در تعمیرگاه‌های متفرقه اعمال کرده است. با این حال، استیو وزنیاک، هم‌بنیانگذار اپل اخیرا حمایت خود را از جنبش «حق تعمیر» اعلام کرده است.

هدف اصلی این جنبش که در طی ماه‌های اخیر با شدت بیشتری دنبال شده، این است که شرکت‌های فناوری، تعمیر دستگاه‌ها توسط کاربران و دسترسی به قطعات مورد نیاز برای تعمیر یا تعویض را آسان کنند.

منبع
Techspot

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا