تکنولوژیگوناگون

چرا برنامه نویسی یاد بگیریم؟

چندی پیش بود که برنامه نویسی برای بسیاری به عنوان سرگرمی عجیب و غریبی تلقی می‌شد که با کامپیوترها در زیرزمین خود مشغول آن بودند. اما طی چندین سال گذشته، برنامه نویسی از سرگرمی به یک مهارت شغلی مهم تبدیل شده است. حتی برای بسیاری از علاقه‌مندان به این حرفه چیزی فراتر از یک شغل شده است. به اندازه‌ای این حیطه رشد پیدا کرده است که بسیاری از کارفرمایان به دنبال این هستند که بتوانند بهترین‌های این حرفه را در کنار خود و در سازمان و شرکت خود داشته باشند.

با دانستن این موضوع، شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا برنامه نویسی چیزی است که باید به آن بسیار اهمیت دهید. غیر از این سؤال، پرسش‌های بسیاری در مورد برنامه نویسی مطرح می‌شود که شاید بسیاری از آنها برای کسانی پیش بیاید که در اول کار یادگیری هستند. یادگیری کد نویسی چقدر طول می‌کشد؟ چرا باید کد نویسی را یاد بگیرم؟ سایت‌های آموزشی برای یادگیری برنامه نویسی کدامند؟ چه شما یک بازاریاب باشید، چه یک مادر، یک صاحب کسب و کار، یا فقط درباره این صنعت کنجکاو هستید، ما آماده‌ایم تا شما را متقاعد کنیم که چرا برنامه نویسی یک مهارت مهم است و باید آن را در اولویت قرار دهید تا بتوانید در بازار کار موفق عمل کنید.

چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم؟ ۶ مزیت شگفت انگیزی که باید در نظر بگیرید

مزایای یادگیری برنامه نویسی می‌تواند بسیار شگفت انگیز باشد. در ادامه به شما خواهیم گفت چرا برنامه نویسی در حال حاضر به یک ترند تبدیل شده است.

 1. برنامه نویسی و مشاغل مربوط به آن پتانسیل بالایی در کسب درآمد دارند

یکی از قوی‌ترین و مهم‌ترین دلایل یادگیری برنامه نویسی، پتانسیل بالای این مهارت در کسب درآمد بالا برای متخصصان این حوزه است. میانگین حقوق و دستمزد برنامه نویسان طبق گزارش سایت ایران سلری در ایران ۶ میلیون تومان است که این رقم با توجه به سابقه، مهارت و توانایی برنامه نویس ممکن است به ۲۰ میلیون تومان نیز برسد.

 1. تقاضا برای مشاغل مربوط به برنامه نویسی همچنان قوی است

اگر کسی یا شرکتی به دنبال استخدام برنامه نویس نباشد، حقوق خوب چه فایده‌ای دارد؟ وقتی صحبت از مشاغل مربوط به برنامه نویسی می‌شود، به نظر با طیف وسیعی از مشاغل روبرو هستیم که جای کار برای آنها را بسیار کرده است. فرصت‌های شغلی که برای برنامه نویسان وجود دارد بسیار خوب هستند و همین موضوع می‌تواند شانس استخدام آنها را بالا ببرد.

بازار کار برنامه نویسی
بازار کار برنامه نویسی

در اینجا پیش بینی سایت BLS برای رشد اشتغال در مشاغل مربوط به برنامه نویسی و برنامه نویسی آمده است:

 • توسعه دهندگان وب: ۱۳ درصد
 • مدیران شبکه و سیستم‌های رایانه‌ای: ۵ درصد
 • برنامه نویسان کامپیوتر: -۷ درصد
 • مدیران پایگاه داده: ۹ درصد
 • توسعه دهندگان نرم افزار: ۲۱ درصد

با اینکه این موارد تقریبی هستند و می‌توان آنها را بیشتر نیز در نظر گرفت، اما با این حال باز هم رشد این مشاغل نسبت به مشاغل دیگر بسیار بهتر است. این امر منجر به آگهی‌های شغلی بیشتر در حوزه برنامه نویس می‌شود.

 1. توانایی برنامه نویسی چشم انداز جدیدی به حل مسئله می‌دهد

آدریان دگوس، مدیرعامل Nuvro می‌گوید: «یادگیری کد نویسی تأثیر ناخواسته‌ای در نحوه تفکر شما دارد.» او در ادامه توضیح می‌دهد که قبلاً در حل مشکلات بیشتر احساسی بوده است، اما تجربه برنامه نویسی به او آموخته است که با مسائل منطقی برخورد کند.

او می‌افزاید: «درک منطق، در سطح عمیق، مهارت حل مسئله من را ده برابر افزایش داده است.»

برنامه نویسی، در واقع یعنی اینکه یک کامپیوتر را بر اساس دستورالعمل‌های منطقی به این سمت ببرید که وظیفه‌ای را انجام دهد. وظایف بسیار پیچیده اساساً مجموعه‌ای از عملیات کوچکتر است که آنها را تجزیه می‌کنید. این رویکرد منطقی برای حل مسائل می‌تواند برای کشف مشکلاتِ فراتر از یک چالش کد نویسی، مفید باشد.

 1. یادگیری کد نویسی انعطاف پذیری شغلی به شما ارائه می‌دهد

یادگیری کد نویسی می‌تواند زمینه‌های جدیدی را در زمینه شغلی شما ایجاد کند و در نهایت شما را به کاندیدای انعطاف پذیرتر در بازار کار تبدیل کند. دانیل دیویدسون، مالک شرکت طراحی دن، کار خود را در زمینه طراحی چاپ آغاز کرد اما متوجه شد که به دلیل فقدان دانش کد نویسی به طور مداوم فرصت‌ها را از دست می‌دهد.

دیویدسون می‌گوید: «بزرگترین مهارتی که برای زندگی حرفه‌ای خود کسب کرده‌ام یادگیری نحوه کد نویسی است.» اگر کد نویسی را یاد نگرفته بودم، سال‌ها پیش بیکار بودم. این تصمیمی رهایی بخش و بسیار سودآور بوده است. «

دیویدسون می‌افزاید که حتی اگر شغل شما نیازی به درک عمیق از زبان برنامه نویسی یا برنامه نویسی نداشته باشد، باز هم به شما کمک می‌کند؛ زیرا احتمالاً باید با شخص دیگری که این کار را انجام می‌دهد ارتباط برقرار کنید. یادگیری برنامه نویسی، حتی به عنوان یک سرگرمی، می‌تواند به شما درک بهتری از برنامه نویسی و افراد شاغل در این حوزه بدهد.

 1. یادگیری کد نویسی می‌تواند یک فرصت برای برقراری ارتباط سرگرم کننده برای خانواده‌ها باشد

هر چند وقت یکبار این فرصت را دارید که چیزهای کاربردی و جدیدی را به فرزندان خود بیاموزید؟ والدینی که دارای بچه‌های سنین مدرسه هستند این شانس را دارند که یاد دادن اصول برنامه نویسی را از همان کودکی فرزند خود داشته باشند.

دگوس می‌گوید:» پسر ۱۰ ساله من در واقع تصمیم گرفت که همزمان با من کد نویسی را یاد بگیرد. « » این یک تجربه چالش برانگیز اما بسیار ارزشمند بود. تا همین امروز من و پسرم با هم برنامه نویسی را انجام می‌دهیم. «

کریستوفر پراساد، مدیر بازاریابی در JookSMS، اشاره می‌کند که مشارکت فرزندان شما در پروسه یادگیری برنامه نویسی می‌تواند راهی عالی برای رسیدن به پاسخ برخی سؤالات آنها و آموزش مهارت‌های مهم به آنها باشد.

مهارت های برنامه نویسی
مهارت‌های برنامه نویسی
 1. برنامه نویسی می‌تواند در مشاغلی مفید باشد که انتظارش را ندارید

ممکن است فکر کنید مهارت‌های برنامه نویسی فقط برای افرادی که در مشاغل تخصصی بسیار فنی کار می‌کنند، بسیار ارزشمند است. در حالی که درست است که یادگیری کد نویسی برای برخی نقش‌ها مهم‌تر است، اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید روش‌های کاربردی برای استفاده از دانش برنامه نویسی در مشاغلی غیر کد نویسی پیدا کنید.

شما می‌توانید از پایتون برای کدگذاری الگوریتم‌های تبلیغاتی خود استفاده کنید، که این امر باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود. بنابراین، امروزه در هر شغلی برنامه نویسی بسیار اهمیت دارد.

توانایی کد نویسی به شما این امکان را می‌دهد تا کارهای جزئی را به صورت خودکار انجام دهید که در نهایت باز هم باعث صرفه جویی در هزینه می‌شود. این یک مزیت بزرگ برای مشاغل کوچک است که معمولاً بودجه آنها بسیار محدود است.

برای کسانی که با برنامه نویسان و توسعه دهندگان همکاری نزدیک دارند، یادگیری اصول برنامه نویسی می‌تواند شما را به عضوی ارزشمندتر از یک تیم تبدیل کند.

نیازی نیست که یک برنامه نویس باشید تا از مزایای یادگیری کد نویسی استفاده کنید. داشتن دانش کافی برای مفید بودن همچنان می‌تواند در اکثر محیط‌های تجاری یک دارایی مثبت باشد.

استفاده از مهارت‌های برنامه نویسی برای کار

چرا یاد کد نویسی کنیم؟ همان‌طور که می‌بینید، دلایل زیادی برای اهمیت کدگذاری وجود دارد. چه صرفاً برای سرگرمی باشد و چه به عنوان نوعی پیشرفت حرفه‌ای، مطمئناً از مزایای یادگیری برنامه نویسی در هر زمان بهره خواهید برد.

 

 

منبع
وبلاگ ایران تلنت – ایران سلری

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا