اسپیس ایکسایلان ماسکفضا

مرحله آزمایشی اینترنت استارلینک مهرماه به پایان ‌می‌رسد

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس با انتشار توییتی اعلام کرد که مرحله آزمایشی یا همان بتای پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک ماه اکتبر (مهرماه) به پایان خواهد رسید.

تصمیم ایلان ماسک برای خارج شدن استارلینک از فاز آزمایشی در حالی اعلام شد که وی پیشتر و در جریان کنگره جهانی موبایل 2021 اعلام کرده بود که مرحله آزمایشی استارلینک در ماه آگوست (یعنی دو ماه قبل) پایان ‌می‌یابد و تعداد کاربران این سرویس نیز طی 12 ماه از 500 هراز نفر عبور خواهند کرد.

با این حال، اسپیس ایکس قصد دارد تا از طریق این پروژه و استقرار 12 هزار ماهواره در مدار پایین زمین، اینترنت پرسرعت را در اختیار مردم مناطق دورافتاده و دیگر کاربران جهانی قرار دهد. هزینه‌ خرید دیش استارلینک برای دریافت سیگنال‌ها‌ی ماهواره‌ای برابر با 499 دلار تعیین شده و اشتراک ماهانه 99 دلاری نیز بر عهده مشتریان خواهد بود.

اسپیس ایکس در اکتبر 2020، مرحله آزمایشی عرضه اینترنت استارلینک را آغاز کرد و طبق گفته ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت در ماه آگوست، حدود 100 هزار بسته دریافت استارلینک را که شامل دیش و روتر وای‌فای ‌می‌شود، برای کاربرانی از 14 کشور جهان ارسال شده است.

حال با پایان یافته فاز آزمایشی استارلینک، کاربران کشورهای بیشتری قادر به استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک خواهند بود و قطعا شاهد رشد محسوس تعداد کاربران این سرویس خواهیم بود. البته هنوز مشخص نیست که چه زمانی به عدد مشخص‌شده از سوی ایلان ماسک یعنی نیم مییلیون خواهیم رسید.

طبق اطلاعات موجود، اینترنت ماهواره‌ای استارلینک قادر به ارائه سرعت دانلودی تا 100 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلودی تا 20 مگابیت بر ثانیه خواهد بود.

منبع
Theverge

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا