اپلشبکه‌های اجتماعیگوگل

تلگرام چت‌بات‌های حزب مخالف رییس جمهور روسیه را مسدود کرد

اگرچه دولت روسیه در سال گذشته، ممنوعیت استفاده از تلگرام در این کشور را برداشت اما به نظر ‌می‌رسد که این کشور همچنان تاثیر زیادی بر عملکرد این شبکه اجتماعی محبوب دارد.

تلگرام اخیرا و با آغاز رای‌گیری انتخابات پارلمانی روسیه، تما‌می‌ چت بات‌‌های متعلق به الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان ولادمیر پوتین را در پلتفرم خود مسدود کرد. پاول دوروف، مدیر تلگرام با انتشار پیا‌می‌ عنوان این شبکه اجتماعی از قوانین انتخاباتی که هرگونه تبلیغ و کمپین در زمان برگزاری انتخابات را ممنوع ‌می‌کند، تبعیت کرده است. دوروف این قانون را درست و قانونی توصیف کرده است.

تصمیم اخیر تلگرام علیه ناوالنی در حالی اتخاذ شد که در تضاد با ماهیت بات‌‌ها و همچنین گفته‌‌های قبلی مدیر تلگرام است. یکی از این بات‌‌ها که تحت عنوان Smart Voting شناخته ‌می‌شد، به منظور شناسایی کاندیداهایی بود که با کنار گذاشتن آنها، حزب حاکم یعنی «روسیه متحد» از اکثریت خارج ‌می‌شد و ارتباطی به حزب «روسیه آینده» متعلق به ناوالنی نداشت.

این صحبت‌‌ها و تصمیم اخیر تلگرام در حالی رقم خورد که دوروف چندی پیش، از اقدام گوگل و اپل در حذف اپلیکیشن Smart Voting از فروشگاه‌‌های پلی استور و اپ استور انتقاد و آن را اقدا‌می‌خطرناک توصیف کرد که از سانسور حمایت ‌می‌کند.

روسیه در دوران ولادمیر پوتین هرگونه مخالفت سیاسی را سرکوب کرده و اخیرا دو شرکت بزرگ اپل و گوگل را به جریمه‌‌های سنگین مالی تهدید کرد تا اپلیکیشن مذکور را از پلتفرم‌‌های خود حذف کنند.

مهم نیست که چه انگیزه‌ای پشت این تصمیم شرکت‌‌های فناوری نهفته است، اما به خوبی نشان ‌می‌دهد که آنها خواهان حضور در کشور روسیه هستند. اگرچه ممکن است در قبال مسائل سیاسی و آزادی بیان در روسیه، انتقادهایی را علیه پوتین مطرح کنند، اما این شرکت‌‌ها برای حضور و فعالیت در این کشور، راهی جز تن دادن به قوانین این کشور ندارند.

منبع
Engadget

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا