موبایل

شیائومی : مسدود سازی محصولات در هیچ کشوری در دستور کار نیست

قفل شدن تعداد م حدودی از گوشی‌های هوشمند موقتی بود

پس از مطرح شدن شایعاتی مبنی بر احتمال مسدود شدن گوشی های شیائومی در کشورهای تحت تحریم آمریکا، سخنگوی شیائومی روز یکشنبه در گفتگو با گلوبال تایمز اعلام کرد که این شرکت هیچ قصدی برای محدودسازی محصولات فعال در هیچ بازار خاصی ندارد. وی افزود مسدودسازی تعداد محدودی از گوشی های شیائومی، تنها به دلیل سیاست های این شرکت در کنترل قاچاق محصولات به بازارهای خاکستری و حفاظت از داده های کاربران انجام شده است.

مقصود از بازار خاکستری، کالاهایی هستند که به صورت قانونی اما بدون اجازه شرکت مالک برند فروخته می شوند.

این بیانیه پس از آن منتشر شد که در پی قفل شدن چند مورد از گوشی های شیائومی در کوبا، گمانه زنی هایی درباره احتمال مسدود شدن دستگاه های بیشتر از این برند در کشورهایی مانند کره شمالی، ایران، سودان، سوریه و کریمه که در لیست تحریم های آمریکا قرار دارند، از سوی برخی رسانه ها مطرح شده بود.

با وجود آنکه سیاست های صادراتی این شرکت چینی، اجازه صادرات واسطه ای هیچ کدام از محصولات این برند به کشورهای ذکر شده را نمی دهد، اما با اینحال بازار خاکستری محصولات شیائومی در سالهای اخیر به شدت در حال گسترش است. به طوری که خرید و استفاده از محصولات شیائومی در کشورهای ایران، سوریه، کوبا و … به امری کاملا عادی بدل شده است.

پیش تر، برخی رسانه ها تصمیم احتمالی شیائومی برای محدودسازی گوشی های هوشمند خود در کشورهای تحت تحریم را، اقدامی در راستای فشارهای آمریکا بر شرکتهای چینی برای احترام به تحریم های اعمال شده تعبیر می کردند.

با اینحال سخنگوی شیائومی در اظهارات اخیر خود اعلام کرد که قفل شدن تعداد محدودی از گوشی های هوشمند این برند، «موقتی» بوده و این امر با هدف پیشگیری از قاچاق و بررسی عواقب احتمالی کالاهای قاچاق بر حقوق و امینت داده های کاربران انجام شده است. طبق اعلام سخنگوی شرکت چینی شیائومی، بررسی ها به اتمام رسیده اند و نتایج مورد نظر حاصل شده اند؛ در نتیجه اکنون گوشی های مسدود شده می توانند به حالت عادی بازگردانده شوند.

در سه ماهه دوم سال 2021، فروش این شرکت چینی با رشد چشمگیری همراه شد و این برند برای اولین بار توانست در جایگاه دوم پرفروش ترین برند گوشی های هوشمند در بازار جهانی قرار بگیرد.

برآوردها نشان می دهد این برند چینی حدود 15 درصد از بازار گوشی های هوشمند کشور کوبا را در اختیار دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا