اپل

افزایش قیمت در انتظار محصولات جدید اپل

یک منبع نزدیک به شرکت اپل در گفت‌وگو با وب‌سایت Nikkei ژاپن مدعی شد که به دلیل افزایش قیمت تراشه‌های مورد استفاده در محصولات اپل، دستگاه‌های این شرکت با قیمت بالاتری عرضه خواهند شد.

طبق آخرین اطلاعات، شرکت TSMC، اصلی‌ترین تامین‌کننده قطعات اپل به دنبال تورمی‌ که در پی بحران کمبود تراشه در جهان بر این صنعت سایه افکنده، در حال افزایش قیمت تراشه‌های خود است. گفته می‌شود که این افزایش قیمت، بارزترین افزایش قیمت تراشه در یک دهه گذشته خواهد بود.

در حال حاضر، محصولات TSMC حدود 20 درصد گران‌تر از نمونه‌های تولیدی توسط شرکت‌های رقیب عرضه می‌شود و اخیرا نیز تولیدکنندگان کوچک این صنعت، به علت افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه‌های لجستیکی، قیمت نهایی محصولات تولیدی خود را بالا برده‌اند.

شرکت TSMC نیز چندی پیش اعلام کرد که قصد دارد در طی سه سال پیش رو، بالغ بر 100 میلیارد دلار برای توسعه کسب‌وکار خود سرمایه‌گذاری کند و این مساله به خودی خود، موجب افزایش قیمت‌های محصولات تولیدی و تحمیل آن به مشتریان خواهد شد.

همچنین این شرکت قصد دارد تا دریافت سفارشات بیشتر از نیاز مشتریان خود را متوقف کند تا از این طریق، از هرگونه کمبود احتمالی و ناتوانی در تامین نیازهای خریداران جلوگیری کند و به درک درستی از نیاز واقعی بازار دست یابد.

گفته می‌شود که این افزایش قیمت‌ها از یکم اکتبر یعنی کمتر از سه هفته دیگر آغاز خواهد شد. در حال حاضر، شرکت TSMC مشغول تامین سفارشات فعلی مشتریان خود است و این افزایش قیمت شامل سفارشات قبلی نخواهد شد.

بدین ترتیب، نشانه‌های افزایش قیمت‌ها از سال آینده احساس خواهد شد و ردپای خود را روی محصولات شرکت‌هایی همچون کوالکام و اپل برجای خواهند گذاشت. در حال حاضر، شرکت TSMC، تولید تراشه‌هایی همچون A14 و M1 اپل را برعهده دارد.

با این حساب، انتظار می‌رود که این رویه، تاثیر «قابل ملاحظه‌ای» بر افزایش قیمت محصولاتی همچون گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها خواهد داشت و به احتمال زیاد در سال آینده، شاهد بالا رفتن قیمت دستگاه‌های الکترونیکی بازار خواهیم بود.

در این میان، اخیرا وب‌سایت DigiTimes نیز مدعی شده که افزایش قیمت‌ها، زودتر از آنچه انتظار می‌رود، بر محصولات تاثیر خواهد داشت. منبع نزدیک به این وب‌سایت مدعی شد که گوشی‌های آیفون 13 اپل، با قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های کنونی این شرکت عرضه خواهند شد.

منبع
Macrumors

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا