اپل

ارتباط ماهواره‌ای آیفون ۱۳ چه ویژگی‌هایی دارد؟

ارتباط ماهواره‌ای تنها در چند کشور فعال می‌شود

هفته گذشته، مینگ-چی کو، تحلیلگر سرشناس حوزه آی‌تی اعلام کرد که آیفون ۱۳ به قابلیت ارتباط با ماهواره‌های موجود در مدار نزدیک زمین (LEO) مجهز خواهد بود.

به دنبال انتشار این خبر، مارک گورمن، خبرنگار بلومبرگ نیز اطلاعاتی را در خصوص عملکرد و نحوه استفاده از این قابلیت منتشر کرد. اما ساعاتی پیش، این کارشناس فناوری به اطلاعات تازه‌ای در رابطه با قابلیت ماهواره‌ای آیفون ۱۳ دست یافت و اعلام کرد که این امکان تنها در برخی کشورها قابل استفاده خواهد بود.

به گفته گورمن، این ویژگی اضطراری تنها در چند کشور مشخص و مناطقی که پوشش اینترنت سلولار وجود ندارد، عرضه خواهد شد. اگرچه شرکت اپل به دنبال استقرار مجموعه ماهواره‌های اختصاصی خود در فضا برای ارسال اطلاعات به دستگاه‌های ساخت خود است، اما اجرایی شدن این طرح به احتمال زیاد سال‌ها طول خواهد کشید.

وی در ادامه عنوان کرد: برخی‌ها از من می‌پرسند که آیا با این قابلیت جدید، می‌توان از آیفون به عنوان یک تلفن ماهواره‌ای استفاده کرد؟ و یا اینکه این گوشی از توانایی برقراری تماس در هر نقطه از جهان بدون پوشش تلفن همراه برخوردار است؟ پاسخ این سوال یک «نه» بزرگ است. این امر نه در سال آینده و نه در آینده نزدیک اتفاق نخواهد افتاد.

مارک گورمن توضیح می‌دهد که عرضه این قابلیت، نیازمند سخت‌افزارهایی است که هنوز آماده نشده‌اند. همچنین این فناوری هزینه‌بر خواهد بود و می‌تواند منجر به بروز تغییراتی اساسی در شیوه برقراری ارتباط با اپراتورهای مخابراتی و دستگاه‌های اپل شود.

طبق اطلاعاتی که هفته گذشته منتشر شده، اپل در حال کار روی حداقل دو روش برای انتقال پیام‌های کوتاه و سیگنال‌های SOS در موفعیت‌های اضطراری همانند سقوط هواپیما، غرق شدن کشتی و. . است. در این گزارش آمده که اپل به زودی، قابلیت ارتباط پیام ماهواره‌ای اضطراری را به اپلیکیشن Messages خود اضافه خواهد کرد و کاربران می‌توانند به برخی از سرویس‌های اضطراری و دوستان نزدیک خود بدون سیگنال تلفن همراه دسترسی داشته باشند.

بلومبرگ در ادامه نوشت که این پیام‌های اضطراری به صورت حباب‌های خاکستری‌رنگ و در کنار حباب‌های آبی آی‌مسیج و سبز SMS نمایش داده می‌شوند. همچنین فرآیند اتصال به ماهواره‌ها نیز حدود یک دقیقه طول خواهد کشید.

بر اساس آخرین شنیده‌ها، اپل ظرف چند روز آینده، از مدل‌های جدید آیفون ۱۳ خود رونمایی خواهد کرد و باید منتظر ماند و دید که آِیا اهالی کوپرتینو اطلاعات تازه‌ای را در خصوص این قابلیت جدید ارائه خواهند کرد یا خیر.

منبع
9to5mac

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا