ایراندیوار

گزارش فصلی دیوار از بازار املاک پایتخت در بهار ۱۴۰۰

افزایش ۱۱۹ درصدی قیمت مسکن در فصل اول سال

دومین گزارش فصلی وبسایت دیوار از وضعیت خرید و فروش املاک در تهران منتشر شد. بر اساس این گزارش که به بررسی وضعیت آگهی‌های املاک تهران در بهار ۱۴۰۰ می‌پردازد، قیمت مسکن در پایتخت، به طور میانگین ۱۱۹ درصد در مقایسه با بهار سال ۱۳۹۹ افزایش داشته است. در گزارش پیشین وبسایت دیوار از وضعیت مسکن در زمستان ۱۳۹۹، این رشد نسبی ۱۱۲ درصد بود که حال با ۷ درصد افزایش به ۱۱۹ درصد رسیده است. این به آن معناست که اگر بهار ۱۳۹۹ خانه‌ای در تهران متری ۱۰ میلیون تومان قیمت داشت، در بهار ۱۴۰۰، قیمت آن به متری ۲۲ میلیون تومان رسید. بر اساس شماره دوم «گزارش املاک دیوار»، در فصل اول امسال، منطقهٔ یک با ۱۴۳ درصد افزایش، بالاترین میزان رشد قیمت‌‌ها را از خود بروز داد و بعد از آن منطقه‌های ۴، ۳، ۲، ۶ و ۷، به ترتیب، بالاترین میزان رشد قیمت‌ها را داشته‌اند. کمترین میزان رشد قیمت‌ها هم در منطقه‌های ۲۱، ۱۱، ۱۵، ۱۶ و ۱۲ ثبت شد. قابل توجه است که کمترین میزان رشد قیمت‌ها مربوط به منطقه ۲۱ و ۸۴ درصد بوده که همچنان رقم بالایی است و نشان از رشد چشمگیر قیمت‌ها دارد.

 

گزارش فصلی دیوار از بازار املاک پایتخت در بهار ۱۴۰۰

عرضه و تقاضا بر اساس منطقه‌های پایتخت: یک تا پنج در صدر!

 

 

در گزارش‌های فصلی دیوار، میزان عرضه و تقاضای املاک بر اساس تعداد «انتشار آگهی» و «بازدید از آگهی» محاسبه می‌شود. گزارش املاک دیوار از فصل اول سال ۱۴۰۰ حاکی از آن است که بالاترین میزان آگهی منتشر شده در دیوار از آنِ منطقهٔ ۵ بوده است. در بهار سال جاری، این منطقه ۲۲ درصد از کل عرضهٔ املاک تهران را به نام خود کرد. بعد از منطقهٔ ۵، منطقه‌های ۱، ۲، ۴ و ۳، به ترتیب، بیشترین میزان عرضهٔ املاک را در تهران داشته‌اند. در مجموع، این پنج منطقه بیش از نیمی از آگهی‌های منتشر شده در دسته‌بندی املاک دیوار را از آن خود کردند. در همین بازهٔ زمانی، کمترین میزان انتشار آگهی املاک در تهران مربوط به منطقه‌های ۱۹، ۱۲، ۱۶ و ۱۴ بود و روی هم رفته، کمتر از یک درصد از کل آگهی‌های املاک دیوار تهران در این چهار منطقه ثبت شد. در بخش تقاضای املاک نیز اوضاع کم و بیش شبیه عرضه بود. منطقه‌های ۵، ۱، ۲، ۴ و ۱۰، به ترتیب بیشترین میزان تقاضا را داشتند و کمترین تعداد بازدیدکنندگان به منطقه‌های ۱۲، ۱۹، ۱۶، ۱۴ و ۱۷ تعلق داشت.

 

گزارش فصلی دیوار از بازار املاک پایتخت در بهار ۱۴۰۰

عمده‌ٔ فروشنده‌ها: «متری ۱۰ تا ۴۰ میلیون!»

 

همانند زمستان ۹۹، همچنان تهران شهر عرضهٔ خانه‌های متری ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومان است. گزارش فصلی املاک دیوار به ما نشان می‌دهد که بهار گذشته، ۵۹ درصد از خانه‌های آگهی‌شده در تهران در این بازه قیمت‌گذاری شده‌اند. بازهٔ قیمت ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان به ازای هر متر مربع هم کمترین میزان عرضه را به خود اختصاص داد: کمتر از یک درصد؛ اما با این وجود، ۲۴ درصد از آگهی‌های املاک منطقه یک بیشتر از متری ۱۰۰ میلیون تومان قیمت داشته‌اند.

 

گزارش فصلی دیوار از بازار املاک پایتخت در بهار ۱۴۰۰

 

خریداران به دنبال خانه‌های متری ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومانی

 

در بخش تقاضای مسکن، حرف اول را خانه‌های متری ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان می‌زنند. در بهار ۱۴۰۰، ۲۶ درصد از بینندگان آگهی‌های فروش مسکن در دیوار تهران به دنبال خانه‌هایی در این بازهٔ قیمت بوده‌اند. در ارزیابی تقاضا بر اساس «قیمت بر متر مربع»، املاک متری ٢٠ تا ٣٠ و متری ٣٠ تا ٤٠ میلیون تومانی هم به ترتیب ٢٤ و ١٩ درصد از کل بازدیدها را تصاحب کردند و در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. به این ترتیب حدود ۷۰ درصد از جویندگان املاک در دیوار به دنبال خانه‌های متری ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومان هستند.

 

گزارش فصلی دیوار از بازار املاک پایتخت در بهار ۱۴۰۰

 

 

خریداران به دنبال ۵۰ تا ۱۰۰ متری‌ها

 

اگر نگاهی به متراژهای عرضه و تقاضا شدهٔ املاک در بهار ۱۴۰۰ بیندازیم می‌بینیم که مانند فصل پیش، این فصل نیز همچنان فصل ۵۰ تا ۱۰۰ متری‌هاست. ۴۴ درصد عرضه و ۵۳ درصد تقاضای مسکن در تهران در فصل اول سال ۱۴۰۰ در این بازه جای می‌گرفت. در رتبهٔ دوم «تعداد آگهی‌ها» و «میزان بازدید از آگهی‌ها» هم خانه‌های ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری با به ترتیب ۳۰ درصد عرضه و ۲۵ درصد تقاضا حضور داشتند. خوب است که بدانید خانه‌های بسیار کوچک با متراژهای کمتر از ٥٠ متر هنوز سهم خوبی از عرضه و تقاضا در شهر تهران دارند. آمارهای تجمیعی دیوار از آگهی‌های شهر تهران نشان می‌دهد که سهم انتشار و بازدید آگهی‌های خانه‌های زیر ٥٠ متر، به ترتیب ۵ و ۷ درصد بود.

 

گزارش فصلی دیوار از بازار املاک پایتخت در بهار ۱۴۰۰

سعادت‌آباد، محلهٔ تجمع فروشنده‌ها

 

از لحاظ شمار انتشار آگهی‌های املاک به تفکیک محله‌ها، فصل بهار امسال تفاوت چندانی با زمستان قبل نداشت. در این دوره سه ماهه هم سعادت‌آباد بیشترین میزان عرضهٔ املاک را به نام خود کرد و بعد از آن به ترتیب محله‌های پونک، کوی فردوس، نیاوران، زعفرانیه، فرمانیه و اندیشه قرار گرفتند. در تمام این محله‌ها عرضه از تقاضا بیشتر بود. جالب توجه است که محله سعادت‌آباد، به تنهایی، ۷ درصد از کل آگهی‌های املاک منتشر شده در دیوار تهران را به خود اختصاص داده است.

 

گزارش فصلی دیوار از بازار املاک پایتخت در بهار ۱۴۰۰

 

همچنان رکود، همچنان تورم

نگاهی به آمار و ارقام دومین گزارش فصلی دیوار از وضعیت املاک نشان می‌‌دهد که بازار مسکن همچنان در واکنش به تورم افسارگسیخته، واکنشی صعودی در زمینهٔ قیمت دارد. با آنکه بسیاری از گزارش‌ها و آمارها از رکود در بازار مسکن تهران حکایت می‌کنند، اما بهار گذشته قیمت‌ مسکن کماکان به صورت مهارناشدنی افزایش یافت. در فصل اول سال ۱۴۰۰، خانه‌های ۵۰ تا ۱۰۰ متری بیشترین متقاضی را در تهران داشتند و منطقه‌های یک تا پنج در هر دو جدول عرضه و تقاضا بر صدر نشستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا