ایران

ماجرای اختلال در حرکت قطارها و پاسخ راه آهن درباره علل

روابط عمومی شرکت راه آهن به خبر حمله سایبری واکنش نشان داد

پس از انتشار اخباری مبنی بر احتمال وقوع حمله سایبری علیه سیستم های شرکت راه آهن، ساعاتی پیش روابط عمومی این شرکت واکنش نشان داده و اعلام کرد که قطارها طبق برنامه در حال اعزام هستند.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی شرکت راه آهن اعلام کرد: «برنامه حرکت قطارها در اتوماسیون داخلی کشور  است و مشکلی برای تردد قطارهای مسافری و باری وجود ندارد. در حال حاضر حرکت قطارها طبق روال و برنامه قبلی در حال انجام است و مشکلی در سیر و ایمنی قطارها وجود ندارد. اختلال در حوزه بازرگانی بوده و تاثیری بر سیر قطار نداشته و قطارها طبق برنامه، اعزام‌می شوند.»

بعد از ظهر امروز، خبرگزاری فارس خبر و عکسی مبنی بر احتمال حمله سایبری به شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد. در متن این خبر آمده بود:

بدنبال اختلال سراسری  در سیستمهای کامپیوتری شرکت راه آهن طی ساعات اخیر که احتمالا بدلیل حمله سایبری است، فعالیت صدها خطوط قطار به تعویق افتاده و حتی لغو شد؛ همچنین ورودی ها و خروجی ها، مراکز خرید بلیط، خدمات الکترونیک باری و مسافری، و سایت شرکت راه آهن نیز دچار اختلال شدند. این واقعه منجر به هرج و مرج بی سابقه ای در ایستگاه های قطار سراسر کشور شده است.

حمله سایبری به راه آهن

فارس در ادامه افزوده بود: طبق گزارش بدست رسیده، صفحات اعلان ساعات ورود و خروج قطار، لغو فعالیت تمامی خطوط قطار را اعلان کرده و پیام «تاخیر زیاد به دلیل حملات سایبری» بر روی آنها قید شده است. در این پیام مسافرین جهت اطلاعات بیشتر به شماره ۶۴۴۱۱ رجوع داده شدند، که بعد از بررسی خبرگزاری فارس، مشخص گردید این شماره مربوط به دفتر مقام معظم رهبری میباشد.  شایان ذکر است پیام قید شده بر روی این صفحات احتمال یک حمله سایبری را در بین مسافرین و مقامات مسئول دو چندان می کند.

اختلال در سیستمهای کامپیوتری معطل شدن هزاران مسافر، آن هم بدون هیچ گونه پاسخگویی از طرف مقامات مسئول و یا هیچ گونه پیش بینی در تجدید کار خطوط را با خود به همراه آورد. در این لحظات مسافرینی که در این ایستگاهها حضور دارند پستهای فراوانی را در صفحات اجتماعیشان به اشتراک می گذارند. نیاز به زمان است تا مقامات مسئول بتوانند صحت وسقم این حمله سایبری احتمالی را بررسی کنند، با این وجود تصور نمیشود مقامات ذیربط حاضر به انتشار پیام رسمی در این مورد باشند.

با اینحال ساعاتی پس از انتشار این خبر، خبرگزاری فارس این مطلب را از وبسایت خود حذف کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا