تکنولوژی

کوالکام با مهندسان سابق اپل به جنگ پردازنده‌های M1 می‌رود

کریستین آمون، مدیرعامل جدید کوالکام اخیرا اعلام کرد که این شرکت به زودی حرف اول را در تولید پردازنده برای انواع لپتاپ‌ها خواهد زد.

آمون در مصاحبه‌ای با رویترز از برنامه‌های بزرگ خود برای کوالکام در آینده گفت و افزود که به زودی این شرکت موفق به تولید پردازنده‌هایی خواهد شد که از چیپست M1 اپل قوی‌تر و بهتر خواهند بود. او قبل از آنکه به عنوان مدیرعاملی کوالکام برسد، مدیریت بخش محصولات نیمه‌هادی کوالکام را بر عهده داشت و در خرید شرکت Nuiva (با قیمت 1.4 میلیارد دلار) ایفاگر نقش مهمی‌بود.

این استارتاپ (Nuiva) توسط سه تن از مهندسان سابق شرکت اپل که در زمینه طراحی تراشه و تولید پردازنده‌های سری A این شرکت تخصص داشتند، راه‌اندازی شد. این سه نفر حالا به شرکت کوالکام پیوستند و تمامی‌تمرکز خود را معطوف تراشه‌های جدید این شرکت کرده‌اند.

کوالکام امیدوار است که از سال آینده میلادی بتواند پردازنده‌های لپتاپ سری Arm خود را که مبتنی بر طراحی و فناوری Nuiva ساخته شده‌اند، وارد بازار کند. کریستین آمون در نظر دارد تا از تجربه این شرکت در زمینه چیپ‌های مجهز به فناوری 5G، استفاده و آن را در دل پردازنده‌های لپتاپ تعبیه کند.

اضافه کردن قابلیت 5G یا هرگونه ارتباط سلولار می‌تواند گام بزرگی برای کالکام به منظور سبقت گرفتن از تراشه‌های M1 اپل باشد چرا که هنوز اپل، موفق به استفاده از این فناوری در چیپست‌های خود نشده است.

بدیهی است که اگر کوالکام می‌خواهد به مانند بازار تراشه‌های موبایلی، در عرصه پردازنده‌های لپتاپ نیز حرف اول را بزند و از رقیب قدرتمندی همچون اپل پیشی بکیرد، می‌بایست بیش از این‌ها کار کند تا بتواند تولیدکنندگان بیشتری را به استفاده از پردازنده‌های خود ترغیب کند.

اگرچه مایکروسافت از پردازنده‌های کوالکام برای سرفیس پرو ایکس خود استفاده می‌کند، اما تعداد پی‌سی‌های ویندوزی مجهز به پردازنده‌های کوالکام آنقدر هم زیاد نیست. از طرفی دیگر، کوالکام با یک رقیب دیگر به نام اینتل نیز در این بازار مواجه است که بعید به نظر می‌رسد اینتل بخواهد زمین بازی را به این سادگی‌ها به کوالکام واگذار کند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا