تکنولوژی

کدام اپلیکیشن‌ها، اطلاعات بیشتری را از کاربران خود گردآوری می‌کنند؟

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های سفارش غذا، بیش از دیگر اپلیکیشن‌ها، اطلاعات شخصی کاربران خود را گردآوری و به شرکت‌های فعال در حوزه تبلیغات می‌فروشند.

بر اساس این گزاش، از میان هر پنج نفر، چهار نفر اعلام کردند که هیچ تمایلی به گردآوری اطلاعاتشان توسط این اپلیکیشن‌ها و اشتراک بدون اجازه این اطلاعات به دیگر شرکت‌ها ندارند. در همین رابطه، وب‌سایت Surfshark تحقیقی را در این زمینه انجام داده تا بتواند فهرستی را از اپلیکیشن‌هایی که بیشترین اطلاعات را از کاربران جمع‌آوری می‌کنند، مشخص کند.

در اینجا، 200 اپلیکیشن در 18 دسته‌بندی در اپ استور اپل مورد بررسی قرار گرفت. در ابتدا، دسته‌بندی‌هایی از انواع اطلاعات از قبیل اطلاعات تماس، اطلاعات سوابق وبگردی، اطلاعات سلامتی، اطلاعات لوکیشن، اطلاعات خرید، اطلاعات مالی و… ایجاد شد و عملکرد اپلیکیشن‌ها در گردآوری داده‌های کاربران زیر ذره‌بین قرار گرفت.

نتایج نشان داد که اپلیکیشن‌های فیسبوک، اینستاگرام و مسنجر که هر سه تحت نظر یک شرکت مادر یعنی فیسبوک فعالیت دارند، بیشترین اطلاعات را از کاربران جمع‌آوری می‌کنند. در این بین، کلاب‌هاوس به نسبت دیگر اپلیکیشن‌ها، کمترین اطلاعات را از کاربران خود دریافت می‌کند.

اما برای آن‌هایی که به دنبال اپلیکیشن‌های جایگزین هستند، باید گفت که Cisco Webex Meetings و Dust از جمله بهترین گزینه‌ها برای استفاده هستند که در بررسی‌ها مشخص شد، هیچ اطلاعاتی را از کاربران خود جمع‌آوری نمی‌کنند.

کدام اپلیکیشن‌ها، اطلاعات بیشتری را از کاربران خود گردآوری می‌کنند؟

اگر به دنبال حفاظت از حریم شخصی خود در حین وبگردی، خواندن ایمیل و یا پخش زنده ویدیوها هستید، بهتر از دور محصولات گوگل را خط بکشید. کروم، جیمیل و یوتیوب اطلاعات زیادی را از کاربران خود کردآوری می‌کنند. از جمله اپلیکیشن‌های جایگزین می‌توان به Brave و Firefox Focus برای مرور صفحات وب، سرویس Spike برای ایمیل و Popcornflix و Kanopy برای استریم ویدیو اشاره کرد.

در حوزه اپلیکیشن‌ها مالی نیز PayPal بیش از دیگر اپلیکیشن‌ها نسبت به گردآوری اطلاعات از کاربران خود اقدام می‌کند. اپلیکیشن Mint نیز دست کمی‌از PayPal ندارد. اما به عنوان گزینه‌های جایگزین، می‌توان از اپلیکیشن Mvelopes استفاده کرد که هیچ رویه‌ای برای جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربران خود ندارد.

کدام اپلیکیشن‌ها، اطلاعات بیشتری را از کاربران خود گردآوری می‌کنند؟

به ماینرهای رمزارز نیز توصیه می‌شود که اگر نگران اطلاعات خصوصی خود هستند، قید اپلیکیشن‌هایی چون Coinbase را بزنند و در عوض از اپلیکیشن  Crypto Pro که به کاربران خود بسیار وفادار است، استفاده کنند.

اپلیکیشن‌های سفارش غذا نیز نقش زیادی در جمع‌آوری و اشتراک اطلاعات کاربران به شرکت‌های خریدار این داده‌ها دارند. در میان این اپلیکشین‌ها، DoorDash و Caviar بیشترین حجم اطلاعاتی را از کاربران خود دریافت می‌کنند که در نقطه مقابل، اپلیکیش‌های Postmates و ChowNow اطلاعات کمتری را جمع‌آوری می‌کند. همچنین توصیه می‌شود به جای آمازون، کاربرا از اپلیکیشن‌هایی همانند Etsy و Poshmark استفاده کنند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا