تکنولوژی

۱۰۰ میلیارد دلار بودجه دولت آمریکا برای توسعه اینترنت پرسرعت

دنیای‌اقتصاد : با وجود دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی معتبر و همچنین شرکت‌های بزرگ تکنولوژی که در آمریکا خانه دارند، اما شرکت‌های آمریکایی فعال در صنایع مختلف همچنان امیدی به استخدام و به‌کارگیری نیروهای کاری مستعد در حوزه تکنولوژی ندارند. بررسی‌های موسسه تحقیقاتی HackerRank نشان می‌دهد که از اوایل سال‌۲۰۲۰ تا ماه‌های اول سال‌جاری، مصاحبه‌های شغلی برای مشاغل فنی مانند توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و متخصصان داده تا ۱۰۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

با این اوصاف است که استخدام‌کنندگان حالا نگران خالی‌ماندن این پست‌های کاری هستند. با نگاهی به آینده مشخص می‌شود که این تقاضا کمتر نخواهد شد. بررسی‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد که نیاز به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار تا یک دهه آینده افزایش ۲۲‌درصدی خواهد داشت، درحالی‌که متوسط رشد نیاز به مشاغل دیگر در طول این مدت تنها ۴ درصد است. از آنجا که به‌خاطر همه‌گیری کرونا شرکت‌های بیشتری به دورکاری یا مدل کار ترکیبی روی آورده‌اند، انتظار می‌رود حتی بعد از پایان این همه‌گیری هم این الگوهای کاری ادامه پیدا کنند و با این اوصاف نیاز به نیروهای کاری بااستعداد تکنولوژی که می‌توانند از هر جایی کارشان را انجام بدهند، بیشتر و بیشتر شود.

  طرحی برای بازسازی زیرساخت‌ها

با وجود تمام این‌ها اما یک معضل بزرگ وجود دارد که نمی‌توان به‌راحتی از آن چشم پوشید و آن این است که چیزی در حدود یک‌چهارم جمعیت بزرگسال آمریکا در خانه‌هایشان به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند. این مشکل باعث می‌شود که آنها نتوانند به این همه موقعیت شغلی خالی و پردرآمد دسترسی داشته باشند. با این حال اما «طرح مشاغل آمریکایی» امیدهایی را با خودش به میان مردم آورده است.

در این طرح که بخشی از طرح پیشنهادی کلی «بازسازی بهتر» جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکاست، قرار است در طول هشت سال دو تریلیون دلار برای بهبود زیرساخت‌های آمریکا سرمایه‌گذاری شود. بایدن این طرح را به‌عنوان تلاشی برای اصلاح ساختار اقتصادی آمریکا پیشنهاد کرد. حالا قانون‌گذاران در حال مذاکره بر سر چگونگی اجرای این طرح و ارائه راهکاری برای آن هستند. پیش‌نویس اصلی این طرح شامل سرمایه‌گذاری ۱۰۰میلیارد دلاری برای توسعه اینترنت پرسرعت به‌عنوان زیرساختی مهم و حیاتی و دسترسی تمام آمریکایی‌ها به آن است. بر اساس این طرح همچنین دولت ملزم به سرمایه‌گذاری ۴۸‌میلیارد دلاری برای آموزش مهارت‌های شغلی مورد نیاز جامعه مثل علوم، تکنولوژی، مهندسی، ریاضیات و آمار است تا به رشد نیروهای کاری متخصص در حوزه تکنولوژی کمک کرده و بتواند تقاضا و نیاز موجود در شرکت‌ها و صنایع مختلف را مرتفع کند.

این طرح با پرورش نیروهای کاری متخصص و جدید و فراهم‌کردن دسترسی به آنها برای کارفرمایانی که به‌دنبال چنین نیروهایی هستند، تضمین می‌کند شکافی را که شرکت‌های آمریکایی برای استخدام نیروهای کاری با مهارت‌های فنی با آن مواجه هستند، کمتر خواهد کرد.

مرتبط: دسترسی به اینترنت پرسرعت در کانادا قانون شد

 ایجاد فرصت‌های برابر با گسترش دسترسی‌ها

همه‌گیری کووید-۱۹ مدل کاری فعالان حوزه تکنولوژی را کاملا تغییر داد. در طول یک‌سال گذشته، شرکت‌های تکنولوژی مانند توییتر و دراپ‌باکس، چشم‌انداز الگوی کاری خودشان را به کلی تغییر داده و اعلام کردند که کارمندان‌شان می‌توانند برای همیشه در خانه بمانند و دورکاری کنند. شرکت‌های فعال در صنایع مختلف هم در طول این یک‌سال الگوهای مشابهی را دنبال کرده‌اند. به این ترتیب کارمندان بسیاری از شرکت‌ها به کلی دورکار شده‌اند یا به شکل ترکیبی از دورکار و حضور در دفاتر کاری، وظایف‌شان را انجام داده‌اند.

درحالی‌که شرکت‌ها مشغول بررسی دوباره شیوه اداره دفاتر کاری‌شان هستند، آنهایی که به دورکاری روی آورده‌اند، شرایط بهتری برای استخدام و به‌کارگیری نیروهای جدید داشته‌اند. از آنجا که در شرایط همه‌گیری، ۸۷ درصد از نیروهای کار ترجیح می‌دهند دست‌کم بخشی از وظایف‌شان را از راه دور و در خانه انجام بدهند، پس طبیعتا شرکت‌هایی که چنین امکانی را دارند به گروه بزرگ‌تری از کارجویان دسترسی خواهند داشت. با این حال اما همچنان میلیون‌ها نفر – که بیشتر در مناطق روستایی زندگی می‌کنند- همچنان در خانه‌هایشان به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند و همین کافی است تا امکان کار به‌صورت دورکاری را نداشته باشند.

به این ترتیب سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری در توسعه زیرساخت‌های اینترنت پرسرعت می‌تواند این روند را کاملا متحول کند. بسیاری از شرکت‌ها با حذف ساختار الزام به حضور شخص، اولین قدم را برای افزایش دسترسی به‌ مشاغل تکنولوژی برداشته‌اند. گسترش دسترسی به اینترنت پرسرعت در طول زمان به نیروهای کاری و متخصص ساکن در مناطق دورافتاده هم کمک می‌کند تا دسترسی برابری به موقعیت‌های شغلی به شکل دورکاری داشته باشند.

  تغییر رویکرد استخدام متخصصان تکنولوژی

این طرح علاوه بر گسترش دسترسی به اینترنت پرسرعت، قرار است به آموزش نیروهای متخصص هم بپردازد. به‌عنوان مثال، این طرح به دانش‌آموزان و دانشجویان کمک می‌کند تا به برنامه‌های آموزش علوم‌کامپیوتری دسترسی داشته باشند و در نهایت نیروهای کاری متخصص در حوزه تکنولوژی تربیت ‌شوند. به‌طور موازی و همزمان، شرکت‌ها هم می‌توانند به نیروهای کاری متخصص آموزش‌دیده در این طرح دسترسی داشته باشند.

غول‌های تکنولوژی مانند اپل و گوگل، پیشروان این تحولات هستند و الزام به داشتن مدرک دانشگاهی را برای بعضی از موقعیت‌های شغلی‌شان‌ لغو کرده‌اند. این درحالی است که همچنان بسیاری از شرکت‌ها به شیوه‌های سنتی، نیروهای موردنیازشان را استخدام می‌کنند. آنها هنوز به‌دنبال افراد تحصیلکرده و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند.

کارشناسان اما معتقدند که در بعضی مشاغل و به‌خصوص مشاغل تکنولوژی، بهتر است این شیوه کم‌کم کنار گذاشته شود تا افراد آموزش دیده در دوره‌های آموزشی آزاد یا حتی خودآموخته با مهارت‌های تخصصی بتوانند استخدام شده و کیفیت کاری بهتری را ارائه دهند. این رویکرد به شرکت‌ها کمک می‌کند تا به طیف گسترده و گروه بزرگ‌تری از متخصصان جویای کار دسترسی پیدا کنند.

 کمک به رفع تبعیض‌ها و ارتقای رفاه‌عمومی

طرح مشاغل آمریکایی علاوه بر پرورش گروه بزرگی از نیروهای متخصص در حوزه‌های مختلف تکنولوژی، می‌تواند به فرصتی برای تربیت نیروهای کاری متخصص و متنوع در آینده هم تبدیل ‌شود. این درحالی است که همچنان شکاف دیجیتالی میان کودکان آمریکایی، عمیق است که این موضوع ارتباط مستقیمی با درآمد خانوارها و سطح دسترسی آنها به خدمات رفاهی عمومی دارد. شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری کووید-۱۹، ضرورت حل این مشکل را به‌خوبی آشکار کرد.

به‌عنوان مثال در کالیفرنیا دانش‌آموزان از آنجا که به اینترنت دسترسی ندارند، امکان شرکت در کلاس‌های درس مجازی را هم ندارند. جالب اینکه ۶۰ درصد این دانش‌آموزان، سیاهپوست، لاتین یا سرخ‌پوست آمریکایی هستند. حالا سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری برای توسعه زیرساخت اینترنت پرسرعت می‌تواند به کاهش عمق این شکاف کمک زیادی بکند.

ایجاد دسترسی برابر برای تحصیل مجازی کودکان حالا برای آمادگی آنها جهت ورود به بازار کار در آینده، موضوعی بسیار حیاتی است. این موضوع می‌تواند به افزایش فرصت‌های برابر برای پرورش نیروهای کاری متخصص در یک دهه آینده کمک کند؛ موضوعی که موهبت بزرگی برای شرکت‌های آمریکایی در آینده خواهد بود. تحقیقات ثابت می‌کند که در اختیار داشتن تیم‌های کاری متنوع، متخصص و خلاق‌تر، عنصر کلیدی برای رقابتی‌ماندن خواهد بود.

با حرکت به سمت دوره پساکرونا، جهان وارد دوره‌ای کاملا متفاوت خواهد شد که تکنولوژی نقش بسیار مهم‌تری در مشاغل، ارتباطات، خرید، سفر و صنایع مختلف خواهد داشت؛ نقشی حیاتی و انکارناپذیر که تنها به کمک نیروهای کارآزموده و متخصص در حوزه‌های متفاوت تکنولوژی، معنا می‌شود.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. ” به‌عنوان مثال در کالیفرنیا دانش‌آموزان از آنجا که به اینترنت دسترسی ندارند، امکان شرکت در کلاس‌های درس مجازی را هم ندارند. ” میشه منبع این رو هم ذکر کنید لطفا! خیلی با عقل جور در نمیاد چون الان هر دهاتی به اینترنت دسترسی داره اونوقت یه ایالت نداره؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا