تکنولوژیصنعت هوایی

تولید جت مافوق صوت AS2 متوقف شد

شرکت Aerion Supersonic از توقف پروژه ساخت جت‌های مافوق صوت بی‌صدا AS2 خبر داد.

قرار بود این جت‌های پیشرفته با سرعتی دو برابر جت‌های مرسوم و البته بدون ایجاد سروصدا، در آسمان به پرواز درآیند که حال مشخص شده بنا به دلایلی همچون ناتوانی در تامین بودجه مورد نیاز، تولید این جت‌ها متوقف شده است.

این شرکت طی بیانیه‌ای در این خصوص نوشت با توجه به شرایط مالی موجود، پیش رفتن با برنامه زمانی از قبل تعیین‌شده و همچنین تامین سرمایه مورد نیاز برای وارد کردن جت‌های AS2  به خط تولید، بسیار سخت و چالش برانگیز است. بنابراین، شرکت Aerion، تصمیمات مناسب را با در نظر گرفتن شرایط مالی موجود اتخاذ خواهد کرد.

تام وایس، مدیرعامل Aerio در ماه ژانویه 2020 اعلام کرد که فرآیند توسعه جت مافوق صوت AS2 برای این شرکت، چیزی حدود 4 میلیون دلار آب خواهد خورد. در آن زمان، این شرکت حدود 1.1 میلیارد دلار را برای توسعه و ساخت موتور AS2 هزینه کرده بود.

اوایل سال جاری میلادی، بلومبرگ در گزارشی نوشت که Aeron در حال رایزنی برای عرضه عمومی‌سهام خود است اما این گفت‌وگوها به نتیجه ختم نشد. طبق آخرین گزارش‌ها، جت مافوق صوت AS2 این شرکت می‌توانست با سرعت 1000 مایل بر ساعت (1600 کیلومتر بر ساعت) حرکت کند.

همچنین قرار بود که در این جت از فناوری Boomless Cruise استفاده شود تا مانع از ایجاد صدا در حین حرکت شود. این شرکت قصد داشت تا در سال 2024، برای اولین بار امکان استفاده و سوار شدن به این جت مافوق صوت را برای علاقه‌مندان به سفرهای هوایی فراهم و در سال 2026 نیز پروازهای تجاری را با آن آغاز کند.

بر اساس اعلام Aeron، برای این جت مافوق صوت قیمت تقریبی 120 میلیون دلار تعیین شده بود. این شرکت برای دستیابی به هدف خود یعنی عرضه این جت، با شرکت‌های مختلفی از جمله بوئینگ، جنرال الکتریک و Berkshire Hathaway وارد همکاری شد.

در هفته‌های نخست 2021 نیز این شرکت اعلام کرد که به زودی یک کارخانه بزرگ تولید این جت را با بودجه 350 میلیون دلاری در فرودگاه بین المللی اورلاندو مبلورن تاسیس خواهد کرد اما فعلا و با توجه به این خبر، مشخص نیست که چه سرنوشتی برای این شرکت و جت مافوق صوتی AS2 رقم خواهد خورد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا