علمیفضا

آژانس فضایی اروپا به دنبال راه‌اندازی جی‌پی‌اس در کره ماه

اینجا در زمین، ارتباطات میان مردم جهان و سیستم‌های مسیریابی از طریق انبوه ماهواره‌های مستقر در مدار میسر می‌شود. اما اکنون آژانس فضایی اروپا (ESA) قصد دارد چنین سیستمی‌ را در ماه با استفاده از ماهواره‌های متعدد راه‌اندازی کند.

این طرح که تحت عنوان Moonlight شناخته می‌شود، منجر به ایجاد سیستم‌های ارتباطی و همچنین مسیریابی گسترده‌تری در کره ماه خواهد شد. هدف آژانس فضایی اروپا از آغاز این پروژه، ترغیب شرکت‌های خصوصی برای کمک به این نهاد به منظور ارسال و قرار دادن ماهواره‌ها و ایستگاه‌های مختلف در قمر ماه است تا بتوان ارتباطی پایدار را با زمین برقرار کرد.

از جمله مزیت‌هایی که می‌توان برای این طرح برشمرد، می‌توان به کمک به تجهیزاتی همچون ماه‌نوردها برای ارتباطی بهتر و حتی کنترل از راه دور (زمین) آن‌ها شاره کرد. البته با توجه به تاخیر ارتباطی 20 دقیقه‌ای میان زمین و مریخ، چنین امکانی برای مریخ نوردها فراهم نیست.

این در حالی است که این میزان تاخیر میان زمین و ماه تنها چند ثانیه است و بنابراین، می‌توان به راحتی ماه‌نوردها را در سطح این قمر هدایت کرد. همچنین می‌توان از این سیستم ارتباطی برای کمک به فرود فضاپیماها در نقاط کمتر شناخته‌شده ماه نیز استفاده کرد.

اخترشناسان همواره در صدد ارسال ماه‌نوردها به مناطق شناخته‌نشده ماه بودند تا بتوانند شرایط این مناطق را نیز مورد بررسی قرار دهند. حال با کمک این فناوری‌های جدید و سیستم ارتباطی ESA، می‌توان امیدوار بود که این خواسته به زودی محقق شود.

از طرفی دیگر، راه‌اندازی چنین سیستمی‌منجر به کاهش هزینه‌های ماموریت‌های فضایی به ماه خواهد شد. طرح Moonlight  فعلا در مراحل آغازین خود قرار دارد و محققان در حال بررسی و  تجزیه‌وتحلیل آن هستند. گفته می‌شود که در صورت مهیا بودن شرایط، این طرح در سال 2023  کلید خواهد خورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا