تکنولوژیفضا

ناسا سیستم ارتباطی لیزری خود را تابستان امسال تست می‌کند

پرتاب انبوه تجهیزات و ابزارهای پیشرفته به فضا برای گردآوری اطلاعات، نیازمند روش‌هایی برای ارسال این اطلاعات به زمین است.

در حال حاضر، سیستم ارتباطات فضایی مبتنی بر ارتباط رادیویی است و سازمان‌هایی همانند ناسا در طی سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند تا با بهره‌گیری از ظرفیت فرکانس‌های بالا، اطلاعات بیشتری را در فرآیند انتقال اطلاعات دریافت کنند.

اما برای عصر حاضر و سال‌های پیش رو، محققان نیازمند سیستم‌های ارتباطی پیشرفته‌تری هستند تا بتوانند حجم زیادی از اطلاعات را که از طریق انواع تجهیزات ارسالی به فضا به زمین ارسال می‌شود، بی‌دردسر و با سرعت بالا دریافت کنند.

اینجاست که می‌توان از لیزر کمک گرفت. ارتباطات لیزری که تحت عنوان ارتباطات اپتیکال نیز شناخته می‌شود، به تجهیزات این امکان را می‌دهد تا حجم زیادی از اطلاعات همانند ویدیوهای 4K و یا اطلاعات ناشی از ماه‌های بررسی‌های علمی‌را به زمین بفرستند.

همچنین با این روش، سرعت انتقال اطلاعات در مقایسه به روش فعلی بین 10 تا 100 برابر افزایش خواهد یافت. ناسا برای درک بهتر قابلیت‌های ارتباط لیزری توضیح می‌دهد: برای انتقال نقشه کامل مریخ به زمین از طریق سیستم‌های فرکانس رادیویی، حدود 9 هفته طول خواهد کشید اما با استفاده از سیستم‌های لیزری این مدت زمان به 9 روز کاهش خواهد یافت.

ناسا به‌تازگی اعلام کرد که نمونه‌ اولیه‌ای از عملکرد سیستم ارتباطی لیزری خود در اواخر فصل تابستان تست خواهد کرد. ناسا این فناوری Laser Communications Relay Demonstration یا همان LCRD نام‌گذاری کرده است.

ناسا اعلام کرد که در طی چند ماه آینده، نحوه عملکرد سیستم LCRD را تبیین خواهد کرد و قصد دارد تا در آینده نزدیک، از این فناوری در ماموریت‌های جدید برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده کند.

برای تست فناوری ارتباطی لیزری، LCRD در ماه ژوئدن به مدار ژئوسنکرون که در فاصله 22 هزار مایلی قرار دارد، ارسال خواهد شد. قرار است در دو سال نخست ماموریت این سیستم لیزری،  فرآیندهای ارسال و دریافت اطلاعات با چند ایستگاه زمینی مورد تست و بررسی قرار خواهد گرفت.

طبق گفته ناسا، کیفیت ارتباط این سیستم لیزری تحت تاثیر ابرها نیز قرار خواهد گرفت و اختلالات جوی بر این ارتباط تاثیرگذار خواهد بود. با این حال، ناسا اعلام کرد که بعد از این تست تقریبا دو ساله، از LCRD برای ارسال و دریافت اطلاعات در ماموریت‌های فضایی استفاده خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا