ایرانتکنولوژیموبایل

کاهش 20 درصدی قیمت موبایل در چند هفته اخیر

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل: تعطیلی یک ماهه اصناف باعث افت قیمت شدید در گوشی‌های موبایل شده است

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، با تعطیلی یک ماهه اصناف عرضه از تقاضا پیشی گرفته است و افت نرخ دلار باعث کاهش شدید قیمت موبایل شده است که به شرکت‌ها و کسبه آسیب وارد کرده است.

بازار موبایل در هفته‌های اخیر تحت تاثیر عواملی چون کاهش قیمت دلار، تمدید تعطیلی اصناف برای چهارمین هفته متوالی با نوسان همراه شده است. به گفته امیر اسحاقی در برخی از برندهای موبایل، به دلیل کاهش نرخ ارز، کاهش 17 تا 20 درصدی قیمت دیده می‌شود و این کاهش قیمت موبایل در بازار باعث خطر قاچاق معکوس در بازار می‌شود.

وی در توضیح علت این کاهش قیمت نیز گفت: «با توجه به تعطیلی یک ماهه اصناف در حال حاضر بیش از دو میلیون دستگاه روشن شده در کشور وجود دارد و عرضه از تقاضا پیش گرفته است. بنابراین هم کسبه و هم وارد کنندگان متضرر شدند. از طرف دیگر افت نرخ دلار نیز دلیل دیگر کاهش قیمت موبایل است که به شرکت‌ها و کسبه آسیب وارد کرده است.»

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان موبایل وضعیت تا جایی پیش رفته که واردکنندگان برای پرداخت بدهی خود به شرکت‌های خارجی قیمت موبایل را کاهش دادند تا بتواند تعهدات خود را ایفا کنند. به طوری که در برخی از محصولات قیمت موبایل در تهران ارزان تر از دبی است و قابلیت قاچاق معکوس را دارد.

اسحاقی با بیان اینکه قاچاق معکوس در موارد مختلفی وجود داشته، از تشکیل کمیته‌ای در رابطه با تجهیزات سیم‌کارت خبر داد و گفت: «مدتی بود که انجمن به دنبال تشکیل این کمیته برای مدیریت و سیاستگذاری کلان بود که حالا با محوریت وزارت صنعت، معدن و تجارت بین وزارتخانه مختلف تشکیل شده و پیش‌بینی می‌شود که با برنامه ریزی در موارد مختلف از جمله رجیستری تبلت، راه اندازی سامانه افق و مسائل مرتبط با واردات موبایل، در سال جاری در زنجیره تامین این حوزه با مشکل خاصی مواجه نشویم.»

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا