تکنولوژیفضا

چهارمین پرواز موفقیت‌آمیز هلیکوپتر ناسا بر فراز سیاره سرخ

هلیکوپتر مریخی ناسا موسوم به Ingenuity توانست چهارمین پرواز خود را در سیاره مریخ با موفقیت پشت سر بگذارد.

در این پرواز، Ingenuity توانست تا ارتفاع 5 متری سطح مریخ به پرواز درآید و تقریبا 133 متر را نیز به سمت بخش جنوبی این سیاره حرکت کند و دوباره به محل اولیه خود بازگردد. به گفته ناسا، این هلیکوپتر 117 ثانیه در هوا بود که بیشترین مدت زمان پرواز ثبت‌شده در سیاره مریخ برای این هلیکوپتر به حساب می‌آید.

اگرچه این پرواز در 30 آوریل صورت گرفت اما قرار بود که یک روز قبل یعنی 29 آوریل انجام شود که به دلیل بروز مشکلی نرم‌افزاری در تیک‌آف کردن، به روز بعد موکول شد. با مشخص شدن علت این مشکل، مهندسان ناسا در روی زمین، یک بروزرسانی نرم‌افزاری را برای این هلیکوپتر آماده و آن را برای Ingenuity ارسال کردند.

این هلیکوپتر در خلال این پرواز، چندین عکس سیاه و سفید را با کمک دوربین خود ثبت کرد. همچنین مریخ‌نورد Perseverance نیز از روی سطح مریخ و با کمک دوربین Mastcam-Z خود، عکس‌هایی را از لحظه پرواز این هلیکوپتر ثبت کرد.

بعد از ثبت این پرواز موفقیت‌آمیز، ناسا اعلام کرد که این هلیکوپتر نشان داد که می‌توان بر فراز سیاره مریخ به پرواز درآمد و این ماموریت با موفقیت به انجام رسیده است. حال قرار است که ماموریتی جدید به دوش Ingenuity گذاشته شود.

بدین معنی که قرار است نحوه پشتیبانی وسایل پرنده همانند هلیکوپترها از ماموریت‌های آتی مریخ نوردها همانند شناسایی مسیرهای بی‌خظر و ایمن مورد بررسی قرار گیرد. مریخ‌نوردها برای جلوگیری از برخورد با موانع، می‌بایست با سرعت بسیار کمی‌حرکت کنند و در نتیجه، تنها بخش کوچکی را سطح مریخ را بررسی و کاوش کنند.

اما با پشتیبانی هوایی از سویی تجهیزات پرنده همانند هلیکوپتر Ingenuity، کاوشگرهای مریخی می‌توانند با سرعت بیشتری به حرکت درآیند و مناطق بیشتری را تحت پوشش و کاوشگری‌های خود قرار دهند.

چهارمین پرواز موفقیت‌آمیز هلیکوپتر مریخی ناسا بر فراز سیاره سرخ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا