تکنولوژیفضا

انتشار اولین تصویر رنگی از سیاره مریخ توسط هلیکوپتر ناسا

هلیکوپتر مریخی ناسا موسوم به Ingenuity به‌تازگی تصویری جدید و البته رنگی را از سیاره مریخ به زمین ارسال کرده که سرخی این سیاره به وضوح در آن مشخص است.

این تصاویر از فاصله 17 فوتی (5.1 متری) سطح مریخ گرفته شده و می‌توان رنگ قرمز و نارنجی این سیاره را مشاهده کرد. در قسمت پایینی تصویر نیز سایه این هلیکوپتر و دو بازوی آن که از بدنه مستطیلی‌شکل بیرون زده، قابل رویت است.

اما خطوطی که بر سطح مریخ مشاهده می‌شود، ردی است که از حرکت مریخ‌نورد Perseverance بر سطح این سیاره بر جای مانده است. این مریخ‌نورد از راه دور توسط مهندسان ناسا کنترل می‌شود. با این حال، تصویر ثبت‌شده از مریخ نه‌تنها اولین عکس رنگی از این سیاره سرخ به حساب می‌آید، بلکه برای اولین بار نمای این سیاره را از بالا و از زوایه دید یک وسیله پرنده در ارتفاع چندی متری آن نشان می‌دهد.

هدف از حضور Ingenuity در سیاره سرخ، آزمایش تواناهایی ناسا برای به پرواز درآوردن یک وسیله پرنده در جو مریخ است. در حال حاضر، مریخ‌نورد Perseverance و هلیکوپتر کوچک Ingenuity در این سیاره حضور دارند اما در آینده‌ای نه‌چندان دور، اولین گروه از انسان‌ها به این سیاره ارسال خواهند شد.

بنابراین، پی بردن به شرایط حاکم بر جو سیاره سرخ برای به پرواز درآوردن این پرنده‌های آهنین، بسیار حائز اهمیت است. از سویی دیگر، سفر به مریخ و رسیدن به این سیاره هم دشواری‌های خاص به خود را دارد؛ هلیکوپتر Ingenuity برای رسیدن به مریخ یک سفر هفت ماهه را پشت سر گذاشت. بنابراین، یک تصمیم اشتباه می‌تواند این پروژه را تا سال‌ها به عقب بیندازد.

ناسا همچنین از طریق کاوشگرهای خود به دنبال پیدا کردن راه‌هایی برای جذب اکسیژن از جو مریخ است چرا که مسافران مریخ به منبعی برای دریافت اکسیژن نیاز دارند و توجه به این امر قبل از اعزام آن‌ها، حیاتی است.

تصویر فوق نیز در حین دومین پرواز هلیکوپتر Ingenuity ثبت شده است. در این پرواز آزمایشی، این هلیکوپتر توانست تا ارتفاع 5.1 متری سطح سیاره مریخ بالا برود. این در حالی است که در تست پرواز نخست، Ingenuity تا ارتفاع سه متری سطح این سیاره به پرواز درآمده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا