آمازونایرانتکنولوژی

احراز هویت در آمازون هنگام خرید و پرداخت با کف دست

دنیای اقتصاد : تقریبا بسیاری از پیش‌بینی‌های فیلم‌ها و داستان‌های تخیلی به وقوع پیوسته و یکی از جدیدترین آنها که شرکت آمازون در حال اجرایی کردن آن است خرید و پرداخت با اسکن کف دست است. این تکنولوژی انقلابی احراز هویت که بدون نیاز به لمس اتفاق می‌افتد احتمالا و در صورت فراگیری می‌تواند بسیاری از مدل‌های موجود احراز هویت مانند اثر انگشت یا سیستم‌های موجود پرداخت مثل کارت را برای همیشه منقضی کند.

آمازون نخستین بار این اسکنرهای کف دست  را در مهرماه سال گذشته معرفی کرده بود اما حالا در حال اجرایی کردن این تکنولوژی در فروشگاه‌های مشهور خود Amazon Go است. فروشگاه‌های آمازون گو خود نمادی از نوآوری در صنعت فروشگاه‌داری و بی‌نیازی به صندوق‌دار است. افراد می‌توانند وارد این فروشگاه‌ها شوند، جنس خود را از روی قفسه بردارند و از فروشگاه خارج شوند بدون آنکه نیاز به حساب کردن آن داشته باشند. صورتحساب به طور خودکار برای مشتری ارسال و از حساب بانکی او کسر می‌شود.

حالا آمازون اسکنرهای کف دست را برای احراز هویت کاربران در جلوی این فروشگاه‌ها قرار داده و به این ترتیب با یک‌بار احراز هویت در هنگام ورود شخص شناسایی شده و در ادامه نیز با استفاده از دوربین‌های داخل فروشگاه خریدهای او ثبت می‌شود.

نام این فناوری آمازون‌وان است و  بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، یک شعبه از فروشگاه‌های زنجیره‌ای هول فودز در سیاتل که خانه آمازون محسوب می‌شود استفاده از این فناوری را از روز چهارشنبه گذشته آغاز کرد. چند شعبه دیگر این فروشگاه زنجیره‌ای هم استفاده از فناوری آمازون‌وان را تا چند ماه آینده آغاز می‌کنند. آمازون به استفاده از این فناوری در مکان‌های دیگر اشاره‌ای نکرده است.

  آمازون‌وان چطور کار می‌کند؟

آمازون‌وان سرویس سریع، ساده و بدون تماس آمازون برای برخی فعالیت‌های خرید روزمره مانند پرداخت در فروشگاه‌ها یا کشیدن کارت و حتی نشان دادن بلیت برای ورود به استادیوم یا تئاتر است. آمازون می‌گوید این سرویس بسیار سریع و ساده کار می‌کند. کاربر دست خود را روی اسکنر قرار می‌دهد و به سرعت کف دست او اسکن می‌شود. اسکنرهای آمازون‌وان هم اکنون در مقابل دو فروشگاه آمازون گو در سیاتل آمریکا قرار داده شده‌اند و به گفته این شرکت تنها در کمتر از یک دقیقه فرد می‌تواند احراز هویت شود.

آمازون معتقد است که کف دست هر شخص از ویژگی‌های مشخص و متمایزی نسبت به دیگر افراد برخوردار است و حتی دو نفر را در جهان نمی‌توان یافت که کف دست یکسانی داشته باشند به همین جهت آمازون‌وان می‌تواند در بخش‌های مختلفی به کار  گرفته شود. به خصوص یکی از بخش‌هایی که آمازون‌وان می‌تواند به سرعت آن را از دور خارج  کند سیستم پرداخت با کارت است.

با این‌حال آمازون برای بار نخست اسکن دست افراد در سیستم خود از کاربران  می‌خواهد که کارت اعتباری خود را وارد دستگاه کنند . کاربران می‌توانند هر دو کف دست یا یک کف دست را انتخاب کنند و از آن برای ورود بهره بگیرند.

آمازون اما می‌خواهد این تکنولوژی را بعد از تست و موفقیت در فروشگاه‌های خود به سایر سرویس‌ها و خدمات هم ارائه کند، جایی که ممکن است عملا خود آمازون‌وان به عنوان یک محصول فروخته شود. با چنین چشم‌اندازی خرده‌فروشان، استادیوم‌ها و ساختمان‌های اداری عملا از این تکنولوژی می‌توانند برای ورود افراد بهره بگیرند.

یک ویژگی مهم این تکنولوژی اسکن کف دست بدون نیاز به لمس اسکنر است. حتی در اسکنرهای اثر انگشت حرفه‌ای موجود کاربر باید انگشت خود را به اسکنر بچسباند اما در این اسکنر که احتمالا محدودیت‌های کرونا هم در توسعه آن تاثیر گذاشته نیازی به لمس اسکنر نیست.

آمازون بزرگ‌ترین خرده‌فروش آنلاین آمریکاست ولی سال‌هاست تلاش دارد که تجربه خرید حضوری را هم متحول کند. به همین دلیل ایجاد فروشگاه‌های آمازون‌گو به نوعی یک ساختارشکنی برای غول تجارت الکترونیکی به حساب می‌آمد که حالا به فضای فیزیکی گام برداشته است.  سیستم‌های تشخیص هویت بیومتریک امروزه مشغول توسعه در سراسر جهان هستند آمازون اما می‌گوید که کف دست را به چند دلیل انتخاب کرده است یکی از مهم‌ترین آنها این است که هویت فرد با نگاه کردن به تصویر کف دست وی مشخص نمی‌شود. نکته دیگر اینکه ورود به این سیستم نیاز به نگه داشتن کف دست روی یک دستگاه دارد که عملا یک حرکت عمدی محسوب می‌شود. نکته سوم آمازون برای انتخاب این سیستم بی‌نیاز بودن آن به لمس بوده است که متناسب با این دوران است.

  مشکلات حریم خصوصی

با این تکنولوژی بحث حریم خصوصی کاربران و حفاظت از اطلاعات آنها اهمیتی دوچندان می‌یابد. آمازون می‌گوید حفظ حریم خصوصی کاربران یک اولویت برای این شرکت است و هیچ نوع اطلاعات کف دست کاربران در سرورهای این شرکت ذخیره نمی‌شوند. به گفته این شرکت تصاویر رمزنگاری شده کاربران پس از اسکن شدن به یک مکان ابری منتقل می‌شود که در آنها صحت‌سنجی می‌شوند.  آمازون همچنین سیاست‌های امنیتی چندلایه‌ای را برای محافظت از اطلاعات و حریم خصوصی کاربران به کار گرفته است.

آمازون همچنین می‌گوید کاربران می‌توانند درخواست حذف اطلاعات مربوط به سایت آمازون را  از طریق خود دستگاه یا از طریق پرتال آنلاین مشتری در one.amazon.com انجام دهند. به این ترتیب به محض دریافت درخواست تمام اطلاعات مربوط به مشتریان حذف می‌شود.

به‌رغم اینکه آمازون در حال توسعه این تکنولوژی است همچنان به کاربران خود این امکان را می‌دهد از روش‌های دیگر احراز هویت و پرداخت برای خریدهای خود استفاده کنند. این شرکت به خوبی می‌داند جا افتادن یک تکنولوژی در جامعه نیاز به صبر زیادی دارد از این جهت عجله‌ای برای توسعه آن ندارد. شیوه توسعه فروشگاه‌های پیشرفته آمازون‌گو در آمریکا نیز نشان‌دهنده همین رویکرد در سیاست‌گذاری تکنولوژیک این شرکت است.

  آمازون‌گو مینی

آمازون فروشگاه‌های بدون صندوق خود را چند سال است که راه اندازی کرده اما برای توسعه آن سیاست دیگری هم در پیش گرفته از جمله توسعه نسخه‌های کوچک‌تری از آمازون گو تحت عنوان آمازون‌گو مینی. آمازون‌گو مینی در واقع فروشگاه‌های کوچکی هستند که می‌توانند در حاشیه کوچکی از یک ایستگاه مترو یا اتوبوس قرار داشته باشند و با همان تکنولوژی بدون صندوق آمازون صرفا محصولات محدودتری مثل اسنک یا نوشیدنی ارائه کنند.  با کوچک کردن فروشگاه‌های بدون صندوق این شرکت می‌تواند شتاب سریعی به افتتاح این فروشگاه‌ها بدهد و قرار است حدود 3هزار فروشگاه آمازون‌گو را تنها طی امسال افتتاح کند.

در فروشگاه‌های بزرگ آمازون‌گو تنوع عرضه محصولات غذایی بالاست و حتی وسایل خانگی، سبزیجات و نوشیدنی‌های مختلف هم وجود دارد اما نسخه‌های کوچک‌تر آمازون‌گو می‌تواند در شاپینگ‌سنترهای مختلف یا حتی فرودگاه‌ها راه‌اندازی شود. از سوی دیگر راه‌اندازی این فروشگاه‌ها به دلیل کوچک بودنشان سریع‌تر انجام می‌شود.

  درآمد بیشتر برای آمازون

فروش و گسترش آمازون‌گو تنها یک عرض اندام تکنولوژیک برای آمازون نیست. چندی قبل برآوردهای تحلیلگران بازار سرمایه نشان داد که فروشگاه‌های بدون صندوق آمازون می‌تواند تا 50 درصد درآمد بیشتر برای خود آمازون ایجاد کند.

بر اساس این گزارش تحلیلگران اندازه سفارش معمولی در سایت آمازون را 10 دلار در نظر گرفتند و بر این اساس به این نتیجه رسیدند که فروشگاه‌های آمازون‌گو می‌توانند هرکدام 1/ 5 میلیون دلار درآمد برای این شرکت ایجاد کنند.

با این حال آمازون زمانی به فکر توسعه فروشگاه‌های فیزیکی افتاد که خبری از پاندمی و کرونا نبود. پاندمی به طور گسترده باعث ضربه به فروشگاه‌های فیزیکی و رشد تجارت الکترونیکی شد. به معنای دیگر آمازون دوباره به درآمد بالایی از هسته اصلی کسب وکار خود یعنی خرده‌فروش آنلاین رسید به این ترتیب شاید توسعه فروشگاه‌های آمازون‌گو به تاخیر افتاد.

اما با رشد واکسیناسیون و کاهش آمار مبتلایان به کرونا در آمریکا بار دیگر فرصت برای تجربه‌های جدیدتر تکنولوژی در حوزه فروشگاهی ایجاد شده است.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا