ایرانتکنولوژی

کاهش ۵۰ درصدی سهم مایکت از فروش توسعه‌‌دهندگان

کمیسیون مایکت از فروش توسعه‌دهندگان تا سقف یک میلیارد تومان، از ۳۰ به ۱۵ درصد کاهش می‌یابد

مایکت از کاهش ۵۰ درصدی سهم خود از فروش سالیانه تا یک میلیارد تومان هر توسعه‌دهنده خبر داد. این تصمیم مایکت به دنبال سلسله اقدامات استورهای مطرح خارجی و ایرانی در کاهش سهم خود از درآمد سالانه توسعه هندگان اتخاذ شده است.

به گفته مدیر توسعه کسب‌وکار مایکت، این طرح در اردیبهشت ماه اجرا می‌شود، کمیسیون پرداخت‌شده ۹۹ درصد توسعه‌دهندگان را نصف خواهد کرد. ثریا رضایی مهوار در گفت‌وگو با آی‌تی ایران اعلام کرد که بر اساس این طرح، کمیسیون قابل پرداخت توسعه‌دهندگانی که تا یک میلیارد تومان درآمد دارند، ۱۵ درصد و برای درآمد بیشتر این سهم ۳۰ درصد است. رضایی در ادامه گفت که مایکت از خرداد ۹۹ با توجه به نظرات توسعه‌دهندگان در حال بررسی کمیسیون دریافتی آن‌ها بود.

 او درباره اینکه چرا این تصمیم را پس از اعلام خبر مشابه توسط اپ‌استورهای دیگر اجرایی کردند، توضیح داد: «با توجه به اینکه در آن بازه زمانی مایکت هنوز به رشد موردنظر خود نرسیده بود و همچنین اجرایی کردن این طرح توسط مایکت به میزان کافی نمی‌توانست در روند و فعالیت توسعه‌دهندگان تاثیر قابل‌توجه داشته باشد. زمانی که این اتفاق در پلی استور گوگل‌پلی و اپل استور افتاد ما هم بر این شدیم که این کار را آغاز کنیم و این سهم را به ۱۵ درصد کاهش بدهیم.»

رضایی همچنین با اشاره به اینکه کافه‌بازار هم اخیرا تصمیم به اجرای این طرح گرفته است؛ گفت: «ما از فضای رقابتی سالم و دور از انحصار کاملا استقبال می‌کنیم. وقتی دو بازیگر اول این حوزه این تصمیم را می‌گیرند به خود بازار و رشد آن کمک می‌کنند.»

مدیر توسعه کسب‌وکار مایکت در پاسخ به این سوال که با اجرای این تصمیم، درآمد مایکت نسبت به پلی‌استورهای خارجی که در فضای متفاوتی از نظر اقتصادی و تعداد توسعه‌دهندگان قرار دارند، ممکن است کاهش پیدا کند، توضیح داد: «کاهش درآمد ناشی از این تصمیم چه در مایکت، چه در استورهای دیگر غیرقابل انکار است. ما در مایکت به بازه طولانی مدت نگاه می‌کنیم، به این صورت که با این تصمیم، بازیگرهای بیشتری چه در حوزه بازی، چه در تولید اپلیکیشن‌ها، به این فضا  ورود خواهند کرد و با بزرگ شدن صنعت سهم ما هم افزایش پیدا می‌کند. تمام سعی ما این است که شرایط را برای توسعه‌دهندگان بهبود بدهیم. برنامه‌هایی هم در این مورد داریم که در آینده به مرور آن را اعلام و اجرا خواهیم کرد.»

مدیر توسعه کسب‌وکار مایکت با اشاره به رشد قابل‌توجه اخیر این ‌استور در سال‌های اخیر می‌گوید که اجرای این طرح آسیبی به مایکت وارد نخواهد کرد و در طولانی مدت باعث رشد مثبت خواهد شد.

او همچنین درباره تاثیر این تصمیم بر ورود مایکت به بورس گفت: «این تاثیر بسیار کم است و تاثیری در فرایند رشد رو به جلوی مایکت نخواهد داشت. مایکت با یک نسبت ثابتی نسبت به بازیگر اول این حوزه فعالیت می‌کند. با اجرای این موضوع، برنامه‌های ما به طور معمول قبل به رشد خود ادامه خواهد داشت.»

مدیر توسعه کسب‌وکار مایکت: این طرح در اردیبهشت ماه اجرا می‌شود، کمیسیون پرداخت‌شده ۹۹ درصد توسعه‌دهندگان را نصف خواهد کرد.

به گفته رضایی در حال حاضر ۲۲هزار توسعه‌دهنده در مایکت فعالیت می‌کنند و درواقع این تغییر صرفا بخاطر ورود به فضای رقابت نیست. این تصمیم با برنامه و با توجه به رشد فعلی مایکت گرفته شده و در بقای این اپ‌استور تاثیرمنفی ندارد. یکی از نیازهای توسعه‌دهندگان در آغاز کار با توجه به اینکه هنوز درآمدزا نیستند، بهبود بخشیدن کسب وکار و مدیریت هزینه برای فرایند توسعه آن است. از همین رو مایکت برای آن‌ها این هزینه را تا جای ممکن کاهش داده است.

توسعه صنعت در نتیجه افزایش سهم توسعه دهندگان

کاهش سهم از فروش توسعه دهندگان ابتدا توسط گوگل اعلام شد و چند روز بعد از آن نیز بازار از همین تصمیم برای توسعه دهندگان خود خبر داد. به گفته مدیران مایکت، این استور از مدت‌ها قبل به این موضوع فکر می‌کرده و تصمیم اپ‌استورهای خارجی تنها باعث تسریع اجرای این تصمیم توسط آن‌ها شده است.

کاهش سهم مایکت از درآمد توسعه دهندگان نشان می‌‌دهد که این استور اندرویدی نه تنها به دنبال حفظ رقابت و رشد خود در بازار داخلی است، بلکه نگاه ویژه‌ای نیز به توسعه صنعت اپلیکیشن‌های موبایلی و همچنین رشد توسعه دهندگان آن دارد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا