تکنولوژی

جریمه ۲.۸ میلیارد دلاری علی‌بابا توسط دولت چین به دلیل انحصار

دولت چین ساعاتی پیش شرکت علی‌بابا را به دلیل رفتارهای انحصارطلبانه در بازار، ۲.۸ میلیارد دلار جریمه کرد.

این جریمه سنگین که تاکنون سابقه نداشته، در راستای تلاش‌های دولت چین برای نظم‌دهی به فعالیت‌های شرکت‌های اینترنتی و مقابله با رفتارهای انحصارطلبانه در این بازار صورت گرفته است. تحقیق و تفحص از شرکت چینی علی بابا از دسامبر سال گذشته گذشته آغاز شد.

زمانی که اتهاماتی چون اعمال رفتارهای ضدرقابتی علیه این شرکت مطرح شد؛ طبق اطلاعات منتشرشده، این شرکت مانع از آن می‌شد تا بسیاری از فروشندگان کالاها، محصولات خود را در دیگر پلتفرم‌های آنلاین به فروش برسانند.

ساعاتی پیش اما، این تحقیقات به پایان رسید و اعلام شد که علی‌بابا مانع از شکل‌گیری رقابت در فروش آنلاین محصولات در چین شده و اقدامات این شرکت به ضرر منافع خریداران بوده است.

بیشترین جریمه‌ای که تاکنون توسط دولت چین علیه یک شرکت در جهت مقابله با اقدامات انحصارطلبانه آن وضع شده، مربوط به سال ۲۰۱۵ و برای شرکت کوالکام بود که میزان جریمه نیز برابر با ۹۷۵ میلیون دلار بود. حال علی‌بابا، شرکت تحت هدایت جک ما که به عنوان ارزشمندترین شرکت چینی جهان شناخته می‌شود، این رکورد را به نام خود ثبت کرده است.

با این حال، جریمه مذکور آنچنان هم برای علی‌بابا رقم بزرگی نیست. طبق گزارش‌های رسمی، این عدد تنها ۴ درصد از مجموع فروش علی‌بابا در داخل چین در سال ۲۰۱۹ محسوب می‌شود. این شرکت همچنین رد سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۰، سودی معادل ۱۲ میلیارد دلار را به دست آورد.

علی‌بابا نیز در واکنش به این تصمیم اعلام کرد که جریمه اعلام‌شده را می‌پذیرد و برای خدمت بهتر به جامعه، سیستم‌های داخلی خود را تقویت خواهد کرد. در بیانیه علی‌بابا آمده است: جریمه اعلام‌شده، زنگ خطری برای ما و دیگر شرکت‌های مشابه بود و نشان‌دهنده انتظارات اصولی و معقول نهادهای قانونگذار نسبت به توسعه صنعت ما بود.

علی‌بابا در طی سال‌های اخیر توانسته کسب‌وکار خود را در حوزه‌های مختلف توسعه دهد و بخش زیادی از بازار را از آن خود کند. اما کارشناسان معتقدند که این بزرگی بیش از حد علی‌بابا عرصه رقابت را بر دیگر شرکت‌ها تنگ کرده و دامنه انتخاب‌ها را نیز برای مشتریان محدود کرده است.

دولت چین نیز برای مدیریت بر این بازار، تحقیقات خود را از سال گذشته آغاز و قوانین ضدانحصاری جدیدی را به تصویب رساند که بخشی از آن روی عملکرد شرکت‌های بزرگی چون علی‌بابا متمرکز بود.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا