اپلتکنولوژیواقعیت مجازی

توضیحات مدیرعامل اپل از آینده فناوری واقعیت افزوده در این شرکت

تیم کوک، مدیرعامل اپل، اخیرا در مصاحبه‌ای از تغییراتی که فناوری واقعیت افزوده می‌تواند بر نحوه تعاملات و ارتباطات انسانی بگذارد، سخن گفت.

اپل پیشتر واقعیت افزوده را به یکی از ویژگی های اصلی پلتفرم آی او اس تبدیل و این امکان را برای برنامه‌نویسان و تولیدکنندگان اپلیکیشن فراهم کرد تا از این فناوری نوظهور در برنامه های خود استفاده کنند و آن را در اختیار کاربران آیفون و آیپد این شرکت قرار دهند.

تاکنون نیز اپلیکیشن های مختلفی با بهره‌گیری از فناوری واقیت افزوده طراحی و به آی او اس اضافه شده است. اما این ها تنها بخش کوچکی از ظرفیت های فناوری مذکور هستند. از سویی دیگر، سفر به دنیای واقعیت افزوده از طریق نمایشگرهای آیفون و آیپد، چندان لذت‌بخش نیست و نیاز به ساخت یک محصول جدید و با فراهم آوردن تجربه‌ای عمیق‌تر احساس می‌شود.

اینجاست که یک عینک واقعیت افزوده می‌تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد. طبق اطلاعات و یا بهتر بگوییم شایعات ماه های اخیر، اپل نیز در صدد تولید چنین محصولی است. گفته می‌شود که این شرکت، ساخت دو مدل هدست یا عینک واقعیت افزوده را در دستور کار دارد.

در همین رابطه، تیم کوک، مرد شماره یک اپل، در مصاحبه‌ای اگرچه رسما تولید این محصول جدید توسط این شرکت را تایید نکرد، اما توضیحاتی را در خصوص نحوه کار و تاثیرات این عینک ها بر آینده روابط انسانی ارائه داد.

کوک در این مصاحبه عنوان کرد که اگر از فناوری واقعیت افزوده استفاده شود، مکالمات میان انسان ها به شیوه بهتری صورت خواهد گرفت. وی افزود که با کمک این فناوری می‌توان نمودارها و اطلاعات دیگر را در تعاملات ردوبدل کرد که قطعا در فرآیند ارتباط مفید خواهد بود.

به اعتقاد کوک، واقعیت افزوده می‌تواند در حوزه های مختلف از جمله بهداشت و سلامت، آموزش، گیمینگ و فروش محصولات مورد استفاده قرار گیرد. مدیرعامل اپل در ادامه به مثالی از کاربرد این فناوری اشاره کرد و افزود که واقعیت افزوده افراد می‌توانند در یک فضای سه‌بعدی و بدون نیاز به مراجعه فیزیکی، با پزشک خود در ارتباط باشند و یا انواع مختلف لباس ها را بدون آنکه حتی آن را لمس کنند، پرو کنند.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که اپل در سال آینده میلادی، از یک دستگاه مجهز به فناوری واقعیت ترکیبی رونمایی خواهد کرد که هر دو فناوری واقعیت افزوده و واقعیت مجازی را در خود دارد. گفته می‌شود که در مراسم اتی اپل، اطلاعات جدید از این محصول ارائه خواهد شد.

اپل همواره در قبال محصولات جدید خود سکوت می‌کند و کمتر پیش آمده که تا قبل از مهیا بودن شرایط و مقدمات، حرفی از این محصولات بزند. با این حال، تیم کوک در این مصاحبه عنوان کرد که فناوری واقعیت افزوده، نوید یک آینده بهتر را می‌دهد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این فناوری، بخش مهمی‌از آینده شرکت اپل را تشکیل می‌دهد، پاسخ مثبتی داد و گفت همینطور است. با توجه به تایید برگزاری کنفرانس WWDC 2021 اپل در ماه ژوئن، حالا همه نگاه ها به این رویداد معطوف شده تا شاید اپل جزییاتی را در خصوص این پروژه بزرگ ارائه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا