ایرانتکنولوژی

وزیر ارتباطات: همکاری ایران و چین باعث توسعه حوزه ICT می‌شود

به گفته وزیر ارتباطات همکاری با چین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به هیچ وجه، تاثیری بر محدودسازی حوزه ارتباطات ندارد، بلکه نقش بازدارنده در مقابل تحریم‌ها را ایفا می‌کند و می‌تواند راه توسعه فعالیت‌ها را باز کند.

محمدجواد آذری جهرمی در یکی از اتاق‌های گفت‌وگوی کلاب هاوس که از محمدجواد ظریف، وزیرامور خارجه هم برای حضور در این شبکه دعوت کرده بود، درباره این که سند همکاری‌های جامع ایران و چین، منجر به محدودیت اینترنت در کشور خواهد شد، گفت: «در تفاهم‌نامه چنین چیزی وجود ندارد. همواره یکی از حوزه‌های تجاری بین ایران و چین مربوط به فناوری اطلاعات است و شرکت‌های چینی یکی از مجموعه‌های پیشرو در عرصه تکنولوژی‌های ارتباطی هستند.  بیشترین همکاری‌های چین و ایران در حوزه ارتباطات است. البته بر عکس محصولات ارتباطات و حوزه زیرساخت‌های اساسی، هنوز محصولات چینی در حوزه فناوری اطلاعات در ایران جا نیفتاده‌اند.»

جهرمی در اتاقی با نام «ناگفته‌های تفاهمنامه ایران و چین در گفت‌وگوی سخنگوی وزارت امور خارجه» در پاسخ به انتقادهای برخی از کاربران این گروه که با حضور ظریف به حدود ۸هزار نفر رسیده بود اعلام کرد که در دو دوره، سنگین‌ترین تحریم‌های ظالمانه علیه ایران انجام شد، شرکت‌های اروپایی ارتباطات خود را با ایران محدود کردند.

او اضافه کرد: «هر چند فناوری اطلاعات و به ویژه ارتباطات جزو حوزه‌های تحریم نبود اما مشکلاتی به وجود آمد. اما در آن شرایط شرکت‌های چینی ارتباطات خود را با شرکت‌های ایرانی حفظ کردند و پشتیبانی خوبی ارائه دادند. در تمام دنیا و در حوزه ارتباطات زیرساختی و فناوری‌های نیمه هادی، یک اتفاق مهم رخ داده است. درگذشته تمامی وابستگی‌ها در این بخش به آمریکا بود اما اکنون چین به سطحی از تکنولوژی رسیده که تمام قطعاتی که در حوزه تکنولوژی مورد نیاز است را خودش تولید می‌کند و از محصولات کمپانی‌های آمریکایی بی‌نیاز شده است.»

وزیر ارتباطات با اشاره به توانمندی شرکت‌های چینی در بازارهای جدید گفت: «دعوای بسیار بزرگی در دوره ریاست جمهوری ترامپ شکل گرفت که مربوط به حوزه نسل پنجم ارتباطات ۵G بود. جنجال دیگر نیز حضور چینی‌ها در بازارهای جهانی بود که استقلال آن‌ها عملا حکمرانی آمریکا در عرصه ارتباطات را از بین برد و شرکت‌های چینی در یافتن بازارهای جدید و اداره کردن بازار خودشان توانمند شدند.»

وزیر ارتباطات تاکید کرد: «چین همیشه در حوزه ارتباطات یک شریک سنتی برای شرکت‌های ایرانی بوده است. به طور طبیعی با توجه به دعوایی که امروز در سطح دنیا برای شکستن هژمونی تک قطبی فناوری اطلاعات در آمریکا وجود دارد، ایران با فضایی که برایش به وجود آمده می‌تواند بین شرکت‌های چینی و آمریکایی موازنه ایجاد کند تا قدرت و تعامل بیشتری داشته باشد و از اعمال تحریم‌های یک جانبه جلوگیری کند. اگر زمانی آمریکایی‌ها تحریمی اعمال می‌کردند تصور می‌کردند که ایران آسیب جدی می‌بیند اما اکنون اینطور نیست.»

به گفته او تفاهم بین ایران و چین، هنوز به قرارداد تبدیل نشده، اما هر زمان که تبدیل به قرارداد شد و جنبه الزام آور پیدا کرد درباره آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

آذری جهرمی یادآور شد: «اکنون، دو طرف تفاهم‌نامه صرفا بیانیه‌ای داده‌اند که در عرصه ارتباطات و حوزه فضایی علاقمند به همکاری با ایران هستند.»

او درباره همکاری که قرار است در حوزه ماهواره شکل بگیرد، گفت: «مسائل مربوط به حوزه فضایی نیز از محورهای این تفاهم نامه است. آمریکا مدتی قبل سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و پژوهشگاه هوافضا را به صورت یکجانبه تحریم کرده است. همکاری‌های ما همیشه با چین خوب بوده و این تفاهم‌نامه فضایی را به وجود می‌آورد که بازدارنده اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران باشد.»

در هفتم فروردین ۱۴۰۰ «محمد جواد ظریف« وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «وانگ ای» عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین «برنامه همکاری جامع فیمابین  جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» را در تهران امضا کردند.

این سند ظرفیت‌ها و چشم انداز همکاری دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی و غیره را مورد بحث قرار داده است.

 همکاری در زمینه فناوری و ارتباطات از راه دور

بر اساس آنچه به عنوان متن فارسی نسخه نهایی پیش نویس قرارداد ایران و چین به همراه ضمایم آن منتشر شده است، همکاری‌های ایران و چین در بخش فناوری و ارتباطات به شرح زیر است:

۱. تعریف پروژه‌های مشترک برای توسعه و تقویت شبکه زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی

توسعه نسل پنجم ازتباطات از راه دور

خدمات اساسی (شامل موتورهای جست وجوگر، پست الکترونیک و پیام رسان‌های اجتماعی)؛

تجهیزات ارتباط از راه دور (شامل مسیریاب جی پی اس، سوئیچ، سرور ما و ذخیره اطلاعات)

 تجهیزات کاربر نهایی از تلفن همراه، تبلت، لب‌تاپ)

گفتگو در باره همکاری‌های ممکن در خصوص توسعه نرم افزارهای پایه از قبیل و سیستم عامل رایانه‌ها و تلفن‌های همراه به مرور گرها و آنتی ویروس‌ها و اجرای چنین همکاری‌هایی در موعد مناسب

۲. تعریف پروژه‌های مشترک و آزمایشی در زمینه فناوری‌های هوشمند و هوش مصنوعی

۳. انجام تحقیقات مشترکه توسط دانشگاه‌های دو کشور و توسعه همکاری با شرکت‌های دانش بنیان و اکوسیستم کسب و کارهای نوآورانه و استارت آپ ها

۴. تقویت همکاری‌ها در طرح‌های طیف فرکانس رادیویی و هماهنگی در فرکانس‌های ماهواره‌ای در صحنه بین المللی و غیره.

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا