ایرانتکنولوژی

سرمایه‌گذاری ۲۱۲ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۳۹۹

به گفته مدیر ارزیابی سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق در سال جاری ۲۱۲ میلیارد تومان از طریق ۱۹ صندوق پژوهش و فناوری سرمایه‌گذاری کرده‌ است. به گفته او مدل هم‌سرمایه‌گذاری از نیمه دوم سال با هدف افزایش انعطاف‌پذیری و حمایت حداکثری از اکوسیستم نوآوری کشور در این صندوق اجرا شد. فرایند در این طرح به این شکل است که این صندوق منابع مالی خود را در قالب سرمایه‌گذاری و بدون گرفتن هیچ امتیازی از استارتاپ‌ها به آن‌ها ارائه می‌دهد.

محمد حسین رضوانیان در جریان آخرین نشست گروه سرمایه‌گذاری نیک‌اندیش که روز ۱۹اسفند برگزار شد توضیح داد که اگر استارتاپ‌ها با عاملان صندوق‌های پژوهشی و نوآوری به توافق برسند، این صندوق ۸۰ درصد از منابع باقی مانده را تامین می‌کند و در سود و زیان هم شریک هستند. همچنین به گفته او شتاب‌دهنده‌ها هم تا سقف ۴ تا ۵ میلیارد تومان می‌توانند از این خدمات استفاده کنند که از این مقدار تا مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان آن را وارد یک پروژه کنند. رضوانیان تاکید کرد که با همکاری بیمه مرکزی، برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و ضمانت به سرمایه‌گذاران، بخش خصوصی را تا سقف ۴ تا ۵ میلیارد تومان را بیمه می‌کنند.

محمد حسین رضوانیان، مدیر ارزیابی سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی : ۲۱۲ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹، از طریق ۱۹ صندوق پژوهش و فناوری سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

گزارش سالیانه گروه سرمایه‌گذاری کارایا

همچنین به گفته رضا قوامی‌پور، مدیر اجرایی کارایا، این مجموعه در بازه ۱۰۰ میلیون تومان تا ۱ میلیارد تومان روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند و در خصوص معاملات با سرمایه درخواستی بالاتر، موضوع بررسی می‌شود. همچنین او تاکید کرد که یکی از استراتژی‌های این مجموعه خروج مرحله به مرحله از سوی شرکت است. او گفت: «ما به دنبال افزایش حداقل ۵ برابری سرمایه گذاری کارایا، در طی ۲ یا ۵ سال هستیم. با توجه به نرخ بسیار بالای عدم موفقیت استارتاپ‌ها در مراحل اولیه، این سطح از ROI ضروری است.»

قوامی‌پور با ارائه گزارشی از عملکرد کارایا در سال ۹۹ اعلام کرد که این مجموعه در سال جاری ۱۱۲ استارتاپ را در مرحله پیش غربالگری ارزیابی کرده است. او توضیح داد که از دی ۹۹ با پیوستن گروه جدید اجرایی و شرکت در رویدادهای مختلف، ۴۴ استارتاپ که به نظر پتانسیل مورد نظر را داشته‌اند به جلسات جذب سرمایه دعوت شده‌اند و با برگزاری ۴ جلسه غربالگری که تیم‌ها ایده‌های خود را و سرمایه موردنظر خود را بیان کرده‌اند، ۲ جلسه سرمایه‌گذاری رسمی برگزار شده است که در حال حاضر یکی از استارتاپ‌ها در مرحله عقد قرارداد قرار دارد.

در بخش دیگری از این نشست دو استارتاپ عمدکس و استادبانک که از سال ۹۵ در پرتفوی کارایا حضور داشتند، از این مجموعه خارج شدند.

قوامی‌پور با اشاره به برنامه‌های این گروه سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۰ گفت: «کارایا در سال جدید برنامه دارد تا در رویدادهای مختلف حضور داشته باشد. رویدادهای مشترک هم برگزار می‌کنیم و از شرکت‌های همکار دعوت می‌کنیم. در نظر داریم با برگزاری دمودی با استارتاپ‌ها در مراحل اولیه جلساتی برگزار کنیم. در سال جدید می‌خواهیم تا ۴۰ جلسه غربال‌گری و ۱۲ جلسه سرمایه‌گذاری را برگزاری کنیم.»

وی همچنین تاکید کرد که این مجموعه قصد دارد تا تعداد سرمایه‌گذاران فرشته را از ۳۵ نفر با برگزاری رویدادهای مختلف به ۴۵ نفر افرایش دهند و حداقل ۳۰۰ استارتاپ را در مرحله غربالگری ارزیابی کنند. به گفته او هدف اصلی آن‌ها در سال ۱۴۰۰، سرمایه‌گذاری روی ۲ استارتاپ به ارزش ۲ میلیارد تومان است. قوامی‌پور همچنین در ادامه اعلام کرد که قصد دارند تا در سال ۱۴۰۱، تعداد سرمایه‌گذاران فرشته را به ۵۵ نفر افزایش دهند و تعداد سرمایه‌گذاری هم حداقل به ۵ استارتاپ به ارزش ۴ میلیارد تومان برسد.

 

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

  1. بازتاب: pod ks lumina
  2. بازتاب: bonanza178

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا