اپل

شناسایی اولین بدافزار برای دستگاه‌های مک مجهز به تراشه M1

چند ماهی از عرضه نسل جدید دستگاه‌های مک اپل مجهز به تراشه‌های جدید M1 می‌گذرد و تاکنون اپلیکیشن‌های زیادی برای اجرا در این دستگاه‌ها، بروزرسانی شده‌اند.

اما اکنون اطلاعاتی جدیدی به دست آمده که نشان می‌دهد اولین بدافزار برای نفوذ به این دستگاه‌ها نیز ایجاد شده است. پاتریک واردل، محقق امنیتی و بنیانگذار Obective-See، این بدافزار را کشف کرد و اطلاعاتی را در خصوص این بدافزار و تغییرات در آن ارائه داد.

وی در این خصوص گفت: وقتی که مشغول کار روی ابزارها و اپلیکیشن‌ها برای فراهم کردن قابلیت پشتیبانی از آن‌ها در تراشه‌های M1 بودم، با خودم گفتم که که احتمالا تولیدکنندگان بدافزار نیز هم اکنون در حال کار روی نرم افزارهای خود هستند. بنابراین، به این نتیجه رسیدم که به زودی بدافزارهایی که تنها روی سیستم‌های مجهز به تراشه M1 عمل خواهند کرد، ایجاد خواهند شد.

پاتریک با استفاده از ابزاری به نام VirusTotal، کشف این بدافزار را آغاز کرد. او پس از بررسی‌های خود موفق به شناسایی افزونه مخربی تحت عنوان  GoResearch22 شد. او اعلام کرد که این بدافزار جزو آگهی‌افزارهای Pirrit است و برای نخستین بار در 27 دسامبر سال گذشته میلادی کشف شد. یعنی تنها چند هفته بعد از عرضه اولین مک‌های M1 اپل.

این محقق امنیتی اعلام کرد بدافزار مذکور، در دنیای آی‌تی تازه‌وارد است و هنوز بسیاری از نرم‌افزارهای آنتی ویروس بروزرسانی‌های جدید خود را دریافت نکرده‌اند و قادر به شناسایی آن نخواهند بود. بدافزار مذکور در قالب یک افزونه برای مرورگر سافاری طراحی شده و قادر به گردآوری اطلاعات کاربران است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا