اسپیس ایکسفضا

تعداد کاربران اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس از 10 هزار نفر عبور کرد

اسپیس ایکس در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که تعداد کاربران سرویس اینترنت ماهواره‌ای این شرکت موسوم به استارلینک در آمریکا و دیگر نقاط جهان از مرز 10 هزار نفر فراتر رفته است.

اسپیس ایکس، شرکت تحت هدایت ایلان ماسک، در ماه اکتبر سال گذشته برنامه عرضه آزمایشی اینترنت از طریق ماهواره‌های استارلینک را آغاز کرد. به گفته این شرکت، پروژه مذکور در حال گذراندن مراحل آزمایشی و تجربی مقدماتی خود است اما در عین حال، سرعت پیشرفت چشمگیری رو به جلو جرکت می‌کند.

کاربران متقاضی این سرویس می‌بایست ماهانه 99 دلار را برای دریافت اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس پرداخت کنند. البته یک هزینه جداگانه 499 دلاری نیز برای دریافت کیت استارلینک که شامل ترمینال کاربری و روتر وای فای برای اتصال به ماهواره می‌شود، می‌بایست پرداخت شود.

در حال حاضر، اسپیس ایکس این سرویس را در اختیار برخی کاربران در آمریکا، کانادا و بریتانیا قرار داده است. در واقع، اسپیس ایکس قصد دارد تا از در آینده‌ای نزدیک، شبکه‌های گسترده و متصل از هزاران ماهواره را در مدار ایجاد و امکان دسترسی ساکنان تمامی‌نقاط کره زمین به اینترنت پرسرعت را فراهم کند.

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) حدود دو سال پیش، مجوز پرتاب 11 هزار و943 ماهواره را برای اسپیس ایکس صادر کرد. این شرکت قصد دارد تا سال 2024 میلادی، 4425 ماهواره را در مدار قرار دهد.

علاقه کاربران به استفاده از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، فراتر از تصورات این شرکت بوده است به طوری که طبق گفته اسپیس ایکس، میزان تقاضای امریکایی‌های برای دریافت این سرویس در ماه ژوئیه، بالغ بر 700 هزار درخواست بود.

تاکنون اسپیس ایکس بیش از 1000 ماهواره را در مدار قرار داده و گند روز قبل نیز 60 ماهواره دیگر را به جمع ماهواره‌های استارلینک خود اضافه کرد.

تعداد کاربران اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس از 10 هزار نفر عبور کرد
تجهیزات مورد نیاز برای دریافت اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس که روی سقف خانه‌ای در کانادا نصب شده است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا