هواوی

هوآوی به دنبال تغییر آینده به کمک اینترنت اشیا

هوآوی قصد دارد با گسترش اینترنت اشیاء (Internet of Things) زندگی بشر را دگرگون کند. برای این منظور شرکت هوآوی سرمایه‌گذاری هنگفتی در توسعه و گسترش شبکه 5G، هوش مصنوعی، مراکز ذخیره داده‌های بزرگ و سیستم‌های ابری انجام داده است.

با این که نام هوآوی برای بیشتر افراد، یادآور گوشی‌ها و دستگاه‌های هوشمند است، اما این شرکت در زمینه گسترش فناوری‌های جدید توانمندی بسیار زیادی از خود نشان داده است. به عنوان مثال رشد سریع شرکت هوآوی در زمینه شبکه‌های موبایل، به ویژه شبکه 5G بر کسی پوشیده نیست.

اما یکی از مواردی که هوآوی برای توسعه آن گام برداشته است، اینترنت اشیاء (IoT) بوده که قصد داریم اشاره‌ای به مهم‌ترین دستاوردهای هوآوی در این زمینه داشته باشیم.

اینترنت اشیاء چیست؟

اگر بخواهید با اینترنت اشیاء در یک جمله آشنا شوید، می‌توان گفت که به اتصال دستگاه‌های هوشمند به یکدیگر از طریق اینترنت، اینترنت اشیاء گفته می‌شود. در حقیقت با اینترنت اشیاء می‌توان تعامل میان دستگاه‌های مختلف با یکدیگر را عملی کرد اما نکته آن است که تعداد دستگاه‌های متصل‌شده در این ساختار به شدت زیاد است.

هوآوی به دنبال تغییر آینده به کمک اینترنت اشیا

مثلا در یک خانه هوشمند، تمام وسایل آشپزخانه، چراغ‌ها، سیستم گرمایش و تهویه هوا، پرده‌ها و بسیاری از وسایل دیگر به اینترنت متصل بوده و از همان طریق نیز کنترل می‌شوند. عملکرد اینترنت اشیاء بر اساس سنسورهایی بوده که به پلتفرم IoT متصل هستند و با یکپارچه‌سازی اطلاعات دستگاه‌های گوناگون، می‌توانند اطلاعات مهم و ضروری را ارزیابی کنند.

هوآوی در کدام بخش‌ها از اینترنت اشیاء فعال است؟

شرکت هوآوی با سرمایه‌گذاری‌های مختلف سعی می‌کند سهم بزرگی در گسترش اینترنت اشیاء داشته باشد. بد نیست اشاره‌ای به تلاش و ایده‌های هوآوی که مبتنی بر اینترنت اشیاء هستند با هم داشته باشیم.

اینترنت اشیاء موتور محرکه نوآوری در صنعت

اصطلاح جدیدی در دهه اخیر ابداع شده که در صنایع مختلفی کاربرد دارد. این اصطلاح برش عمودی صنعت (Industrial Vertical) نام دارد. این اصطلاح به معنای یک شاخصه صنعتی تخصصی و خاص است که در صنایع مختلف وجود داشته، جزئی از آن صنایع هستند اما در حیطه‌های مختلف نیز کارکرد دارند

به عنوان مثال خطوط تولید نیاز به ارتباط پرسرعت، میزان زیاد حافظه برای ذخیره اطلاعات و هوش مصنوعی برای ایجاد عملکرد بهینه هستند. این دقیقا یک مثال جالب از مفهوم برش عمودی در صنعت است. خط تولید در صنایع مختلف و در تولید محصولات زیادی وجود دارد اما این خطوط همه به امکانات بالا نیاز دارند تا به صورت بهینه کار کنند.

هوآوی به دنبال تغییر آینده به کمک اینترنت اشیا

هوآوی تمرکز خود را بر این بخش قرار داده است یعنی به جای کار روی کل یک صنعت یک بخش مهم از آن مانند خط تولید را انتخاب کرده و سعی در بهینه کردن آن داشته است. بخشی که در دیگر صنایع نیز حضور داشته و عملا بهینه کردن آن می‌تواند بر روی صنایع بسیاری تاثیرگذار باشد.

اینترنت اشیاء از نگاه هوآوی، کلید اصلی حل مشکلات ایجادشده هنگام اتصال و ارتباط میان خطوط تولید، سیستم‌های کنترل و مدیریت است. هوآوی به کمک اینترنت اشیاء، رایانش ابری و ذخیره‌سازی داده‌های بزرگ در جهت ارائه راه‌حل‌های استاندارد، ایمن و نوین در حرکت است.

اینترنت اشیاء می‌تواند مدیریت داده‌ها، دستگاه‌ها و کنترل عملکرد کلی سیستم را در اختیار شما قرار دهد. همچنین اینترنت اشیاء می‌تواند به وسیله دسترسی به شبکه یکپارچه و ایمن در کنار تجزیه و تحلیل گسترده داده‌ها، نقش بسزایی در کاهش هزینه‌‌های صنایع داشته باشد.

هوشمند کردن شهر با اینترنت اشیاء

در یک شهر هوشمند، چراغ‌های خیابان می‌توانند تبدیل به یک نقطه برای کسب اطلاعات محیطی در اینترنت اشیاء تبدیل شوند. اگر یک شهر با اندازه متوسط را در نظر بگیرید، قطعا بیشتر از ده هزار چراغ خیابان در این شهر وجود دارد که می‌توان هر کدام را با دوربین، انواع سنسورها و اتصالات وای فای (Wi-Fi) مجهز کرد.

هوآوی به دنبال تغییر آینده به کمک اینترنت اشیا

کلیه چراغ‌های ذکرشده را می‌توان به عنوان یک درگاه ورودی اطلاعات در شهر هوشمند در نظر گرفت؛ آن‌ها می‌توانند داده‌های مختلف همانند تراکم، ترافیک، سر و صدا و کیفیت هوا را جمع‌آوری و بررسی کنند.

در ادامه و به کمک اینترنت اشیاء این اطلاعات برای برنامه‌های مختلف ارسال شده تا آنها با تحلیل این اطلاعات راهکارهای مختلفی به کاربر ارائه دهند. راهکارهایی که در مسیریابی، پیشبینی آب و هوا و بسیاری از حیطه‌های دیگر انقلابی ایجاد خواهند کرد.

این تنها یک نمونه از اتفاقاتی است که در یک شهر هوشمند دیده می‌شود. در این شهر تقریبا تمامی اشیاء و اجزای شهر هوشمند بوده و قابلیت تبادل اطلاعات را دارند.

اینترنت وسایل نقلیه

یکی دیگر از ایده‌های هوآوی که مبتنی بر اینترنت اشیاء است را می‌توان اینترنت وسایل نقلیه (Internet of Vehicles) عنوان کرد. در حقیقت اینترنت وسایل نقلیه می‌تواند یک ترکیب کارآمد میان اینترنت همراه و اینترنت اشیاء باشد که ارزش بسیار زیادی برای تولیدکنندگان وسایل نقلیه، شرکت‌های بیمه و مدیریت ناوگان شهری خواهد داشت.

هوآوی به دنبال تغییر آینده به کمک اینترنت اشیا

اینترنت آسانسور

یکی از مواردی که اینترنت اشیاء می‌تواند در افزایش ایمنی آن نقش زیادی داشته باشد، آسانسور است. به کارگیری دوربین حفاظتی، سنسورها، دستگاه‌های ارتباطی و سایر وسایل ایمنی می‌توانند نقش زیادی در ارتقاء سطح امنیت آسانسورها داشته باشد و اینترنت اشیاء توانایی گزارش سریع مشکلات احتمالی به مرکز فرماندهی را دارد. راه‌حل اینترنت اشیاء در آسانسور نه تنها ایمنی مسافران را تضمین می‌کند، بلکه می‌تواند در هزینه تعمیر و نگه‌داری هم صرفه‌جویی را به همراه داشته باشد.

اینترنت ساختمان‌های هوشمند

ایده هوآوی برای هوشمندسازی ساختمان‌ها توانسته بهره‌وری را در مصرف انرژی، تسهیل کند. در حقیقت مشارکت استراتژیک با شرکای مختلف به هوآوی اجازه می‌دهد بازده انرژی و اتوماسیون را برای ساختمان‌های تجاری فراهم کند که نتیجه آن، افزایش رتبه‌بندی انرژی ساختمان‌های هوشمند خواهد بود.

تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ

تجزیه و تحلیل همزمان و سریع اطلاعات مربوط به وسایل نقلیه، مدیریت ساختمان، حمل و نقل، آب، برق و سایر موارد می‌تواند نقش بسیار زیادی در بهبود عملکرد و مدیریت آنها داشته باشد که به کمک اینترنت اشیاء، امکان‌پذیر است.

هوآوی به دنبال تغییر آینده به کمک اینترنت اشیا

توجه داشته باشید با این که موارد ذکرشده تاثیر بسیار زیادی در مدیریت و ارتقاء عملکرد واحدهای مختلف خواهند داشت، اما حجم زیادی از اطلاعات را جمع‌آوری خواهند کرد که نبود امنیت کافی می‌تواند دردسرساز شود. هوآوی سعی کرده در کنار رشد و پیشرفت اینترنت اشیاء، امنیت آن را هم تا حد زیادی افزایش دهد. در حقیقت رعایت استاندارهای تولید، مقاومت فیزیکی و در کنار آن ارتقای آگاهی کاربر و به روزرسانی‌های مداوم می‌توانند نقش زیادی در افزایش امنیت داشته باشند که به نظر می‌رسد گام‌های بسیار خوبی در این زمینه از سوی هوآوی برداشته شده است.

البته اینترنت اشیاء هنوز هم پیچیدگی خاص خود را دارد و برای این که بتوان استفاده بهتری از آن کرد، باید ساده‌تر شود. به نظر می‌رسد گام بعدی در گسترش اینترنت اشیاء، ساده‌سازی عملکرد آن بوده و هوآوی به عنوان یکی از شرکت‌هایی که در زمینه گسترش اینترنت اشیاء فعالیت دارد، قطعا گام‌های بسیار خوبی را در آینده نزدیک خواهد برداشت.

با وجود اینکه شرکت‌های مختلفی در زمینه اینترنت اشیاء مشغول فعالیت هستند، اما به نظر نمی‌رسد هوآوی تصمیم داشته باشد حتی لحظه‌ای فرصت ربودن گوی سبقت را به رقیبان خود دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا