تکنولوژیفضا

موشک ویرجین اوربیت قبل از کریمس به فضا پرتاب می‌شود

شرکت ویرجین اوربیت (Virgin Orbit) قصد دارد تا در روزهای پایانی سال 2020 میلادی، یک موشک را از طریق هواپیما به فضا پرتاب کند.

این شرکت که در خرداد ماه امسال، نتوانسته بود با موفقیت این آزمایش را پشت سر بگذارد و موشک LaunchOne خود را که حامل یک ماهواره بود، به مدار زمین پرتاب کند، اعلام کرد که در اواخر ماه جاری میلادی، باری دیگر این آزمایش را انجام خواهد داد.

ریچارد برنسون، مالک ویرجین اوربیت سعی دارد تا قبل از آغاز سال 2021، فعالان عرصه هوافضا را با این دستاورد مهندسان خود غافلگیر کند. ویرجین اوربیت در تلاش است تا بتواند ماهواره‌ها را از طریق پرتاب موشکی که به بخشی از بدنه هواپیمای بوئینگ 747 متصل است، به مدار زمین بفرستد.

این بوئینگ 747 که به دست مهندسان ویرجین اوربیت، دستکاری و اصلاح شده است، با نام Cosmic Girl شناخته می‌شود و موشک LaucncherOne را رها خواهد کرد. این موشک در حالی رها می‌شود که موتورهای آن حدود 10 ثانیه شروع به کار خواهند کرد.

این شرکت فضایی نسبت به موفقیت این پروژه بسیار امیدوار است و در همین رابطه، با سازمان ناسا نیز وارد همکاری شده تا بتواند ماهواره‌های تحقیقاتی را از چند دانشگاه به فضا پرتاب کند. در این آزمایش، 9 ماهواره مکعبی با موشک ویرجین اوربیت مسافر مدار زمین خواهند شد که یکی از آن‌ها متعلق به دانشگاه پلی‌تکنیک کالیفرنیاست.

به گفته محققان این دانشگاه، ماهواره مذکور می‌تواند به پیش‌بینی‌های وضعیت آب‌وهوای فضایی کمک کند. همچنین یک ماهواره متعلق به دانشگاه لوییزیانا است که به دانشجویان این دانشگاه اجازه اتصال و تعامل با آن را از طریق اپلیکیشنی در گوشی هوشمند را می‌دهد.

طبق اعلام ویرجین اوربیت، پرتاب این موشک در روز شنبه 19 دسامبر اجرا خواهد شد.

منبع
CNET

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا