ایران

وزیر ارتباطات: قوانین پست‌بانک در جهت حمایت از استارتاپ‌ها باید اصلاح شود

به گفته وزیر ارتباطات اولین کاربری صحیح و فراگیر کارت ملی هوشمند در دولت الکترونیکی با حضور ویدیو کنفرانسی در جمع مدیران پست بانک رونمایی شد و به زودی در همه دستگاه‌ها اجرا خواهد شد.

محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به حمایت پست‌بانک از کسب‌وکارهای نوپا گفت: «در این دوره، مأموریت جدیدی برای پست‌بانک تعریف کردیم و خواستیم در کنار توسعه عدالت اجتماعی به یک حوزه دیگر که آن‌هم مربوط می‌شود به عدالت اجتماعی بپردازد که آن‌هم حمایت از کسب‌وکارهای نوپا بود. حمایت‌هایی که از کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌ها در کشور صورت می‌گرفت در قابل دانش‌بنیان‌ها بود که عمدتاً شرکت‌هایی بودند که از منابع حمایتی دولتی قابل‌توجه‌ای بهره می‌گرفتند ولی برای همه امکان‌پذیر نبود.»

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در بسط عدالت اجتماعی و در بسط استفاده از خلاقیت‌ها در تغییر ساختار اقتصادی دولت و کشور تلاش کردیم که با اجرای طرح نوآفرین همه استارت‌آپ‌های کشور را در ذیل پوشش حمایتی قرار دهیم گفت: «این اساس پست‌بانک مجری این طرح شناخته شد و به‌عنوان بانک تخصصی حوزه ICT هم معرفی شد. فعالیت در این حوزه باعث شد که شرکت‌های ارتباطی خدمات، تراکنش‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایشان را به سمت پست‌بانک بیاورد و مدیریت خوب هم باعث شد که پست‌بانک به رشد اقتصادی برسد. واگذاری بیشتر پست‌بانک در بازار سرمایه را هم بر اساس پیگیری‌ها و قانون متوقف کردیم.»

وی ادامه داد: «در سال گذشته پست‌بانک ۹۸ میلیارد تومان سود عملیاتی داد و امسال هم بالغ‌بر پیش‌بینی‌ها نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان سود خواهد داشت و با تجدید ارزیابی که انجام خواهد شد و در حال صورت گرفتن است پست‌بانک از ذیل ماده ۱۴۱ خارج می‌شود و جزو بانک‌های سودده خواهد بود و این اقدام نتیجه نظم و انضباطی بود که در اجرای مقررات بانکی صورت گرفت.»

وزیر ارتباطات در ادامه با تأکید بر اینکه پیشگامی پست‌بانک در توسعه خدمات دولت الکترونیک و توسعه خدمات دیجیتال مسئله‌ای است که مورد انتظار است و خیلی نباید تعجب کرد از خدماتی امروز ارائه می‌شود گفت: «انتظاری که من از مجموعه مدیران پست‌بانک دارم این است، آن چیزی که پست‌بانک را از وضعیت نامناسب اقتصادی رهانید و به سمتی برد که سود ده شود پرداخت تسهیلات به کسب‌وکارهای نوپا و فعالیت به‌عنوان بانک اختصاصی حوزه دیجیتال بوده است. بنابراین بسیاری از مقررات پست بانک هم باید متناسب با این ساختار اصلاح شود.»

آذری جهرمی افزود: «بسیاری از وجوه اداره‌شده که در قالب طرح نوآفرین تصویب و به بانک می‌رود الان به دلیل وجود مانع وثایق به مشکل می‌خورند. اگر بخواهیم با نظام سنتی بانک به این حوزه بپردازیم فرق پست‌بانک با سایر بانک‌ها چیست؟ یک کسب‌وکار کوچک که در یک شهرستان و استان کوچک راه افتاده است و سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیاز دارد و ما بخشی از آن را در قالب وجوه اداره‌شده تأمین می‌کنیم وثایق موردنظر بانک را از کجا باید تأمین کند؟ البته منطقی است که بانک هم در موقع سرمایه‌گذاری نیاز به وثیقه دارد. حل این مشکل نیاز به راه‌حل‌های خلاقانه دارد، راه‌حل خلاقانه مسئله‌ای است که باید مدیران بانک به آن فکر کنند.»

وی ادامه داد: «یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که ما صندوقی داریم تحت عنوان صندوق نوآفرین. صندوق نوآفرین شاید بتواند بخشی از سهام شرکت‌های نوپا را به وثیقه بگیرد و تعهد بدهد به پست‌بانک برای پرداخت این وثایق. این‌یک راه‌حل است حتماً راه‌حلی‌های دیگری وجود دارد که تحقق آن منجر به پیاده‌سازی عدالت اجتماعی و رشد اقتصادی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال می‌شود. ما انتظار نداریم که در بخش خودمان که باید از صنایع خلاق و اقتصاد دیجیتال حمایت کند مانع‌تراشی شود. همه مدیران کل در سطوح استان‌ها باید شیوه‌های خلاقانه خود را به هیئت‌مدیره و مدیرعامل پیشنهاد دهد و راه‌حلی برای برداشتن موانع جلوی پای کسب‌وکارها ارائه کنند.»

آذری جهرمی در پایان گفت: «این مجموعه اقداماتی که در دستور کار مدیران قرار دارد می‌تواند پست‌بانک را روزبه‌روز نامدارتر کند و بین بانک‌های کشور جایگاه قابل توجهی پیدا کند و سرمایه‌گذاران خود را به سمت افزایش سرمایه ترغیب کند.»

از راه‌اندازی سرویس بانکی ویژه نابینایان

همچنین امیر ناظمی -رییس سازمان فناوری اطلاعات- در این مراسم با بیان اینکه این فراگیری هم جنبه زیرساختی و هم خدمات محتوا دارد، تصریح کرد: «فراگیری در حوزه خدمات به معنای این است که خدماتی ارائه شود که گروه‌های مختلف با نیازمندی‌های خاص بتوانند از این خدمات استفاده کنند و در حوزه بانکی و مالی، که گسترش و فراگیری خدمات مورد توجه بیشتری است اولین موضوع احراز هویت افراد بدون نیاز به حضور برای استفاده از خدمات مالی است. دومین موضوع دسترس‌پذیری خدمات بانکی است که به معنای آن است که هر گروه از مشتریان با توجه به نیازمندی‌های خاصی که دارند بتواند از آن خدمات استفاده کنند.»
ناظمی با تاکید بر اینکه رابطه بانک‌ها و فناوری اطلاعات یک ارتباط دوسویه است، گفت: «بانک‌ها از یک سو از فناوری اطلاعات استفاده می‌کنند تا خدمات مالی بهتری به شهروندان ارائه دهند و ابزارهایی مانند کیف پول الکترونیکی و احراز هویت و حتی ابزارهای مرتبط با شفافیت مالی در این دسته قرار دارند و از سوی دیگر بانک‌ها با حمایت از صندوق‌های جسورانه به توسعه تکنولوژی فناوری اطلاعات کمک می‌کنند.» وی با اشاره به اینکه هشت سال پیش میزان دسترسی به فناوری اطلاعات در کشور ۲۲ درصد بوده و امروز با استراتژی‌های وزارت ارتباطات ۸۱ درصد مردم حداقل هفته‌ای یکبار از اینترنت استفاده می‌کنند، اظهار کرد: در حال حاضر سطح پوشش در کشور ۹۴ درصد به رسیده است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه یکی از استراتژی‌های اصلی وزارت ارتباطات و فناوری فراگیری خدمات فناوری اطلاعات در کشور بوده است، افزود: «ایران به عنوان یکی از کشورهای دارای رشد بالا در فراگیری فناوری اطلاعات برای سومین سال پیاپی توسط ITU انتخاب شده است. پست بانک به سوی بانکداری الکترونیکی حرکت رو به پیشرفت را آغاز کرده است.» ناظمی با تقدیر از کنشگران اجتماعی که مسئله دسترس‌پذیری را به یک موضوع عمومی تبدیل کرده‌اند، گفت: «امروز استفاده از خدمات بانکی برای نابینایان مسیر می‌شود و این موضوع با پیگیری نابینایانی رقم خورد که این موضوع را تبدیل به یک دستور کار سیاستی کردند.»

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا