استارتاپایرانتکنولوژی

واکنش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به ارسال پیامک اخطار به کسب‌وکارهای آنلاین

مرکز توسعه تجارت الکترونیک در پی خبر اعتراض کسب و‌کارهای آنلاین در ارسال پیامک اخطار جعل نماد اطلاعیه‌ای صادر کرده و ‌توضیحاتی داده است.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با صدور اطلاعیه‌ای در خصوص دریافت پیامک جعل نماد اعتماد الکترونیکی توسط صاحبان برخی کسب‌وکارها اعلام کرد: «کسب و کارها باید از هر گونه تغییر در کد نماد بپرهیزند و دریافت پیامک توسط این کسب و کارها غالبا به دلیل تخلف از این موضوع بوده است.»

در این اطلاعیه آمده است که تغییر ساز و کار ستاره‌های نماد الکترونیکی در تاریخ ۱۶ مهر در اطلاعیه در قالب اجرای فاز دوم رتبه‌بندی کسب‌وکارهای اینترنتی اعلام شده بوده است.

طبق این اطلاعیه: «بنابراین کسب‌وکارهایی که برخلاف «دستورالعمل اعطای نماد اعتماد الکترونیکی و نظارت بر کسب‌وکارهای اینترنتی» اقدام به استفاده از تصویر نماد به جای کد کرده و بدون توجه به اطلاعیه‌های منتشرشده، تصویر نماد اعتماد با ستاره‌های مغایر را استفاده نموده‌اند، توسط زیرسامانه پایشگر هوشمند به صورت خودکار مصداق جعل نماد اعتماد الکترونیکی شناسایی و پس از انجام بررسی‌های لازم، پیامک اطلاع‌رسانی جهت اصلاح موضوع دریافت کرده‌اند.»

در این اطلاعیه تاکید شده است: «بدیهی است با توجه به اهمیت سطوح اعتماد در فضای مجازی و تأثیر بالای آن در رفتار مصرف‌کنندگان نسبت به کسب‌وکارهای اینترنتی، نماد اعتماد الکترونیکی متشکل از ستاره‌های اعتماد مبتنی بر رتبه‌بندی طراحی شده و هرگونه تغییر در جزئیات آن از نظر حقوقی مصداق جعل نشان دولتی بوده و طبق ماده ۵۲۵ قانون مجازات اسلامی مشمول مجازات خواهد بود. از این رو لازم است کسب‌وکارهای محترم در اسرع وقت نسبت به اصلاح کد نماد در وب‌سایت خود اقدام و به اطلاعیه‌های منتشرشده در سایت اینماد بیش از پیش توجه نمایند.»

طبق این اطلاعیه از این پس دریافت ستاره‌های نماد اعتماد الکترونیکی از سطح ۲ ستاره تا ۵ ستاره برمبنای درخواست کسب‎‌وکار و پس از انجام ارزیابی‌های تخصصی و رتبه دریافتی خواهد بود. بدیهی است شیوه‌های سابق از جمله کسب ستاره دوم نماد صرفاً با ارائه SSL دیگر منسوخ بوده و کسب‌وکارهایی که در فرآیند رتبه‌بندی شرکت نمی‌کنند، امکان استفاده از نماد دوستاره در وب‌سایت خود را ندارند.

مسدود شدن درگاه‌های بانکی

در همین حال برخی کسب وکارهای آنلاین از مسدود شدن درگاه‌های بانکی خود خبر می‌دهند؛ چیزی که مسوولان مرکز توسعه تجارت الکترونیکی معتقدند ارتباطی به پیامک اخطار ندارد.

کمیسین تجارت الکترونیک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران نیز در توییتی اعلام کرد که با هماهنگی مرکز توسعه تجارت الکترونیک، مهلتی برای رفع اشکالات (از جمله بارگذاری عکس استاتیک بجای کد استاندارد اینماد) در نظر گرفته شد و نمادها موقتا تعلیق نمی‌شود.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا