اپل

اعتراض اسپاتیفای نسبت به رفتارهای ضدرقابتی اپل

هنوز یک ساعت از اتمام مراسم رونمایی از محصولات جدید اپل نگذشته بود که اسپاتیفای با انتشار بیانیه‌ای از اپل و سیاست‌های ضدرقابتی این شرکت انتقاد کرد.

اسپاتیفای در این بیانیه، از بی‌اعتمادی و ناامیدی خود نسبت به شرکت اپل سخن گفت و اهالی کوپرتینو را به رفتار ناعادلانه و ضدرقابتی متهم کرد. متن این بیانیه بدین شرح است:

باری دیگر، اپل از موقعیت مسلط خود و با توسل به روش‌های ناعادلانه در جهت منافع سرویس‌های خود و برای از میان برداشتن رقبا و محروم کردن مصرف‌کنندگان استفاده کرده است. ما از مقامات ناظر بر رقابت در بازار ‌می‌خواهیم که در برابر رفتارهای ضدرقابتی اپل، فورا اقدام کنند که اگر کنترل نشود، ‌می‌تواند زیان‌های جبران ناپذیری را برای توسعه‌دهندگان دنبال داشته باشد.

اسپاتیفای اما به طور دقیق مشخص نکرد که با استناد به کدام بخش از رویداد ساعات پیش اپل، به چنین نتیجه‌ای رسیده است. اما با نگاهی به این رویداد ‌می‌توان گفت که نگرانی اسپاتیفای احتمالا از رونمایی از سرویس باندل اشتراکی Apple One باشد که به کاربران اجازه ‌می‌دهد تا با خرید آن، به تما‌می‌سرویس‌های آنلاین این شرکت از قبیل اپل آرکید، تی وی پلاس و آیکلاد به طور یکجا دسترسی داشته باشند.

نکته جالب اما پرداخت تنها 15 دلار برای خرید یک ماهه باندل اپل وان است که احتمالا این مسئله اسپاتیفای را نگران کرده چراکه به عنوان یک اپلیکیشن موزیک در آی او اس فعالیت دارد. بیش از یک سال و نیم است که اسپاتیفای، انتقادهایی را در خصوص عدم کنترل بر رفتار اپل نسبت به سوءاستفاده از قدرت خود در اپ استور مطرح ‌می‌کند.

این شرکت حتی در ماه مارس 2019، شکایتی را علیه اپل تنظیم و تقدیم کمیسیون اروچا کرد. اسپاتیفای مدعی است که سیاست اپل در اتخاذ 30 درصد کارمزد از درآمدهای اپلیکیشن‌ها، هیچ توجیهی ندارد و این شرکت در آی او اس، رفتاری انحصارگرانه را دنبال ‌می‌کند.

البته اسپاتیفای در این راه تنها نبود و شرکت‌های دیگری همچون اپیک گیمز و مایکروسافت نیز رفتارهای ضدرقابتی اپل را در این خصوص محکوم کردند. تیم سویینی، مدیرعامل اپیک گیمز سال‌هاست نسبت به دریافت کارمزد 30 درصدی از سوی اپل از درآمدهای اپلیکیشن‌ها در آی او اس انتقاد ‌می‌کند و تاکنون چندین بار دو شرکت، شکایت هایی را علیه یکدیگر مطرح کرده‌اند.

منبع
Engadget

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا