اینترنت

رتبه‌بندی کشورهای جهان بر اساس سرعت اینترنت ۵G

اگر تا چند سال قبل نسل پنجم تلفن همراه تنها یک تکنولوژی دور از دسترس و صرفا مبتنی بر آزمایش‌های علمی بود حالا تعداد کشورهایی که نسل پنجم موبایل در آن عملیاتی شده به سرعت درحال افزایش است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های شبکه‌های نسل پنجم سرعت ارتباطی بالاتر آنها نسبت به نسل‌های قبلی و تکنولوژی‌های ارتباطی دیگر است.

افزایش سرعت دسترسی قابلیت‌های ویژه‌ جدیدی را به این شبکه‌ها اضافه می‌کند از جمله آنها بهره‌مندی از قابلیت‌های اینترنت اشیاست که می‌تواند توسعه قابل توجهی را در حوزه‌های مختلف از عرصه خودروهای خودران گرفته تا کشاورزی آنلاین ایجاد کند. ‌از این جهت می‌توان شبکه‌ها و کشورهایی  را که از شبکه نسل پنجم بهره می‌برند بر اساس این سرعت طبقه‌بندی کرد. به گزارش «ایسنا» اخیرا سایت گیزچاینا ۱۰ کشور دارای بالاترین اینترنت نسل پنجم را معرفی کرده است که دو کشور از خاورمیانه در میان آنها دیده می‌شود.

۱- عربستان سعودی: گروه STC در ژوئن سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی خدمات تجاری ۵G در عربستان سعودی را رسما اعلام کرد. این شرکت نخستین اپراتور در عربستان سعودی بود که این خدمات را به صورت تجاری عرضه و برای مشتریان در شماری از شهرهای این کشور فراهم کرد. کاربران ۵G در عربستان سعودی سریع‌ترین میانگین دانلود را در سطح جهانی دارند. سرعت دانلود شبکه ۵G در این کشور ۲/ ۴۱۴ مگابیت بر ثانیه است.

۲- کره‌جنوبی: کره‌جنوبی نخستین کشوری در جهان است که عرضه تجاری شبکه ۵G را در سوم آوریل سال ۲۰۱۹ آغاز کرد. در آن زمان شرکت‌های اس‌کی تلکام، کی‌تی کورپ و ال‌جی‌یو پلاس همگی شبکه‌های ۵G را در کشور به کار گرفتند. کره‌جنوبی از نظر سرعت دانلود شبکه ۵G در رتبه دوم جهان قرار داشته و میانگین سرعت دانلود در این کشور ۷/ ۳۱۲ مگابیت بر ثانیه است.

۳- استرالیا:‌اگرچه تجاری‌سازی ۵G در استرالیا در سال ۲۰۱۹ آغاز شد، اما در حال‌حاضر تنها چند  شهر به شبکه ۵G مجهز هستند. در حال حاضر ۵G تنها در بیش از ۱۰ شهر بزرگ و کوچک در سراسر استرالیا وجود دارد و از نظر سرعت دانلود، میانگین سرعت دانلود ۵G در این کشور ۷/ ۲۱۵ مگابیت بر ثانیه است.

۴- تایوان:‌تجاری‌سازی ۵G در تایوان بسیار جدید است. شرکت «فار ایس تون» ۵G تجاری را در شهرهای بزرگ تایوان راه‌اندازی کرده و تجهیزات فناوری شبکه این شرکت از اریکسون بوده است. تایوان با سرعت دانلود ۲/ ۲۱۰ مگابیت بر ثانیه، از نظر سرعت ۵G در رتبه چهارم جهانی قرار دارد.

۵- کانادا:‌شبکه ۵G کانادا هم مانند تایوان تنها چند ماه قدمت دارد. شبکه ۵G تجاری در کانادا امسال فعالیتش را آغاز کرد، اما توسعه ۵G در این کشور آمریکای شمالی همچنان کوچک بوده، اما به خوبی در حال انجام است و فعلا اپراتورهایی مانند راجرز، بل و تلوس شبکه‌های ۵G را در کانادا اداره می‌کنند. شهرهایی مانند ونکوور، کالگری، ادمونتون، تورنتو، اوتاوا و مونترال در حال حاضر در برخی از نواحی شبکه‌های ۵G دارند و سایر شرکت‌ها احتمالا در سال ۲۰۲۱ شبکه‌های ۵G خود را راه‌اندازی می‌کنند. سرعت دانلود ۵G در کانادا ۱/ ۱۷۸ مگابیت بر ثانیه است.

۶- کویت: سرویس ۵G تجاری در کویت از ژوئن سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد، با این حال ۵G در این کشور از سال ۲۰۱۸ وجود داشت. کویت با سرعت دانلود ۱۷۱.۵ مگابیت بر ثانیه، در رتبه ششم جهان قرار دارد.

۷- سوئیس: سوئیس یکی از نخستین کشورهایی بود که استفاده از شبکه‌های ۵G را در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد. سوئیس صدها آنتن ۵G دارد و یکی از پیشگامان این فناوری در جهان به شمار می‌رود. همه سه اپراتور مخابراتی این کشور شامل سالت، سان‌رایز و سوئیس کام ۵G کشور را پوشش می‌دهند و سرعت دانلود ۵G در این کشور به طور متوسط ۷/ ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه است.

۸- هنگ‌کنگ: درست مانند تایوان و کانادا، ۵G در هنگ‌کنگ نسبتا جدید است و امسال فعال شده است. در اول آوریل سال ۲۰۲۰ شرکت‌های اچ‌کی‌تی، هاچیسون ۳ و چاینا موبایل هنگ‌کنگ‌(CMHK) سرویس‌های ۵G را راه‌اندازی کردند. سرویس‌های CMHK در بیش از ۹۰ درصد جزیره هنگ‌کنگ وجود دارند. با این حال شبکه ۵G شرکت اچ‌کی‌تی در ۱۱ منطقه از ۱۸ منطقه این سرزمین موجود است. سرعت دانلود ۵G در هنگ‌‌کنگ ۸/ ۱۴۲ مگابیت بر ثانیه است.

۹- انگلیس:در حال حاضر همه چهار اپراتور بزرگ این کشور سرویس ۵G عرضه می‌کنند. با این حال پوشش این خدمات هنوز گسترده نیست. سرعت دانلود ۵G در انگلیس ۱۳۳.۵ مگابیت بر ثانیه است.

۱۰- آلمان:‌سرویس‌های ۵G در حال حاضر در بیش از ۱۰۰ شهر کوچک آلمان موجود است و ۴۰ میلیون آلمانی در حال حاضر از شبکه ۵G استفاده می‌کنند. با این حال آلمان از نظر سرعت دانلود ۵G در رتبه دهم جهان قرار دارد و سرعت دانلود ۵G در این کشور ۱۰۲ مگابیت بر ثانیه است.

رتبه‌بندی کشورهای جهان بر اساس سرعت اینترنت ۵G

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا