ایران

نیمی از کسب‌و‌کارهای حوزه فاوا در آستانه تعطیلی

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران اعلام کرد که ۵۰ درصد کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات بر این باورند که با ادامه کرونا، قادر به ادامه فعالیت نخواهند بود

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران (نصر) روز دوشنبه در نشست خبری آنلاین با محوریت بررسی تبعات شیوع ویروس کرونا بر کسب و کارهای فعال در صنعت فناوری، با عنوان این موضوع که ۵۰ درصد از صاحبان کسب و کارهای حوزه فاوا ابراز داشتند، چنانچه کرونا ۶ ماه دیگر ادامه یابد، چاره‌ای جز تعطیلی ندارند تاکید کرد: حوزه فاوا ۲۲ شاخه فعالیت دارد که از این بین فعالان حوزه شبکه، سخت‌افزار، صندوق‌های مکانیزه فروش، فروشگاه‌های IOT، IT (اینترنت اشیا)، و نرم افزارهای پیشرفته سازمانی و پرتال بیشترین آسیب را دیده‌اند و کمترین آسیب به بدنه کسب و کارهای حوزه‌های بانکداری دیجیتال، بازی‌های رایانه‌ای و فین‌تک‌ها وارد شده است.

طبق تحقیقات به عمل آمده از سوی این سازمان، ۷۰ درصد از فعالان حوزه فاوا کسب وکارشان بدتر، خیلی بدتر یا مقداری بدتر شده و ۳۰ درصد از این اوضاع تاثیر منفی نگرفته‌اند. اصنی‌عشری در این رابطه گفت:«۶۱ درصد از این افراد، با مشتریان دولتی و خصوصی سرو کار دارند که با کاهش جدی میزان تقاضا رو به رو شدند.  ۳۴ درصد نیز که مشتری عمومی دارند به دلیل کاهش تقاضا، ضرر جدی را تجربه کردند. ۳۰ درصد از شرکت‌ها با زنجیره تامین مشکل داشتند و ۱۲ درصد از کسب و کارهای حوزه فاوا، پاندومی کرونا توانست فرصتی را ایجاد کند که آنها از آن بهره‌مند شوند.»

بر اساس این گزارش، ۴۰ درصد شرکت‌های حوزه فاوا، ناچار به تعدیل موقت یا دائمی نیروی کار خود شدند و سرمایه اصلی خود را از دست دادند.

اثنی عشری با بیان اینکه از دست رفتن درآمد، کاهش تقاضا و بهره‌وری از دغدغه‌های اصلی صاحبان کسب و کار است، گفت: مهم‌ترین مساله‌ای که صاحبان کسب و کارها با آن روبرو شده اند، مشکلات مالی برای پرداخت حقوق، دستمزد و هزینه بیمه تامین اجتماعی است. ضمن اینکه در این مدت رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای تامین سلامت کارمندان هزینه مضاعفی را بر آنها تحمیل کرده است.  ۶۰ درصد از کسب و کارها ناگزیر شدند از محل پس‌انداز و منابع مالی خود استفاده کنند تا بتوانند هزینه برون رفت از بحران را بپردازند و ۱۰ درصد توانستند سرمایه جذب کنند که گویای محدودیت برای سرمایه‌گذاری است. تعریف پروژه از سوی دولت برای تحریک تقاضا در بازار از مهم‌ترین مسائلی است که انجام آن می‌تواند بازار IT را نجات دهد.

رییس سازمان نصر ادامه داد: در این مدت ناهماهنگی‌هایی بین وزارتخانه‌های صمت و بانک مرکزی وجود داشته و مشکلاتی در حوزه واردات کالا بوده است و بعضا به‌دلیل کج‌رفتاری سازمان‌های دولتی، کسب‌وکارها وارد بحران شدند. بیشترین نرخ نارضایتی کسب‌وکارهار از سازمان تامین اجتماعی و اداره مالیات بوده و به نظر می‌رسد اداره مالیات آگاهی ندارد که شرکت‌ها در این شرایط نمی‌توانند به‌صورت عادی مالیات پرداخت کنند و این موضوع کسب‌وکارهای بی‌رمق را به مرز ورشکستی می‌رساند.

وی خاطرنشان کرد:‌ سازمان درمورد نیروی انسانی پیشنهاد داد که دولت به جای اینکه به شرکت‌ها وامی بدهد که بالاخره بازپرداخت‌های سنگینی دارد، با سازمان تامین اجتماعی وارد مذاکره شده که پرداخت بیمه را عقب بیندازد یا اینکه بیمه شرکت‌ها را پرداخت کند. همه جای دنیا دستگاه‌های حاکمیتی وارد مشکل کمبود تقاضا می‌شوند و به جای اینکه وام بدهند، از شرکت‌ها کار می‌خواهند، زیرا محول کردن پروژه به شرکت‌ها، می‌تواند مشکل نیروی انسانی و درآمد شرکت‌ها را حل کند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه مقامات ارشد نظام با فرصتی که آی‌تی می‌تواند برای عبور از بحران ایجاد کند، آشنا هستند، اظهار کرد: وزارت آی‌سی‌تی، بانک‌ها و سازمان‌های دولتی با تحریک تقاضا و تعریف پروژه، کاری کنند که بتوانیم با بهره‌گیری از فرصت‌هایی که فناوری اطلاعات ایجاد می‌کند، از این بحران عبور کنیم.

در این نشست همچنین علی آذرکار، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، با اشاره به نقش فناوری اطلاعات در کرونا بیان کرد: فناوری اطلاعات از دو جهت قابل بررسی است، اول اینکه نقش سازنده فاوا در مهار و مدیریت کرونا برای اینکه فعالیت‌های اجتماعی روند مستمر داشته باشند و جامعه از خدمات آی‌تی بهره ببرد و فضا برای کسب‌وکارهای آی‌تی در کشور فراهم شود و دیگر اینکه خود فاوا به‌عنوان یک صنعت مستقل با شیوع کرونا مشکلات خود را دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.