اپلگوگل

مسدود شدن اپلیکیشن‌های چینی در هند توسط گوگل و اپل

تنها دو روز پس از اقدام دولت هند در ممنوعیت استفاده از 59 اپلیکیشن چینی برای کاربران هند، شرکت‌های گوگل و اپل نیز بنا به خواسته دولت این کشور، دسترسی کاربران هندی به این اپلیکیشن‌ها را مسدود کردند.

اپلیکیشن‌هایی همچون UC Browser، Shareit و Club Factory و غیره که استفاده از آن‌ها برای کاربران این کشور ممنوع اعلام شده بود، از فروشگاه اپلیکیشن اپل موسوم به اپ استور و همچنین گوگل پلی استور حذف شدند. سخنگوی گوگل طی بیانیه‌ای در این خصوص گفت که این شرکت به خواست دولت هند، به طور موقت دسترسی به این اپلیکیشن‌ها را در پلی استور مسدود کرده است.

اپل نیز که در اقدامی‌مشابه، اپلیکیشن‌های چینی اعلام‌شده را از اپ استور برای کاربران چینی حذف کرد، هنوز در این رابطه، هیچ اظهارنظری نکرده است. در این میان، برخی از شرکت‌ها از قبیل بایت دنس (مالک تیک تاک) قبل از آنکه این دو شرکت اقدامی‌انجام دهند، اپلیکیشن‌های خود را از دسترس کاربران هندی خارج کردند.

اقدامات اخیر گوگل و اپل و درخواست دولت هند از این دو شرکت، در پی افزایش تنش‌ها میان چین و هند صورت گرفته است. درگیری‌های میان نیروهای این دو کشور همسایه در مناطق مرزی منجر به کشته شدن 20 سرباز هندی شده و این مساله، آتش اختلافات میان این دو کشور را شعله‌ور کرد.

دولت هند نیز چند روز قبل، استفاد از 59 اپلیکیشن چینی را برای کاربران این کشور ممنوع اعلام و عنوان کرد که اپلیکیشن‌های مذکور، تهدیدی برای امنیت ملی هند محسوب می‌شوند و اطلاعات کاربران را سرقت کرده و در سرورهایی مستقر در چین ارسال می‌کنند.

با این حال، کوین مایر، از مدیران ارشد تیک تاک در واکنش به اظهارات مقامات هندی عنوان کرد که عملکرد اپلیکیشن تیک به طور کامل با قوانین مربوط به حریم خصوصی کاربران و الزاماتی که دولت هند تعیین کرده، تطابق دارد. ساعاتی پیش نیز شبکه اجتماعی ویبو چین رسما اعلام کرد که حساب کاربری متعلق به نارندرا مودی، نخست وزیر هند را از این پلتفرم حذف کرده است. حساب مودی در ویبو، حدود 200 هزار دنبال‌کننده داشت.

در طی سال‌های اخیر کشور هند برای تولیدکنندگان اپلیکیشن‌های چین و آمریکایی، بازار پرسود و منفعتی بوده و همانند شرکت‌های گوگل، فیسبوک و آمازون، شرکت‌های چینی تنسنت، بایت دنس و گروه علی بابا نیز حضور خود را در این منطقه گسترش داده‌اند. برای مثال، اپلیکیشن تیک تاک در هند بیش از 200 میلیون کاربر داشت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا