ایلان ماسکخودرو

تسلا با ارزش‌ترین خودروساز جهان، تویوتا دوم شد

تسلا برای نخستین بار با پشت سرگذاشتن تویوتا به عنوان با ارزش‌ترین شرکت خودروسازی جهان لقب گرفته است.

قیمت هر سهم تسلا با ۵ درصد افزایش به ۱۱۳۵ دلار رسید که ارزش این شرکت را به ۲.۶.۵ میلیارد دلار رساند در حالی که ارزش شرکت تویوتا ۲۰۲ میلیارد دلار است.

این نقطه عطفی برای شرکت تسلا و ایلان ماسک محسوب می‌شود و تازه این شرکت سازنده خودروهای الکتریکی هنوز سود سالانه خود را تقسیم نکرده است.

تنها طی سال جاری ارزش سهام تسلا دوبرابر شده است که نشان دهنده اعتماد بیش از پیش بازار به توسعه خودروهای الکتریکی در آینده است.

هرچند ارزش تسلا از تویوتا فراتر رفته و این تولیدکننده مشهور خودروهای الکتریکی را به با ارزشترین شرکت خودروسازی جهان تبدیل کرده با این حال شرکت ژاپنی تویوتا از نظر حاشیه سود به دست آمده از هر خودرو هنوز بالاتر از تسلاست.

در فصل مالی منتهی به ۳۱ ماه مارس ۲۰۲۰ تسلا ۱۰۳ هزار خودرو تولید کرده که ۱۵۳۹۰ دستگاه از آن مدل اس و ایکس و ۸۷۲۸۲ دستگاه آن مدل ۳ و مدل Y هستند. در همین بازه زمانی تویوتا ۲.۴ میلیون خودرو تولید کرده است.

در همین حال در مقایسه بین ارزش دو شرکت با احتساب بدهی‌ها تویوتا با ۲۹۰ میلیارد دلار ارزش بالاتر از تسلای ۲۵۲ میلیارد دلاری است.

در حالی که افزایش سهام تسلا  چشم‌ها را به سمت این شرکت خیره کرده در خود صنعت خودروسازی بسیاری معتقدند که رشد ۳۰۰ درصدی قیمت سهام از نظر بنیادی کمکی برای این شرکت نیست.

تحلیل‌گران معتقدند همچنان نسبت به تسلا باید محتاط بود و نحوه عملکرد این شرکت در کوتاه مدت را مرتبا ارزیابی کرد.

روزهای خوب ایلان ماسک در دوران کرونا

این خبر خوب برای ایلان ماسک در شرایطی اعلام شد که اخیرا طبق گزارش‌های منتشر شده، تست کرونای دست کم شش نفر از کارکنان تسلا در کارخانه خودروسازی این شرکت در ایالت کالیفرنیا مثبت اعلام شده است. بازگشایی این کارخانه با حواشی زیادی همراه بود به نحوی که محدودیت‌های اعمال شده برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و عدم صدور مجوز بازگشایی کارخانه این شرکت، اعتراض شدید ایلان ماسک را به دنبال داشت.  با این حال، وی بعد از توافق با مقامات محلی در آلامدا، فعالیت کارخانه خودروسازی خود را در این شهرستان زودتر از دیگر شرکت‌ها و کارخانه‌ها، آغاز کرد.

همچنین اخیرا تست کرونای یکی از کارمندان کارخانه تولید سقف خورشیدی تسلا (Buffalo) نیز مثبت اعلام شده است. طبق آخرین گزارش‌ها، تا پایان سال 2019 حدود 48 هزار نفر در شرکت تسلا فعالیت می‌کردند. هنوز مشخص نیست که چه تعداد از کارمندان این شرکت به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

تسلا نیز همانند دیگر شرکت‌های خودروساز، هنوز هیچ اطلاعاتی را در این رابطه منتشر نکرده و آزمایش‌های منظم و طبق برنامه نیز از کارکنان برای تشخیص مبتلایان گرفته نمی‌شود. با این حال، تسلا از کارمندان خود خواسته تا بعد از ارتباط با افراد مبتلا به کرونا یا در صورت مشاهده هرگونه علائم ابتلا به این ویروس، تست دهند. گفته می‌شود که حداقل تست کرونا چهار نفر از کارکنان این شرکت قبل از تعطیلی کسب‌وکارها در ماه مارس مثبت اعلام شد.

دیگر خودروسازان جهان نیز با این ویروس دست و پنجه نرم می‌کنند به طوری که تا حد زیادی از تولید محصولات این شرکت‌ها کاهش یافته است. از طرفی دیگر، گزارش‌ها حاکی از آن است که به دلیل لغو محدودیت‌ها و عدم رعایت موارد پیشگیرانه، موج دوم شیوع این ویروس نیز در راه است و به نظر می‌رسد که شرایط برای شرکت‌های خودروساز سخت‌تر خواهد شد.

منبع
ورج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا