دیوار

چرا در «دیوار» بیشتر آگهی‌های خودرو، قیمت «توافقی» دارند؟

افزایش قیمت خودرو در ماه‌هایی که مردم درگیر بحران کرونا  هستند، نگرانی‌هایی ایجاد کرده است. کارشناسان دلایل اقتصادی متعددی برای افزایش قیمت خودرو برمی‌شمارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تحریم‌ها، عدم تناسب عرضه و تقاضا، کاهش واردات، افزایش نرخ ارز و تورم و رشد نقدینگی اشاره کرد. همه این عوامل دست در دست هم داده و به تشدید افزایش قیمت منجر شده‌اند.

با وجود آنکه افزایش قیمت خودرو ریشه‌های اقتصادی و سیاسی داشت و راه‌حل‌های آن نیز باید از همین جنس باشد، اما واقعیت آن است که در شرایط تورمی و رشد نقدینگی در یک بازار، احتمال سوء استفاده‌های دلالان و ایجاد حباب‌های قیمتی نیز افزایش می‌یابد. از این رو دیوار دو راهکار را برای کنترل تلاطم بازار خودرو در نظر گرفته که در ادامه تشریح می‌شوند.

بازه متعادل قیمت

اگر در ماه‌های گذشته به بخش خودرو دیوار مراجعه کرده باشید، حتما متوجه شده‌اید که بیش از ۷۰ درصد آگهی‌ها قیمت فروش ندارند و به جای قیمت کلمه «توافقی» نمایش داده می‌شود. سایت و اپلیکیشن دیوار با راهکارهایی سعی کرده افزایش قیمت‌های خودرو را کنترل کرده و جلوی سوء استفاده‌های احتمالی را بگیرد. یکی از مهم‌ترین این کارها ایجاد یک بازه قیمتی بود تا فروشندگان تنها در صورتی بتوانند قیمت مورد نظر خود را نمایش دهند، که در بازه مذکور باشد و اگر قیمت فروش خودرو بیشتر از بازه مورد تایید دیوار باشد، به جای قیمت، واژه «توافقی» نمایش داده می‌شود.

این راهکار سخت‌گیرانه دیوار باعث شده تا بسیاری از قیمت‌های حبابی و غیرواقعی نمایش داده نشده و تلاطم بازار خودرو کاهش یابد. به همین دلیل هم شما وارد فهرست آگهی هر خودرویی که بشوید می‌توانید ببینید که همیشه حداقل ۷۰ الی ۸۰ درصد آگهی‌ها بدون قیمت بوده و «توافقی» هستند. پس دفعه بعد که قصد خرید خودرو داشتید و دیدید که بیشتر آگهی‌ها قیمت توافقی دارند، بدانید که دلیل آن رعایت نکردن ورود قیمت در بازه متعادل است.

چرا در «دیوار» بیشتر آگهی‌های خودرو، قیمت «توافقی» دارند؟

 

هر روز فقط دو آگهی

سایت و اپلیکیشن دیوار راهکار دیگری را هم برای کنترل بازار خودرو در نظر گرفته تا قدرت بازدارندگی از سوء استفاده سودجویان را افزایش دهد. در دیوار هر کاربر  برای ثبت آگهی در بخش خودرو در تعداد بالا محدودیت دارد و برای انتشار آگهی های بعدی باید تا روزهای آینده صبر کند. این قابلیت باعث می‌شود تا دلالان سودجو که با انواع آگهی‌های مختلف سعی می‌کنند با بازی با قیمت‌ها سودهای کلان به جیب بزنند، عملا نتوانند در دیوار به این شیوه‌ها روی بیاورند و در نتیجه صرفا فروشندگان خودرو و مشاورین املاک تایید شده در دیوار به معامله می‌پردازند.

این دو راهکار، یعنی محدود کردن کاربر به ورود قیمت در بازه متعادل و محدود کردن کاربر در انتشار تعداد بالای آگهی در یک روز، عملا دست دلالان را در دیوار بسته است. تجربه چند ماه گذشته در اعمال این راهکارها موفق بوده است. از سوی دیگر پیشنهاد ما این است که اگر خریدار یا فروشنده خودرو هستید از سرویس کارنامه برای قیمت‌گذاری استفاده کنید تا خیالتان از بابت قیمت خودرو راحت باشد و اسیر بازی دلالان و قیمت‌های غیرواقعی نشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا