گوناگون

آتش سوزی نیروگاه چرنوبیل ادامه دارد؛ حریق به انبار پسماندهای اتمی رسید

رئیس محدوده نیروگاه هسته‌ای آسیب دیده چرنوبیل از ادامه آتش سوزی و نزدیک شدن حریق به انبار پسماندهای اتمی این نیروگاه خبر داد.

یاروسلاو یملیاننکو روز سه شنبه در حساب کاربری خود در فیسبوک نوشت: وضعیت محدوده نیروگاه چرنوبیل بحرانی است و حریق بخش عمده‌ای از محدوده پیرامون نیروگاه را فرا گرفته است.

وی افزود: هرچند که مقام‌های محلی می‌گویند که وضعیت تحت کنترل است اما حریق مناطق جدید را فرا گرفته است.

به گفته مقام اوکراینی، آتش‌سوزی به شهر پریپیات و در دو کیلومتری منطقه پیدیسنیج که انبار پسماندهای اتمی است، رسید.

یمیلیاننکو خاطرنشان کرد که با مقامهای دفتر رئیس جمهوری اوکراین و وزیر کشور درباره اوضاع بحرانی محدوده نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل گفت‌وگو کرده است.

در همین حال شبکه تلویزیونی ۱+۱ اوکراین روز سه‌شنبه اعلام کرد: حدود یک‌هزار هکتار از اراضی محدوده نیروگاه هسته‌ای آسیب دیده چرنوبیل در آتش می‌سوزد.

در این محدوده تاکنون ۱۲ روستای متروکه، اراضی جنگلی و باتلاق و علفزارها و نیزارها در آتش سوخته‌اند.

شبکه تلویزیونی اوکراینی خاطرنشان کرد که علت وقوع آتش سوزی عمدی بوده است و ماموران پلیس دو نفر را دستگیر کرده اند و بازجویی آنها جریان دارد.

دهها نفر در قالب واحدهای آتش‌نشانی با چندین فروند هواپیما و بالگرد از ۱۰ روز پیش برای خاموش کردن آتش تلاش می‌کنند.

حادثه اتمی چرنوبیل روز ۲۶ ماه آوریل ۱۹۸۶ بر اثر وقوع دو انفجار در رآکتور این نیروگاه رخ داد. شهر ۵۰ هزار نفری چرنوبیل در ۱۲۰ کیلومتری شهر کی‌یف پایتخت اوکراین و محل واقع شدن نیروگاه هسته‌ای به همین نام ‌اکنون به منطقه‌ای متروکه و خالی از سکنه تبدیل شده است.

دولت شوروی سابق که از انفجار نیروگاه چرنوبیل غافلگیر شده بود، سه روز پس از حادثه، خبر آن را اعلام کرد و بیش از ۲۰۰ هزار نفر نیز برای اقدامات امدادی و رفع پیامدهای آن از مناطق و جمهوری‌های مختلف شوروی وقت به محل اعزام شدند.

بر اثر این سانحه، ۱۷ کشور اروپایی دچار آلودگی شدند، ۲۳ درصد قلمرو بلاروس،۱۰ درصد خاک اوکراین و حدود ۲ درصد قلمرو روسیه به تشعشعات رادیواکتیو آلوده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.