ایران

مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات برای پایان دادن به کلاهبرداری شرکت‌های ارزش افزوده

وزیر ارتباطات و فناوری دقایقی پیش در توییتر از ابلاغ مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات در خصوص پایان دادن به کلاهبرداری های سرویس‌های ارزش افزوده خبر داد. ابن مصوبه به گفته جهرمی روز گذشته به اپراتورها ابلاغ شده و از ۱۵ اردبیهشت سال ۱۳۹۹ اجرایی خواهد شد.

مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات کلاهبرداری ارزش افزوده

بر اساس انچه که در این مصوبه آمده، هرگونه جمع آوری مبالغ بابت خدمات ارش افزوده برای مشترکین تلفن ثابت و همراه پس پرداخت (دایمی) و پیش پرداخت (اعتباری) صرفا باید از محل اعتبار خدمات ارزش افزوده انجام شود.

در بخش دیگری از این مصوبه نیز اشاره شده که «دارنده پروانه موظف است پس از دریافت درخواست خدمات ارزش افزوده از سوی مشترک، شرح خدمات، هزینه و زمان استفاده آن را به مشترک اطلاع داده و حداکثر در سقف اعتبار خدات ارزش افزوده مشترک، نسبت به فعال سازی خدمت ارزش افزوده درخواستی اقدام کند.»

همچنین دارنده پروانه در صورت عدم وجود اعتبار خدمات ارزش افزوده نمی‌تواند هیچ خدمت ارزش‌افزوده‌ای را به صورت غیررایگان برای مشترک فعال کند.

یکی از نکات قابل توجه در این مصوبه، اعلام اتمام اعتبار خدمات ارزش افزوده از سوی سرویس دهنده به مشترک است. در بند ۴ ماده ۲ این مصوبه آمده: «دارنده پروانه موظف است در صورت اتمام خدمات ارزش افزوده، پیامکی مبنی بر پایان اعتبار خدمات ارزش افزوده به مشترک ارسال کند. دارنده پروانه در توقف یا ادامه خدمات ارزش افزوده به صورت رایگان و در چارچوب قرارداد خود با ارایه دهنده خدمات ارزش افزوده به مشترک مختار است.»

این یعنی در صورت پایان یک سرویس ارزش افزوده، نه تنها مشترک از طریق پیامک مطلع می‌شود، بلکه سرویس دهنده حق تمدید یا اشتراک سرویس بدون اجازه مشترک را ندارد و فقط مختار است این سرویس را به صورت رایگان برای شخص فعال نگه دارد.

همچنین در راستای شفاف‌سازی خدمات ارائه شده به مشترک و هزینه‌هایی که از وی دریافت می‌شود، طبق بند ۶ ماده ۲ این مصوبه، دارنده پروانه موظف است مکانیزمی ساده و شفاف برای مشاهده و اطلاع مشترک از جزییات میزان کارکرد خدمات ارز افزوده وی فراهم کند.

نکته مهم بعدی که در این مصوبه عنوان شده این است که دارنده پروانه باید محاسبات خدمات ارزش افزوده ارایه شده به مشترکین ثابت و همراه دایمی را از طریق یک صورتحساب جداگانه صادر کند.

ضمنا مسئولیت پاسخگویی به هزینه‌های کسر شده از مشترک بابت خدمات ارزش افزوده بر عهده دارنده پروانه است و باید تمهیدات لازم برای نگهداری جزئیات مرتبط با مفاد این مصوبه را به مدت شش ماه فراهم کند.

متن کامل این مصوبه را از این لینک مشاهده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا